A fehéresen felázott bőr is utalhat lábgombára - ilyen gombákkal fertőződhet meg a bőr
Apró hólyagok, hámlásnak látszó bőrterületek, viszketés és fájdalmas érzés, vörös foltok, berepedt bőr, száraz, hólyagos bőrfelszín, hajhullás, szakállhullás, hajhiányos foltok a fejbőrön, foltok a körmökön, vagy a köröm megvastagodása – mind-mind lehetnek tünetek.
A bőrfelszín gombás fertőzései leggyakrabban a hajlatokban, az összefekvő bőrfelületeken jelentkeznek, ahol a nedves, meleg környezet elősegíti a gombák elszaporodását. Ritkábbak az arc, a hajas fejbőr gombás fertőzései, ezek inkább gyermekeknél fordulnak elő.
A gombák által okozott fertőzések (mycosis) a szervezet több pontján jelentkezhetnek, súlyosságuk az egészen enyhétől az életveszélyesig fokozódhat. A bőrön, nyálkahártyán vagy a hajas fejbőr legkülső rétegében szaporodva a gombák nem okoznak gyulladás, de ha a gombafertőzés a bőr vagy nyálkahártya mélyebb rétegeibe, körömlemezbe vagy szőrszálba jut, gyulladásos reakció is kíséri.
A gombák többféle módon juthatnak be a szervezetbe, akadnak köztük emberről emberre vagy valamilyen közvetítő által terjedő fajok is. A szervezeten kívül általában bizonyos körülmények (például nedvesség) elősegítik szaporodásukat.
Mi okozza a gombás fertőzéseket?
Szükség van egy gomba jelenlétére, de szükség van olyan környezeti feltételekre is, amelyek lehetővé teszik a fertőzés elterjedését és virágzását.
- Csökkentse a gombás fertőzések kockázatát otthon azáltal, hogy bőrét tisztán és szárazon tartja.
- Hagyja tornacipőjét és lábbelijét kiszellőztetni és megszáradni, mielőtt újra felveszi őket.
- Minden nap vegyen fel tiszta zoknit és fehérneműt.
- Járjon mezítláb, vagy viseljen gyakran szandált, hogy kiszellőzhessen a lába.
- Ne ossza meg mással a személyes tárgyait, törölközőjét, papucsát, fésőjét.
Súlyosakká válhatnak-e a gombás fertőzések?
A szervezetbe behatoló és ott betegség okozására képes kórokozók egyik csoportja a gombáké. A gombák a természetben és mesterséges környezetben is bárhol előfordulhatnak, és míg nagy részük ártalmatlan, néhány faj akár komoly egészségügyi problémákat is kiválthat.
A gombás bőrfertőzés és a köröm gombás fertőzése kellemetlen és viszkető, de általában nem súlyos. Az olyan gombás fertőzések, mint a lábgomba, az ótvar és a szőrszálfoltosság könnyen elkaphatók és továbbadhatók másoknak. Az egészséges embereknél nem terjed túl a gomba a bőrfelületen, így könnyen kezelhetők.
Ha gombás fertőzés tüneteit tapasztalja, forduljon háziorvosához vagy a területileg illetékes szakrendeléshez (az érintett területtől függően bőrgyógyászhoz, nőgyógyászhoz stb.). Ha a szepszis tünetei jelentkeznek, hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Ha sok időt tölt edzőteremben vagy a nyilvános medencében, kövesse az alábbi lépéseket a gombás fertőzések elkerülése érdekében.
Ótvar
Mi az az ótvar? A Tinea corporis vagy dermatophytosis corporis et extremitas tudományos kifejezés mögött egy gombás fertőzés bújik meg, amely többnyire ótvar néven ismert. A betegség okozói a Microsporum canis és a Trichophyton gombafajok, amelyek a bőrön élősködnek, és keratinnal táplálkoznak. Az ótvar tehát egy gombás fertőzés, amely a bőr külső rétegén, egy dermatofiták nevű gombacsoport miatt alakul ki.
Fertőzést okozhat a fejbőrön, gombás fertőzést az arcon vagy a test más területein, még a szempillákon, a szemöldökön is. Az ótvar jellegzetes gombás fertőzést okozó bőrkiütést hoz létre, amely körkörös, a bőrfelszínből kiemelkedő, vörös és viszkető. Az ótvar más emberektől, háziállatoktól vagy szennyezett tárgyaktól kaható el. Tartsa bőrét tisztán és szárazon, hogy megelőzze az ótvart. Ne ossza meg másokkal a személyes tárgyait, beleértve a törölközőket, hajkeféket és fésűket, hogy elkerülje a fertőzés terjedését. Az ótvar könnyen átvihető. A fertőzőforrást fel kell kutatni, és kezelni kell, a családtagok szűrővizsgálata is szükséges.
Szövődményként kialakulhat a darázsfészekszerű kerionbeszűrődés (Kerion Celsi), ha a fertőzés mélyebbre terjed. Ezt gyulladt, domború, vörös plakkok jellemzik, az érintett szőrtüszőkből genny ürülhet. A tinea megjelenhet testszerte is, illetve a fejbőr bakteriálisan felülfertőződhet. Súlyos esetben kialakulhat teljes kopaszság (alopecia totalis) is.
Mikor kell orvoshoz menni vele?
Lisztszerű hámlás, égő, viszkető, piros foltok, zsíros fejbőr, hajhullás, kopaszodás esetén orvoshoz (háziorvos, bőrgyógyász) szükséges fordulni, aki kezeli a bőr gombás fertőzését.
Lábgombásodás (atlétaláb)
Mi az a lábgomba? A lábgombásodás nagyon gyakori gombás fertőzés, amely a lábujjak közötti bőrt támadja meg. Általában a külső lábujjak között kezdődik (a kisujj és a következő), és onnan terjed át a többi lábujjakra, esetleg a láb többi részére.
A lábgomba meglehetősen gyakori fertőző, gombás megbetegedés. A fertőzést egyfajta ótvar okozza, amely gyakran megtalálható az öltözőkben, edzőtermekben, medenceterületeken, törölközőkben és cipőkben. Zárt cipőben, gumicsizmában, nedves, nyirkos helyen dolgozóknál, valamint sportolóknál gyakori – az „atlétaláb” elnevezés is erre utal: az atléták lába gyakran beleizzad a cipőbe.
- Megjelenhet a talpakon (tinea pedis)
- a lábujjak közötti területen (interdigitalis mycosis),
- súlyos esetben kiterjedhet az egész lábra, a körmökre, sőt más testrészekre is.
A gombák elsősorban a lábujjak között találnak maguknak optimális – azaz nedves és meleg – helyet, ahol zavartalanul szaporodhatnak. A fertőzés a strandon is könnyen terjed, a kórokozó ugyanis megtelepszik a fa- és gumifelületeken.
Mindig viseljen saját zuhanypapucsot, amikor közös zuhanyzókban vagy medenceterületeken tartózkodik. Minden nap alaposan mossa meg és szárítsa meg a lábát. Szellőztesse ki a cipőjét, és hagyja megszáradni, mielőtt újra felveszi. Minden nap vegyen fel tiszta zoknit.
A lábgombásodás tünetei sokféle formában jelentkezhetnek
Egyeseknél hámlás helyett a bőr berepedezik a lábujjak között, másoknál csak kipirosodik és viszketővé válik, de előfordulhat az is, hogy csak a bőr fokozott szárazsága hívja fel ráa figyelmet. Ezek a tünetek kelthetik fel a gombás fertőzés gyanúját:
- vöröses vagy a környező bőrnél halványabb foltok
- lábviszketés
- égő érzés
- repedezett bőr
- fehéresen „felázott” bőr
- hólyagképződés
- hámlás, nedvedzés
- kellemetlen lábszag
Mikor kell orvoshoz menni vele?
A fenti tünetek megjelenése esetén mihamarabb érdemes megkezdeni az atlétaláb kezelését a fertőzés továbbterjedése és a bakteriális felülfertőződés elkerülése érdekében. A patikában vény nélkül kapható gombaellenes krémekkel és egyéb készítményekkel való kitartó kezelés sok esetben segít a gyógyulásban.
Kérje gyógyszerész segítségét a megfelelő készítmény kiválasztásában!
Ha az atlétaláb a patikában kapható készítményekkel nem gyógyul, vagy a tünetek a mindennapi aktivitást zavaró mértéket öltenek, kérjen segítséget háziorvosától, vagy keresse fel a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelést.
Ágyéki bőrgomba
Az ágyék gombás fertőzései vörös bőrkiütéssel járnak, amelyet viszketés és fájdalom kísér. A tinea cruris oka a dermatofiták családjába tartozó, Trichophyton rubrum nevű gomba. Ezek a gombák okozzák a körömgombát, a lábgombát és a hajas fejbőr gombás fertőzését is. Könnyen terjedhet emberről emberre, de közvetítő lehet a ruházat, szennyezett törölköző is. Nyilvános öltözőkben, uszodában is könnyű elkapni. Az állatoktól, házi kedvencektől is elkapható a gombás fertőzés. A tinea cruris a láb gombás fertőzéséből is kialakulhat, mivel törölközővel könnyen továbbvihetjük a lábról a combra a kórokozókat.
A foltok megjelenhetnek az ágyék területén, a comb belső felszínén, illetve más nyirkos, meleg bőrterületeken (főként a hajlatokban, bőrredőkben), ahol a gomba az ideális környezet miatt könnyen szaporodik.
Férfiak esetében gyakoribb az előfordulása.
A tinea cruris tünetei
- A bőr az érintett területen (pl. ágyék, comb, fenék) viszket és ég, pikkelyes, pelyhes, hámló megjelenésű lehet a bőr.
- A piros, gyulladt fertőzött folt terjedhet gyűrű alakban, szegélyében apró hólyagok jelenhetnek meg.
- A piros folt száraz megjelenésű, lehet körkörös vagy félhold alakú, kellemetlen, égő tünettel jár, de akár panaszmentes is lehet.
Az ágyéki bőrgomba kezelése
Enyhébb esetben elegendők lehetnek a vény nélkül kapható készítmények, amelyek a gombás fertőzést képesek megszüntetni (pl. kenőcs, hintőpor, spray vagy krém) helyileg alkalmazva (pl. mikonazol, terbinafin). A kezeléseket a tünetek elmúlta után is folytatni kell 1-2 hétig.
Súlyosabb esetben szükség lehet szisztémásan alkalmazott gombaölő szerre is tabletta formájában (pl. terbinafin, itrakonazol). A kombinált helyi kortikoszteroid és gombaellenes terápia eredményei ellentmondásosak, és fokozzák a szövődmények kockázatát.
Körömgomba
A körömgomba a körömbetegségek legelterjedtebb formája, a fertőzés emberek millióinak életét keseríti meg. Megjelenése egyre gyakoribbá válik, elsősorban az ún. fonalas gombáknak köszönhetően, melyek igen elterjedtek.
A körömgombát különféle típusú gombák, például élesztőgombák, penészgombák okozzák. A gombák leginkább meleg és nedves környezetben fejlődnek, és könnyen terjedhetnek emberről emberre. A körömgomba fertőzést gyakran el lehet kapni közös fürdőkben vagy uszodákban meztelen lábbal járva, valamint közös törölköző vagy körömolló használata révén. A körömgombásodás kockázata nagyobb az idősebbeknél, cukorbetegeknél vagy más krónikus betegeknél, körömsérülés vagy benőtt körmök esetén, valamint olyan cipő hosszú ideig történő viselése esetén, amelyben a láb izzad.
A láb körömgombája sokkal gyakoribb, mint a kézé: négyszer gyakrabban jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. Ez több dologgal is magyarázható:
- Egyrészt, a gombák kedvelik a sötét, meleg és nyirkos helyeket, így a lábkörmök, ideális célpont számukra.
- Másrészt, a lábujjak vérkeringése a kézujjakéhoz képest csökkent mértékű, mely az immunrendszer védekező munkáját nehezíti meg.
Hogyan kezelhető a lábgomba?
Kiterjedt körömgombás fertőzés csak a több hónapig tartó, gyógyszeres kezeléssel orvosolható hatékonyan, kezdeti stádiumban meg lehet próbálni speciális körömlakk használatát is" – javasolja a bőrgyógyász. Fontos azonban, hogy az elkezdett terápiát ne szakítsuk meg a beteg köröm teljes lenövéséig, vagyis a kezelést egy körömváltásig folytatni kell, ellenkező esetben a betegen maradt rész felől ismét fertőződhet az egészséges körömlemez.
Lábgomba kezelése otthon, házilag
A lábgombásodás enyhe formája házilag is kezelhető: a legfontosabb a láb tisztán tartása, illetve fürdés vagy zuhanyozás után a szárazra törlése, különösen a lábujjak között. Az érintett bőrfelület kezelésére gombaölő kenőcsöt, spray-t, ecsetelőt vagy hintőport lehet használni. Javasolt:
- Pamutzokni használata és annak napi cseréje.
- Ha cukorbeteg, visszeres beteg, vagy valamilyen betegség miatt lábdagadása van, érdemes szegély nélküli zoknit viselnie.
- Törekedjen nyitott cipő viselésére.
- Uszodában, öltözőben és zuhanyzóban saját papucsot viseljen.
- Fürdés vagy tusolás után a kádat, zuhanytálcát alaposan tisztítsa ki, fertőtlenítse,
Ha a fertőzés nem javul az otthoni kezelésre, vagy ha átterjed a lábkörmökre, akkor bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki gombaölő kenőcsöt vagy gyógyszert ír fel.
Így tarthatók tisztán az edzőruhák, tornaruhák
- Minimalizálja a gombás fertőzések kockázatát azáltal, hogy gondosan ügyel edzési viseletére. Az izzadt tornaruhák tökéletes táptalajt jelentenek a gombák és baktériumok szaporodásához. Minden edzés előtt vegyen fel tiszta edzőruhát, és minden edzés után tisztítsa ki azt, amit viselt.
- Közvetlenül edzés után mossa ki az edzésruházatot.
- Ha nem is jut el azonnal a mosodához, legalább akassza fel a nedves ruhákat száradni, és hogy kiszellőzhessen.
- Mielőtt mosógépbe teszi, fordítsa ki a ruhákat, hogy könnyebben tisztíthatók legyenek a ruhadarabok legszennyezettebb részei.
- Adjon szódabikarbónát a mosógéphez, hogy segítse a ruhák szagtalanítását.
- Adjon hozzá ecetet az öblítési ciklushoz, hogy tovább csökkentse a szagokat.
Összegzés
- A bőrfelszín gombás fertőzései leggyakrabban a hajlatokban és összefekvő bőrfelületeken jelentkeznek.
- A gombás fertőzések súlyossága az egészen enyhétől az életveszélyesig fokozódhat.
- A gombák a természetben és mesterséges környezetben is előfordulhatnak, és néhány faj komoly egészségügyi problémákat okozhat.
- Az ótvar egy gombás fertőzés, amely vörös, viszkető bőrkiütést okoz, könnyen átvihető más emberektől, háziállatoktól vagy szennyezett tárgyaktól.
- A lábgombásodás nagyon gyakori gombás fertőzés, amely a lábujjak közötti bőrt támadja meg.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Bőrgomba, gombás bőrfertőzés: tünetei, okai és kezelési lehetőségei
Felhasznált irodalom:
- CDC: “Fungal Diseases, Lurking in the Locker Room.
- KidsHealth.org: “Fungal Infections (Ringworm, Yeast, etc.), Jock Itch.
- Mayo Clinic: Nail Fungus
- National Institutes of Health: Athlete's Foot: Overview
- PubMed Health: Ringworm
- Simmons College: Gym Hygiene: How to Reduce the Risk of Infections in the Gym