Ezeket látta már?

Ilyen szemészeti tünetekkel is jelezhet a sclerosis multiplex

szemészeti tünet látászavar sclerosis multiplex

Gyakori, hogy a látászavar az első tünete a rettegett betegségnek.

A homályos látás igen gyakori probléma, mely lehet átmeneti és tartós is. A legtöbbször szerencsére az érintettek a szemükkel kapcsolatos problémák esetén hamar felkeresik az orvost, hiszen a megfelelő látás elengedhetetlen a mindennapi dolgok elvégzéséhez.

Arra azonban kevesen gondolnak, hogy a szemészeti tünetek olykor sclerosis multiplex-et (SM) jelezhetnek. Az igazság az, hogy igen gyakori, amikor a látásprobléma az autoimmun betegség első jele.

Sclerosis multiplex és a szem

A szklerózis multiplex egy autoimmun, progresszív betegség, melynek során az immunrendszer tévesen az központi idegrendszer egészséges idegsejtjeit támadja meg. Ennek során a szervezet károsítja ezen sejtek védőburkolatát (mielinhüvely), ami maradandó hegesedést okozhat az agyban - ez okozza az SM számos tünetét, attól függően, hol pontosan hol van a probléma.

Éppen ezért az állapot minden emberre másképp hat, ám az első tünetek közé igen gyakran a látásproblémák tartoznak. Ennek oka az, hogy amikor az SM a szemben lévő idegeket érinti, ott gyulladást okoz. Ez az állapot az úgynevezett optikai neuritisz, mely jellemzően csupán az egyik szemet érinti. A fellépő problémák hirtelen és lassan is jelentkezhetnek és általában idővel elmúlnak.

Ezek a látásproblémák fordulhatnak SM során elő

  • homályos látás
  • kettős látás
  • színérzékelési problémák (főleg a vörös szín tűnhet szürkének)
  • fájdalom a szem mozgatásakor
  • részleges vagy teljes vakság az adott szemen, amely a roham alatt rosszabbodik.

A látásvesztéssel járó látóideggyulladás bár riasztó lehet, ám a legtöbb esetben a látás visszatér, melyet a pihenés és a hűtés elősegít.

Kontrollálatlan szemmozgás

SM esetén kontrollálatlan szemmozgás is előfordulhat, melyet nystagmus-nak neveznek. Az idegkárosodás ugyanis motoros problémákat is okozhat - ez a szem gyors, akaratlan mozgását eredményezheti. Enyhébb esetben ebből semmit sem vesznek észre a betegek, ám súlyosabb formában hányinger jelentkezhet és arról számolhatnak be az érintettek, hogy olyan, mintha a tárgyak állandó mozgásban lennének.

Mennyi ideig tarthatnak a panaszok?

Az SM minden emberre másképp hat, így nem lehet pontosan megjósolni, hogy a tünetek meddig tartanak. Általánosságban azonban elmondható, hogy az idegsejtek gyulladásának elmúlásával csökkennek a panaszok. Ez van, hogy néhány héten belül bekövetkezik, de az is lehet, hogy egy év múlva.

Érdemes tudni, hogy a tünetek súlyosbodhatnak a meleg hatására (zuhany, kánikula, testmozgás, láz), illetve akkor, ha túlságosan megerőlteti a szemét.

Mit lehet tenni a panaszok ellen?

Első körben ki kell zárni azt, hogy más betegségek okozzák a látással kapcsolatos problémákat. Amennyiben bebizonyosodik a sclerosis multiplex megléte, úgy bár a szemmel kapcsolatos zavarok maguktól is elmúlhatnak viszonylag rövid időn belül, ám a betegség miatt szükség van időközönként kortikoszteroidos kúrára. Abban az esetben, ha nem reagál rá jól a beteg, úgy plazmaferezis lehet indokolt.

Alapvetően a betegség formájától függ, hogy kinek melyik terápia javasolt: ez lehet még β-interferon, a glatiramer acetát, illetve natalizumab.

Összegezve

  • A homályos látás gyakori probléma, amely olykor sclerosis multiplex-et jelezhet.
  • Szklerózis multiplex egy autoimmun, progresszív betegség, amely az idegsejteket támadja meg.
  • Homályos látás lehet az első tünet, amikor az SM a szemben lévő idegeket érinti.
  • A betegség minden emberre másképp hat, de az idegsejtek gyulladásának elmúlásával csökkennek a tünetek.
  • Kortikoszteroidos kúra vagy plazmaferezis lehet szükséges SM esetén.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Sclerosis multiplex: ezekre a vizsgálatokra van szükség a diagnózishoz

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

sclerosis multiplex

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához