Ezeket látta már?

A sebész elmagyarázza miért éppen ősszel vetesse le az anyajegyét

anyajegy, melanóma, szűrés, ősz

Ősszel a bőr már kevésbé van kitéve a nap káros UV-sugárzásának, ami fontos szerepet játszik a sebgyógyulásban és a hegképződés minimalizálásában.

Az anyajegy eltávolítás menete

Ha a bőrgyógyászat javaslatára egy anyajegyet el kell távolítani, akkor sebészhez, vagy plasztikai sebészhez fordulunk. A választásunk attól is függhet, hogy mennyire fontos szempont az esztétika, így általában az arcon, nyakon és dekoltázson található anyajegyek eltávolításával fordulnak hozzám – mondja dr. Gyarmati Csaba plasztikai sebész.

Az anyajegyet sebészi kimetszéssel távolítjuk el, így pontosan követni tudjuk a körvonalát, a szükségesnél sem kevesebb, sem nagyobb területet nem távolítunk el. A kozmetikai eredmény azonban nemcsak az orvos gyakorlatától és a varrási technika megválasztásától függ. Nagyon fontos az is, hogy a páciens a műtét után mennyire vigyáz a műtéti területre.

Mitől függ a sebgyógyulás?

  • A műtét helyétől

Azok a területek a legkényesebbek, ahol a bőr folyamatos mozgásnak van kitéve. Így például a nyakon, lapockák közötti területen, de az arcon is adódnak problémásabb területek.

  • Az életkortól

Fiatalabb korban gyorsabb a sebgyógyulás, ám ez a korcsoport hajlamosabb a heg túlburjánzásra és vastagabb hegképződésre, a hormonális változások miatt pedig a bőrük is nagyon érzékeny. Idősebbeknél ezzel szemben ugyan lassabban, de szinte észrevétlenül gyógyulnak a sebek.

  • Attól, hogy mennyi ideig van a sebben a varrat

A sebgyógyulást ez is befolyásolja, arcon általában tíz napig, a háton három hétig szokták a varratot bent hagyni.

  • Az utókezeléstől

Az anyajegy eltávolítását követő gyógyulási időszakban nagyon fontos, hogy betartsuk az orvos utasításait, hiszen a kozmetikai eredmény ettől is függ. A szép sebgyógyulásért az alapvető higiéniás előírások mellett sok egyébre is ügyelni kell. Ebbe beletartozik az is, hogy megadott ideig kerüljük a szauna és szolárium használatát és az intenzív testmozgást is mellőzzük, majd csak fokozatosan növeljük a terhelést a műtét előtti szintre.

A naptól és a hidegtől is védeni kell!

Friss hegeknél a legfontosabb teendőnk a fényvédelem. A legjobb, ha a heg területét legalább fél évig nem éri nap, ezért is ideális időpont az ősz - a napnak kitett testrészek esetében különösen – az anyajegyek eltávolítására. Emellett a szélsőséges hőhatásoktól is tartózkodni kell, a már említett szauna mellett a nyári hőség és a fokozott verejtékezés sem kedvez, de a rendkívüli hideggel is épp úgy ártunk a hegesedésnek.

Amennyiben tehát nem akut eset miatt várunk műtétre, a legideálisabb ősszel elvégeztetni a beavatkozást. Az orvos tanácsait betartva, ilyenkor várhatjuk, hogy a gyógyulási idő után a műtéti heg szinte észrevétlenül illeszkedik majd a bőrfelületbe.

Összegezve

  • Az ősz ideális az anyajegy eltávolítására.
  • Az anyajegyet sebészi kimetszéssel távolítják el, figyelve arra, hogy a körvonalát pontosan kövessék.
  • Idősebbeknél lassabban gyógyulnak a sebek, de szinte észrevétlenül.
  • Gyógyulási idő után a műtéti heg szinte észrevétlenül illeszkedik majd a bőrfelületbe.
  • Kerülni kell a szélsőséges hőhatásokat és betartani az orvos utasításait a szép sebgyógyulásért.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Melanóma: rejtett helyek a testünkön, ahol könnyen kialakulhat

Melanóma: rejtett helyek a testünkön, ahol könnyen kialakulhat

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

melanóma

Forrás: Anyajegyszűrő Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához