Napozás és veszélyei, napvédelem
Sokszor és sokan említik a napozás és a mesterséges UV-fény okozta károsodások veszélyét, mégsem teszünk meg mindent azért, hogy ezt elkerüljük, csökkentsük. E cikkben összefoglaltuk az emberi bőr néhány jellemzőjét, és a napégéssel, szoláriumozással kapcsolatos fontosabb károsodásokat, és lehetséges kezelésüket, megelőzésüket.
Bőrünk szerkezete
Csak néhány alapvető fogalom a bőr anatómiájáról. A bőr az ember legnagyobb méretű "szerve", három fő réteg alkotja: a hám (epidermisz), irha (dermisz), és a bőralja (szubkután szövetréteg).
A bőr funkciói:
Megvédi a csontokat, izomzatot, belső szerveket
Szabályozza a testhőmérsékletet
Idegvégződéseket tartalmaz a tapintással kapcsolatos érzékelésre (puha, kemény, hideg, forró, kellemes, fájdalmas tapintási ingerek).
Milyen bőrtípusok ismeretesek?
A bőr színétől függ annak napozással, napégéssel kapcsolatos viselkedése.
Az UV-fény mindenki számára egyformán veszélyes?
Nem, mivel az életkor, az általános egészségi állapot és a bőr típusa határozza meg, hogyan reagál valaki az UV-fényre, napfényre.
5 éves kor alatti gyermekek és 50 év feletti felnőttek érzékenyebbek a napsugárzás hatásaira. Csökkent immunműködés és krónikus betegségek mellett is fokozottabb az érzékenység.
Általában mondhatjuk, ahogy a táblázatból is látszik, hogy a sötétebb bőr kevésbé érzékeny az UV-fényre, napfényre. Bár a sötétebb bőrűek kevésbé hajlamosak a bőrrákra, de náluk is kialakulhat bőrrák, egyéb, az UV-fény okozta bőrkárosodás.
Leginkább az I-II. bőrtípushoz tartozó embereknek kell vigyázniuk a napozással, direkt napfényhatásokkal.
A főbb kockázatok:
- Halvány, egészen fehér bőr
- Szőke, vörös vagy világosbarna hajzat
- Már előfordult nála bőrrák valamely formája
- Bőrrák családi halmozódása ismert
Egyes gyógyszerek, külsőleg alkalmazott szerek (pl. egyes antibiotikumok, fogamzásgátlók, benzoilperoxid-tartalmú készítmények, kozmetikumok) növelhetik a bőr – vagy a szem – fényérzékenységét, ezek alkalmazását mindig meg kell beszélni a háziorvossal.
A napozás kockázatai, ártalmai
Az UV-fény, akár természetes, akár mesterséges eredetű, károsítja a bőrt. Lássuk, milyen problémákat okozhat.
Napégés
Másnéven erythema, az egyik leggyakoribb UV-fényártalom. Gyakran kíséri bőrvörösség, és néhány nap után bekövetkező hámlás. Ez tipikusan rövidtávú bőrkárosodás.
A bőrfelületre jutó UV-sugárzás károsítja a felületi hámszövet sejtjeit. Válaszul az immunrendszer növeli a keringést az adott területen, ezért alakul ki a bőrvörösség, a bőr melegsége. A károsodott bőrsejtek által kibocsátott anyagok szignálja az agyban égő, fájdalmas érzést hoz létre.
A károsodott bőrsejteket megtámadják a fehérvérsejtek, az eltávolítás folyamatának első lépése a viszketés, majd a hámlás következik.
Tünetek és kezelés
A bőr kemény, fájdalmas és meleg tapintatú. Ha a bőrszín kissé sötétebb, mindez nehezebben, később fedezhető fel. A napégés 6-48 órán belül alakul ki a maga valamennyi tünetével. Kezelésére hűvös vízzel történő fürdés, vény nélkül kapható krémek, és gyógyszeres fájdalomcsillapítás szolgál.
A súlyos napégés sürgősségi állapot, ellátási orvosi feladat. Jellemzője a nagy felületre kiterjedő leégés, hólyagos bőr, fejfájás, hőemelkedés, láz.
A napégés azért is nagyon veszélyes mert "előszobája" lehet a melanomának, amely a bőrrákok legerélyesebb, és legnagyobb halálozással járó típusa. Ezért is igen fontos az UV-sugárzás elleni védelem!
Szoláriumok, napágyak
Nincsen teljesen biztonságos szoláriumozás! A mesterséges UV-fény növeli a bérben a melanin nevű pigment mennyiségét, a bőrszín változása bőrkárosodást jelent.
A mesterséges UV-fény elleni védelem céljából halmozódik fel a melanin, amely "általános" pigmentként működök a haj, szem, és bőr területén. A bőrben való felhalmozódását követő 48 órán belül sötétebbé válik a bőr színe. A táblázatban bemutatott II-V. bőrtípusok barníthatóak mesterséges UV-fénnyel.
Evidenciák szerint a szoláriumozás növeli a bőrrák kockázatát. Vigyázat! A közvéleményben elterjedttel ellentétben a szoláriumozott bőr nem véd meg a napégés és egyéb bőrkárosító hatásoktól. A felhalmozódott plusz melanin napvédő (SPF) hatása 2-4 közötti érték, amely bőven az ajánlott minimálisan 15-ös SPF érték alatti.
A bőr korai öregedése
Az angolul "photoaging"-nek nevezett fogalom a napozásnak, vagy egyszerűen a mindennapi szabadban végzett munkának köszönhető bőr-öregedés jelensége, ha valaki nem használ napvédő szereket. Jellemzője a megkeményedett, ráncos száraz bőr, sötét, szürkés foltokkal.
Bár a bőr korai öregedésének okai nem teljesen ismertek, az bizonyos, hogy a káros UV-sugárzás ehhez nagyban hozzájárul. Ugyanis az egészséges, fiatal bőrben lebontja a kollagén és elasztin rostokat, ráncossá teszi a bőrt, és annak színe is megváltozik. A gyakori napozás, szoláriumozás (vagy a szabadban végzett munka) sötétíti a bőrt, foltossá teszi, és a bőr megkeményedik, nedvességét elveszti.
Hogyan kezelhető?
A bőrgyógyász, plasztikai sebész javasolhatja az alábbiakat: kémiai hámlasztó szerek, a bőr nedvességét visszapótló anyagok, dermabrázió (bőrradír). A bőr korai öregedése hosszú távú UV-hatás, lehet hogy éveken át nem is mutatkozik, hacsak nem adódik egy kiadós napozás, vagy szoláriumhasználat. Bármely típusú UV-fény kerülése ilyen esetben igen fontos!
Bőrrák
Két főbb típusa a melanoma – és nem melanoma típusú bőrrákok.
A rettegett melanoma a ritkább, de sokkal veszélyesebb daganattípus, igen magas halálozási aránnyal. A melanoma a felületi hám sejtjeiből indul, a melanintermelő melanocitákból. Az Amerikai Rákbetegségek Társasága szerint az idejekorán felismert melanoma még jól kezelhető, esetenként gyógyítható.
Nem melanoma típusú bőrrák a bazálsejtes és a laphámsejtes rák, amelyek a bőrfelületen, és a bőr belsejében is képződhetnek. Ilyen jellegű bőrrák gyakran kialakulhat pl. az arc, fülek, ajkak, kézhát területén.
A bőrrákra való hajlam öröklődhet. Evidenciák szerint a természetes vagy mesterséges napfény, UV-fény is kiválthatja.
Az UV-sugárzás több módon is hozzájárulhat a bőrrák kialakulásához:
Károsítja a bőrsejtek DNS-állományát, a bőrben jó- vagy rosszindulatú növedékek jönnek létre.
Az immunrendszert gyengíti, ezáltal romlik az agresszív daganatsejtek elleni védekezés.
Milyen jelei lehetnek a bőrráknak? Ez már nem önvizsgálattal, hanem bőrgyógyászati vizsgálat alkalmával derül ki pontosan.
- A bőr bármely elváltozása, anyajegy megjelenése, meglévő anyajegy méretnövekedése, sötét pigmentáció kialakulása
- Nem magyarázható pikkelyesedés, nedvedzés, vérzés a bőrön
- Kemény, viszkető fájdalmas bőrfelületi folt megjelenése.
Amerikában évente több mint 1 millió (!) olyan bőrrákot diagnosztizálnak, melyek UV-fény, napfény hatásának köszönhetően alakultak ki. Bármely bőrszínnél kialakulhatnak, sötétebb bőr esetén ritkábban. Fontos a rendszeres orvosi kontroll.
Egyéb károsodások az UV-fénnyel, napfénnyel kapcsolatosan
Aktinikus- vagy napkeratózis – rákelőző állapot, igen gyakori jelenség, jól kezelhető. Szemkárosodások: fotokeratitisz (hóvakság) és szürkehályog. Az immunműködés csökkenése – ez általában hajlamosít számos betegségre, így a bőrrák kockázata is nagyobb.
A következő részben: a napvédelem lehetőségei
Forrás: FDA, MSD orvosi kézikönyv