Ezeket látta már?

Ha így fáj a bal oldalon a bordái alatt, azonnal menjen orvoshoz!

Betegségek
2024. július 19. 07:19
gyomorrák, hasfájás, fájdalom, gyomorrák tünetei, gyomorrák kezelése

A bordák alatti bal oldali erős fájdalom hátterében súlyos betegség állhat, amit ha nem kezelnek nagyon komoly szövődményeket okozhat.

A hasnyálmirigy a gyomor mögött elhelyezkedő szervünk, mely számos, az emésztéshez, illetve az anyagcseréhez nélkülözhetetlen enzimet és hormont termel – ezek közül is kiemelkedik az inzulin. A hasnyálmirigy gyulladásos megbetegedésének két típusát különböztetik meg: létezik akut és krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, és az is előfordulhat, hogy egy akut hasnyálmirigy-gyulladás szövődményeként alakul ki a krónikus betegség.

Alkoholisták, epebajosok, cukorbetegek veszélyben?

A hasnyálmirigy-gyulladásos esetek 80 százalékában két nagyobb kiváltó okra vezethető vissza a betegség: az akut eseteket általában epekő, míg a krónikus gyulladásokat az alkoholfogyasztás okozza. Bizonyos gyógyszereket is összefüggésbe hoztak már a betegséggel, például a kortikoszteroidokat, az ösztrogéntartalmú gyógyszereket, vagy éppen a vércukor szintjét csökkentő szereket.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden gyógyszerszedőnél kialakul a betegség, mindössze az esélye lesz valamivel nagyobb. Számos mikroba is okozhat hasnyálmirigy-gyulladást, például különböző vírusok (Hepatitis B vagy a herpesz, mumpsz, bárányhimlő vírusai), baktériumok (pl. Salmonella, Mycoplasma), gombák, sőt paraziták is. A II-es típusú cukorbetegséggel küzdőknek pedig közel háromszoros esélye van a hasnyálmirigy-gyulladásra.

Komoly fájdalommal jár

A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei között a legjellemzőbb az igen erős, égő fájdalom, mely a has bal felső részén érezhető, és kisugározhat a hátba, sőt akár a mellkasba is. Emellé hányinger és hányás is társulhat, mely néhány falat elfogyasztása után még rosszabb lesz. Az akut hasnyálmirigy-gyulladás lázzal is járhat, ám ez általában néhány napon belül elmúlik.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás tünete lehet a széklet állagának, színének megváltozása, illetve az, ha a széklet zsírosan fénylő lesz. Mivel a gyulladt hasnyálmirigy nem tudja megfelelően ellátni a feladatát, kevesebb emésztéshez szükséges enzimet termelhet, ennek pedig fogyás lehet a következménye. A fogyást a cukorbetegség is okozhatja, ami a hasnyálmirigy-gyulladás egy lehetséges következménye.

Kórházi kezelés szükséges

A legtöbb esetben a hasnyálmirigy-gyulladás ellátása kórházban történik, a terápia megválasztása függ a betegség kiváltó okától, illetve a súlyosságtól is. A súlyosabb gyulladásnak sokkal gyakrabban vannak szövődményei. A hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegeknek általában erős fájdalomcsillapítóra van szükségük, és az állapotuk folyamatos ellenőrzésére, mert nagy a kiszáradás rizikója.

A súlyosabb esetekben intenzív osztályra kerülhet a beteg, mert ez akár bizonyos szervek visszafordíthatatlan károsodásával is együtt járhat. A folyadékok folyamatos pótlására van szükség (infúzión keresztül), és előfordulhat, hogy a beteget csak a gyomrába vezetett szondán keresztül lehet táplálni.

Természetesen rendkívül fontos a betegséget kiváltó, a háttérben meghúzódó probléma kezelése is (például szükség lehet az epehólyag eltávolítására is). Az alkoholfogyasztást általában minimum hat hónapig kerülni kell, akár alkoholizmus okozta a hasnyálmirigy-gyulladást, akár nem.

Olvasson tovább! Így jelzi a hasnyálmirigy, hogy baj van!

A hasnyálmirigy-gyulladásnak igen súlyos szövődményei lehetnek, az egyszerű kiszáradástól a vesék teljes leállásáig. Előfordulhat az is, hogy folyadék kerül a hasüregbe, mellkasba, a hasnyál által termelt enzimek pedig a tüdőt is megtámadhatják, gyulladást, légzési nehézségeket okozva.

A betegség úgynevezett pszeudociszták kialakulásához is vezethet, ezek folyadékkal, pontosabban a hasnyálmirigy által termelt enzimekkel teli apró hólyagok, melyek fájdalmakat okozhatnak, de el is fertőződhetnek vagy elzárhatják az epevezetéket. Előfordulhat a hasnyálmirigy-gyulladás visszatérése is.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mellkasfájdalom: ebből tudhatja, hogy nem szívprobléma okozza



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Cukorbetegség # hasnyálmirigy-gyulladás # hasnyálmirigy # fájdalom # epekő # baloldali fájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés