Felnőttkorban is kialakulhat ekcéma: ezeket teheti ellene
A betegség különböző formáinak megismerése nagyon fontos: az eltérő típusú ekcémák más-más kezelést igényelnek.
A közhiedelemmel ellentétben az ekcéma nem csak a csecsemők és kisgyermekek betegsége, gyakran jelentkezik felnőttkorban is. Nem minden esetben áll ételallergia a megjelenésének hátterében és nem tévesztendő össze a tüneteiben hasonló pikkelysömörrel sem. Tény azonban, hogy megfelelő kezeléssel és életmóddal a kellemetlen panaszok megszüntethetők, vagy csökkenthetők.
Az ekcéma kezelésének módját a kezelőorvos minden esetben egyénre szabottan, a kiváltó okok függvényében határozza meg. Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb változatait dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismertette.
A terápia lényeges eleme lehet:
- az étrendi diéta (ha táplálékallergia áll a háttérben),
- gondos bőrápolás,
- speciális kozmetikumok és testápolók, ekcéma elleni krémek, olajos fürdők, speciális alsóruházat (Dermasilk) használata is.
- helyi szteroidok, egyéb orvosi helyi készítmények, fényterápia.
Az allergiás betegségek napjainkban egyre gyakoribbak, így az ekcémás tünetek is egyre több beteget érintenek. Lehet, hogy Ön is tapasztalta már a kellemetlen égő érzéssel, viszketéssel járó foltok megjelenését? Az alábbi felsorolás segíthet beazonosítani a tüneteket.
Seborrheás ekcéma
Hátterében a bőr szerkezeti hibája áll, fokozott zsírosodás, korpázó hámlás jellemzi főleg a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelületeken.
- Tünetei: a fejbőrön erősen viszkető, korpázó hámlás, a szemöldökök vonalában, arcon, orrszárnyak mellett vörös, hámló gócok jelentkezése.
- Kezelése: aseborrheás ekcémát nem tudjuk véglegesen megszünteti, de a tüneti kezelés jelentősen csökkenti a panaszokat.
Mikrobiális ekcéma
Ez esetben baktériumok, vagy gombák allergiás alapon váltanak ki ekcémát.
- Tünetei: típusosan a végtagokon vagy a törzsön kerek hámló gócok jelennek meg, melyek erősen viszketnek.
- Kezelése: az ekcéma kezelésében ilyenkor fontos a gyulladásos góc felderítése és kezelése. Amennyiben a gócot megszüntetjük, úgy az ekcéma is megszűnik.
Tenyéri-talpi ekcéma
Kialakulásának hátterében állhat gócfertőzés, de sok esetben pszichés stressz provokálja a tüneteket. Nagyon gyakran jelentkezik atópiás ekcémában.
- Tünetei: kezdetben apró, nagyon viszkető hólyagocskák formájában jelentkezik (dyshidrosis). Tartós fennállás esetén a hólyagok beszáradnak, helyükön száraz, viszkető, hámló plakkok maradnak fenn.
- Kezelés: a tüneti terápia mellett célzott vizsgálatokkal a háttérben álló okok feltárása. A gyulladásos gócok (gyakori mandulagyulladás, rossz fog) a meglevő ekcémás tüneteket rontják. Az ekcémát nem a gócok okozzák, de tovább rontják a tüneteket. Ilyen esetekben a gócok eltávolítása javasolt.
Kontakt ekcéma
A bőrrel érintkező különböző anyagok váltják ki.
- Tünetei: az alapvetően két formát különítünk el: lehet allergiás ekcéma, amikor a bőrrel érintkező anyaggal szemben valódi allergia áll fenn (például fémek, kozmetikumok, illatanyagok). A másik forma az irritatív ekcéma, amikor például savak, lúgok, zsíroldó vegyületek maró hatásuk miatt provokálnak ekcémás tüneteket.
- Kezelése: a kontakt ekcéma kezelésében alapvető a kiváltó ok azonosítása és annak kerülése. Kivizsgálása az úgynevezett rátevéses bőrpróba (epicután teszt) segítségével történik.
Foto-allergia
A tünetek a napfény és különböző kozmetikai készítmények (naptejek, fényvédők), testápolókban lévő illatanyagok vagy gyógyszerek együttes hatására jelentkeznek. Foto-allergiát okozhatnak a bőrünkkel érintkező növények (pl. paszternák, fehérrépa levele, gyomnövények), de gyógynövényeket tartalmazó kenőcsök is.
- Tünetei: az érintkezés helyén jelentkező jellegzetes ekcémás panaszok: vörös, viszkető, száraz foltok kialakulása.
- Kezelése: Fontos a napfény szerepének tisztázása az ekcéma kiváltásában, mert ilyenkor a fény kerülése megszünteti a panaszokat is.
Mit lehet tenni az ekcéma ellen?
Az orvos által előírt kenőcsök, krémek használata mellett a házilagos kezelés is kiemelt fontosságú – az alábbiak szerint:
- a bőr állandó hidratáltságának biztosítása megfelelő krémek segítségével, a kiszáradás megakadályozására;
- szárító hatású kozmetikumok, tisztálkodószerek mellőzése;
- a betegség fellángolása esetén az érintett bőrfelület borogatása;
- az érintett bőrfelület tisztántartása (lehetőleg ne érje por vagy egyéb szennyeződés);
- kiváltó vagy súlyosbító anyag/hatás kerülése;
- a gyulladt bőr vakarásának kerülése.
Az ekcéma általában bőrviszketéssel jár, az érintett terület vakarása viszont – a hámrétegek felsértése miatt – növeli a bakteriális felülfertőződés kockázatát. Az óvatos masszírozás, simogatás is enyhítheti a viszketést a bőr felsértése nélkül – a viszketés enyhítésére antihisztamin tartalmú gyógyszer is szedhető.
Fontos tudni, hogy az ekcémás bőrt semmiféle szélsőséges fizikai (forró víz, izzasztó ruházat, felületi horzsolás) vagy kémiai hatásnak nem szabad kitenni. Az ekcémás tünetek stressz és túlterheltség hatására fellángolhatnak, aminek hátterében az immunrendszer fokozott igénybevétele állhat.
A megelőzésben segíthet a kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés és alvás, illetve a mértékletes alkoholfogyasztás.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!