Ezeket látta már?

Ezeket jó, ha tudja a bőrrákról

bőrrák, bőrdaganat, melanoma, fényvédelem

A bőrrák az összes daganat közül kiemelkedően gyakori.

A legtöbb ember azt hiszi, hogy ismeri a legfontosabbakat: kerülje a napozást és hogy leginkább fehér bőrű, világos szemű, szeplős, szőke hajú embereknél alakul ki. De van néhány meglepő tény a bőrdaganattal kapcsolatban.

A napvédő krém csökkenti a bőrrák kockázatát

"Ez egy nagyon hatékony rákmegelőző eszköz, és az embereknek ezt nem szabad elfelejteniük. Nemcsak a leégés megelőzéseként kell rá tekinteni, hanem a rák megelőzéseként is" - mondja a Loma Linda Egyetem Rákközpontjának igazgatója, Dr. Mark E. Reeves.

Azonban nem a napvédő krém az egyetlen dolog, amit az embereknek szem előtt kell tartaniuk.

A bőrráknak számos típusa létezik

A rosszindulatú bőrdaganatok leggyakoribb fajtái többnyire a napfénynek kitett bőrterületeken alakulnak ki. E betegségek közé tartozik a bazálsejtes karcinóma (basalioma), az elszarusodó laphámrák (spinalioma), a pigmentsejtes rák (melanóma malignum), a Kaposi-szarkóma és a bőr Paget-kórja.

A jóindulatú bőrdaganatok fő jellemzője a kontrollálhatatlan növekedés, ám – a rosszindulatú daganatokkal ellentétben – ezek nem törnek be a környező szövetekbe, és nem pusztítják el azokat. A bőrön megjelenő jóindulatú növedékeknek számos formájuk létezik.

A betegségekre jellemző a családi halmozódás, vezért veszélyeztetettnek számítanak, akiknek a családi kórelőzményében előfordult bőrdaganat.

A melanoma a legsúlyosabb

A melanoma gyorsan terjedhet, sokszor nem okoz tünetet, esetenként enyhe viszketés vagy vérzés tapasztalható. Leggyakrabban az ép bőrön keletkezik, ritkábban alakul ki anyajegyből. A leggyakoribb gyanújele, ha egy anyajegy hirtelen növekedni, viszketni kezd, begyullad, elszíneződik, sérülékennyé, vérzékennyé válik.

A melanoma normál anyajegytől való megkülönböztetését segíti az ABCDE-szabály:

A – aszimmetria: szabálytalan alakú, és a felszíne göbös lehet;

B – határok (border): a melanomának egyenetlen, tépésszerű széle van;

C – szín (color): a melanomát kettő vagy több szín együttes megjelenése jellemzi;

D – átmérő (diaméter): a kockázatot jelentő anyajegyek átmérője általában nagyobb, mint 6 mm;

E – előrehaladás (enlargement): azok az anyajegyek, amelyek idővel megváltoztatják a színüket, megjelenésüket és/vagy a méretüket, nagyobb valószínűséggel alakulnak át melanomává.

A melanoma nem csak a bőrfelszínt érinti

Kezeletlen esetekben a daganat gyorsan nőhet és szétszóródhat a szervezetben. Ha a tumor eléri a nyirokrendszert, gyorsan átterjedhet a szervezet bármely másik szervére. Előrehaladott betegség esetén leggyakrabban a nyirokcsomók, a tüdő, az agy, a máj, a távoli bőrterületek, a csontok, a mellékvese és a bélcsatorna érintett.

A melanoma malignum könnyen kiújulhat, ezért tartózkodjon a napozástól, használjon fényvédő krémet az arcára és a karjára, és rendszeresen végezzen önvizsgálatot!

A köröm alatt is kialakulhat bőrrák

A köröm alatt kialakult bőrdaganatot subungualis melanomának nevezzük. Gyakran figyelmen kívül hagyják és a legtöbben azt gondolják, csak egy sérülés a köröm alatt. Ha valaki olyan elszíneződést tapasztal, amely nem nő ki a körömmel együtt és nem tűnik el a köröm növekedésével együtt, akkor keressen fel bőrgyógyászt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Bőrszínű csomó, dudor a bőrön: ezek a laphámrák és a basalioma tünetei

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

bőrrák

Forrás: Loma Linda University
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához