Róka betegség: ez a kór nehezíti Will Smith feleségének életét is
Az alopecia areata jellegzetes tünete a hajas fejbőrön, vagy a szőrzeten, különféle nagyságú, kör alakú foltokban jelentkező kopaszság - ezzel az autoimmun betegséggel küzd Jada Pinkett Smith is.
A foltos hajhullás az Egyesült Államokban megközelítőleg 6,5 millió embert érint, korra és nemre való tekintet nélkül bárkinél jelentkezhet. A tünetek rendszerint hirtelen, egyik napról a másikra alakulnak ki.
Ettől a betegségtől lett kopasz Will Smith felesége
Jada Pinkett Smith sem jókedvéből vált meg a hajától, hanem egy komoly betegséggel küzd: az alopecia areata egy olyan autoimmun betegség, amely hajhullást okoz. A színésznő 2018 óta nyíltan beszél alopeciájáról, és igyekszik felhívni mások figyelmét is a betegségre.
Jada Pinkett Smith még 2018-ban lett diagnosztizálva ezzel a betegséggel, ami olyan súlyos mértékben érintette a hajkoronáját, hogy kénytelen volt kopaszra nyírni a fejét. Ám a küzdelmét mindig is teljes nyitottsággal kezelte, nem tagadta le, milyen nehéz időszakon megy keresztül. Legelőször a saját, Facebookon futó, Red Table Talk című műsorában beszélt őszintén betegségéről. Mint kifejtette, nem kis gondjai akadtak a hajhullással.
Félelmetes volt, amikor kezdődött. Egyik nap a zuhany alatt álltam, és többmaréknyi haj maradt a kezemben, egyből arra gondoltam: 'Istenem, megkopaszodok?
– mondta akkor, illetve azt is kifejtette, igazi királynőnek érezte magát a frizurája miatt. Sokan meg is kérdezték tőle, parókát visel-e, mivel olyan sok haja volt, így nem is olyan meglepő, miért érintette ilyen mélyen a betegsége - írja az Index.
Akkor mindenféle vizsgálaton átesett, ám kezdetben nem tudták, mi lehet a baja, csak később derült ki, hogy alopecia. Sőt, azt is hozzátette, talált egy kezelést a hajhullás lassítására, ám más módszerekre is nyitott.
Kapom a kis szteroidinjekcióimat, és úgy tűnik, hogy segítenek, de nem gyógyítanak meg
– magyarázta akkor.
Mi az a "róka betegség"?
Az alopecia szó eredete az ókori görög nyelv szerint "róka betegséget" jelent, utalva ezzel a ragadozóknál évente kétszer lezajló vedlés folyamatára. Az areata jelentése: foltokban vagy kör alakban megjelenő. A betegség nem gyógyítható, de kezeléssel az állapotromlás lelassítható.
A betegség a hajas fejbőr mellett a szemöldökön és az arcszőrzeten is jelentkezhet: bizonyos területeken a szőr kihullik. A betegek többségén néhány folt jelentkezik, súlyosabb esetben a haj teljes elvesztése is bekövetkezhet.
Ritkán, de ez a folyamat a teljes test felületére is kiterjedhet – magyarázza dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa. A betegség hátterében autoimmun folyamat zajlik, vagyis az immunrendszer a kórokozók helyett a szervezet saját sejtjeit támadja meg.
Az alopecia areata esetében a téves támadás a hajtüszők ellen irányul, ez okozza a hajszálak elvesztését. Bizonyos esetben a tünetek a körmökön is megjelenhetnek: töredezettséget, elvékonyodást okozva.
Miért és hogyan alakul ki az alopecia areata?
A betegség kialakulásának pontos okai nem ismertek, az érintettek többségénél megfigyelhető azonban családi halmozódás: ötből egy érintettnél jellemzően a családban is előfordult a betegség.
Más autoimmun betegségek is növelhetik a kialakulásának kockázatát: az érintetteknél, vagy a családjukban rendszerint jelentkezett már valamilyen egyéb kórkép – például SLE, vagy atópia - formájában.
Mit jelent valójában az autoimmun betegség és miért veszélyes?
Milyen terápiára van szükség foltos hajhullás esetén?
A terápia célja egyfelől a gyulladásos folyamatok mérséklése, a kezelés ezért rendszerint kortikoszteroidokkal, vagy egyéb immunszuppressziós szerekkel történik.
Dr. Kádár János fontosnak tartja megjegyezni, hogy a betegség megléte nem okozza a hajtüszők pusztulását, ezért ha eredményes a kezelés, a gyulladás csökkenését követheti a hajtüszők működését stimuláló terápia.
"A betegek egy részénél, akiknél csak néhány folt jelent meg, néha spontán gyógyulás következik be és a tünetek nyom nélkül eltűnnek.
Nem érdemes azonban túl sokat várni a megfelelő kezelésre, ha foltos hajhullást tapasztalunk, forduljunk mielőbb orvoshoz, a legjobb eredményeket idejében megkezdett kezeléssel érhetjük el."
A hajhullás kezelése
Az alopecia areatanak nincsenek közvetlen negatív hatásai az egészségre, azonban tény, hogy megnöveli a pszichés problémák, a depresszió kialakulásának rizikóját, és befolyásolhatja az önbizalmat, valamint az önértékelést is. Gyakori, hogy spontán, minden beavatkozás nélkül újra kinő az érintett területen a haj, ez azonban nem jelenti azt, hogy a betegség ne újulhatna ki.
Ugyanakkor, a megfelelő terápia meghatározását megnehezítheti, hogy a betegség lefolyása nehezen előrejelezhető, és azt sem lehet megjósolni, hogyan fog a szervezet válaszolni a kezelése. Előfordulhat az is, hogy a betegnél semmilyen terápiás módszer nem válik be. A jelenleg birtokunkban lévő módszerek nem akadályozzák meg a betegség kiújulását, vagy azt, hogy újabb kopasz foltok alakuljanak ki (akár a korábbi foltok „gyógyulásával” egy időben). A terápia megválasztásánál természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora kiterjedésű a hajhullás.
Az alopecia areata kezelésénel vagy az immunrendszer túlműködésének megakadályozása, az immunválasz elnyomása a cél, vagy pedig a haj visszanövekedésének a serkentése. Lehetőség van a két módszer kombinálására is.
Gyógyszeres kezelés
A gyógyszeres kezelés történhet helyileg alkalmazható vagy szisztémás kortikoszteroidokkal, esetleg szteroidinjekciókkal (ezeket szintén közvetlenül az érintett területen alkalmazzák). A kezelés általában több hétig, hónapig tart. A gyógyszer típusától és használatától függően a haj visszanövése 4-12 hét után indulhat be, és a pozitív hatás akár egy évig is megmaradhat. Immunoterápia esetén szintén helyileg ható krémeket használnak, ilyenkor a haj visszanövésére 3-12 hónapot kell általában várni.
A helyileg alkalmazott gyógyszerek mellékhatása lehet viszketés, gyulladás, allergiás reakció, de megnőhet más problémák (pl. a vitiligo) kialakulásának a rizikója is. A szisztémás szereknél a mellékhatások között találjuk a hízást, a magas vérnyomást, a túlzott szőrnövekedést, a pattanások kialakulását is.