A gyógyszerész elmagyarázza, mit kell tenni ágyi poloska csípése esetén
Ezeket tegye, ha megcsípték a matracon megbúvó apró rovarok.
Bár az ágyi poloska csípése igen kellemetlen, általában nem okoz súlyos egészségügyi problémákat. Azonban a folyamatos vakarózás fertőzésekhez vezethet, ezért jobb, ha betartja a gyógyszerész tanácsait - már csak azért is, mert ezek a hívatlan vendégek könnyen birtokba vehetik az otthona szinte minden zugát, a matracoktól a fiókokig, hiszen igen gyorsan szaporodnak.
Milyen az ágyi poloskák csípése?
Az ágyi poloskák csípése vöröses, enyhén duzzadt kiütésekkel jár, amelyek közepén gyakran egy sötétebb pont található – ez az a hely, ahol az ágyi poloska megcsípett. Ezek a kiütések erősen viszketnek, az állat nyálában lévő allergén anyagok miatt. Az ágyi poloska csípése a legtöbb esetben 1-2 hét alatt spontán gyógyul.
Egy másik jellegzetessége a csípésnek, hogy gyakran sorban vagy csoportosan helyezkednek el a bőrön. Általában azokról a testrészekről lakmároznak, melyeket alvás közben nem takar paplan vagy hálóruha (pl. kar, láb, nyak, arc). Sokszor találni a lepedőn apró vérnyomokat is - ezek mutatják meg, hogy valami felsértette a bőrt.
Érdemes tudni, hogy néhány embernél pár nap is eltelhet, mire a bőrtünet a csípés után megjelenik. Ráadásul az ágyi poloskák nem is minden éjjel indulnak táplálékért: általában 3-5 naponta lakmároznak belőlünk. Éppen ezért, ha reggelente újabb és újabb csípéseket fedez fel magán, akkor valószínűleg nem ágyi poloskákkal van dolga.
Figyelmeztető jelek, hogy ágyi poloskák vannak a szobában
- sötét vöröses barna színű, mákszem méretű ürülék
- édeskés illat a helyiségben (ez a vizeletük szaga)
- apró, halványsárga tojások az ágyban (ezek a peték)
Ezt tanácsolja a gyógyszerész
Ha úgy érzi, hogy ágyi poloska csípte meg, Navin Khosla, a Now Patient gyógyszerésze a következőket javasolja.
- Tegyen hideg borogatást a bőrére a gyulladás csökkentése érdekében, és fertőtlenítse le a az adott területet fertőtlenítő törlőkendővel, hogy csökkentse a fertőzés kockázatát - írja a The Mirror.
Ezen kívül ne vakarózzon, nehogy megsértse a csípés környékét - ebben segítséget nyújthatnak különböző viszketés elleni krémek és az antihisztaminok. Amennyiben súlyosabb reakciókat tapasztal, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen az lehet allergia, fertőzés is.
Fontos továbbá a ruhák, az ágynemű és a szobában lévő texiltel alapos, magas hőfokon való mosása. Amíg nem kerülnek a mosógépbe, addig tegye be ezeket műanyag zacskóba!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Viszkető kiütések jelentek meg a bőrén? Ilyen jelek utalnak ágyi poloska csípésre