Ezeket látta már?

Az ízületi gyulladással járó pikkelysömör más szervekre is hat

pikkelysömör, ízületi gyulladás

Az arthritis psoriartica a pikkelysömör nevű betegség ízületi gyulladással járó formája.

Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az összetett probléma más testrészekben is okozhat tüneteket.

A hajlamot a külső tényezők felerősíthetik

Maga a pikkelysömör (psoriasis) viszonylag gyakori betegség, a teljes lakosság 1,5-2 %-t érinti, ami hazánkban 150-200 ezer ember. Közülük 15-40 ezer főnél alakul ki következményesen ízületi gyulladás. Nőknél ez elsősorban a láb és a kéz kisízületeinél, míg férfiaknál inkább a gerincnél jelentkezik. Maga az arthritis psoriatica (PsA) az immunrendszer működési zavara, egyfajta krónikus gyulladás miatt jelenik meg, a genetikailag arra hajlamos embereknél.

A hajlamból azonban az esetek nagy részében olyan külső tényezők hatására lesz betegség, mint például bizonyos gyógyszerek, nem kezelt stressz, elhízás, dohányzás és alapvetően a pszichés tényezők. Egyes adatok arról tanúskodnak, hogy bizonyos psoriasis típusoknál - hajas fej- bőr, köröm, hajlatok pikkelysömöre - gyakrabban jelenik meg az ízületi gyulladás.

Ilyen hatásai lehetnek a betegségnek

Bőr, haj, köröm

A PsA fő tünetei a piros, érdes felületű, viszkető foltok megjelenése a bőrön, a hajas fejbőrön speciálisan hámló, korpának tűnő fehér hámlás és a megvastagodó, jellegzetesen barázdált köröm. Mivel ezek a panaszok a laikusok számára könnyen összetéveszthetők más betegséggel (például seborreás dermatitis-szel, gombás megbetegedéssel és onycholysis-szal, vagyis a körömágy emelkedéssel), nagyon fontos az orvosi diagnózis.

Vázizom rendszer

Az immunrendszer abnormális működése gyulladást okozhat az ízületekben is, és számos más módon is érintheti a mozgásrendszert, az ízületeket. Ez elsősorban fájdalommal, merevséggel, az ízületek mozgatásának nehézségével hívhatja fel magára a figyelmet.

Az ujjak, a lábujjak megvastagodhatnak, és ún. „kolbászujjak” alakulnak ki. Sok PsA-s beteg tapasztalhat nyak- és hátfájdalmat, és amennyiben nehézsége van a gerinc hajlításával, érdemes kideríteni, nem spondylitis-ről van-e szó.

Szem

Ha a gyulladás a szemet is érinti, uveitis alakulhat ki. A szemben a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya egységes szöveteket alkotnak, ezek gyulladásos megbetegedését nevezzük uveitisnek.

Piros szem, könnyezés, úszkáló foltok tapasztalása, fájdalom, fejfájás, fényérzékenység és látáscsökkenés, látótérkiesés jelentkezhet tünetként. Ritka esetben, ha nem diagnosztizálják időben, ez a betegség látásvesztéshez vezethet.

Emésztőrendszer

Az arthritis psoriartica-val összefüggésben megjelenhet az irritábilis bél szindróma (IBS), a Crohn-betegség és a vastagbélgyulladás is. Ha a pikkelysömörös beteg hasmenést, hasfájdalmat, emésztési panaszokat tapasztal, mindenképpen érdemes ezirányban is vizsgálni.

Légzőrendszer

Amennyiben a gyulladás ráhúzódik a tüdőre, tüdőfibrózis alakulhat ki. A betegség sokáig nem okoz jellegzetes tüneteket, kezdetben terhelésre, később nyugalomban is jelentkező nehézlégzés, száraz köhögés figyelhető meg.

Köpet nélküli, enyhébb köhögés, mellkasi fájdalom jelenhet meg. Idővel a tünetek is egyre súlyosabbak lehetnek: az ajkak elkékülhetnek, a beteg egyre kimerültebb, a körmök óraüveghez, az ujjak dobverőkhöz hasonlatossá válhatnak.

Szív-érrendszer

A krónikus gyulladás az oka annak, hogy idővel az erek megvastagodnak, megkeményednek – ezek a faktorok pedig növelik a szívinfarktus, a stroke rizikóját. Ezeket a tényezőket tovább súlyosbíthatja az esetlegesen meglévő elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterinszint és a cukorbetegség.

Mentális egészség

Teljesen nyilvánvaló, hogy az arthritis psoriartica megviseli a betegek pszichéjét, táptalajt adva a szorongásnak, a depressziónak. Mivel a stressz önmagában is felerősíti a tüneteket, mindenképpen javíthat a helyzeten a pszichológus, mentálhigiénikus segítsége.

Összetett kezelés szükséges

- Az arthritis psoriatica ízületi- és bőrtüneteit is kezelni kell, és mivel a kettő összefügg, ha sikerül a pikkelysömör javulását elérni, az ízületi és a járulékos panaszok is javulni fognak. Az PsA sikeres kezelésének kulcsa a betegség bőrgyógyászati/ rheumatológiai helyesen megválasztott bázisterápiája. A pikkelysömörre elrendelt kezelések célja elsősorban a tünetek hosszú távú csökkentése.

A kortikoszteroid, szalicilsav, D-vitamin származékot tartalmazó kenőcsök mind alkalmazhatók a pikkelysömör helyi kezelésében, kiterjedt esetben az UV fototerápia is segíthet – ismerteti dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus

- Súlyos, kiterjedt psoriasis esetén, illetve ha betegség jelentősen rontja a beteg életminőségét, szóba jön szisztémás belsőleges terápia is, amely akár éveken át tartó teljes tünetmentességet is eredményezhet. Ezek mellett természetesen folyamatos szakorvosi ellátásra is szükség lehet a kialakult társbetegségek kezelésében.

Forrás: Dermatica

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához