Gyulladásos betegségek kialakulása: ennyire sok múlik a D-vitaminon
Egyre több bizonyíték van arra, hogy egy alapvitamin csökkenti az autoimmun betegségek, köztük az 1-es típusú cukorbetegség, a szklerózis multiplex és más gyulladásos betegségek rizikóját.
A tudósok közvetlen kapcsolatról számoltak be az alacsony D-vitamin-szint és a magasabb CRP-szint között. (A CRP, a C-reaktív protein a májban termelődő fehérje.) A termelődése csak akkor kezdődik, ha valahol gyulladás van a szervezetben.
Autoimmun betegségek és D-vitamin
"Egyre több bizonyíték van arra, hogy a D-vitamin-szint növekedése csökkenti az autoimmun betegségek, köztük az 1-es típusú cukorbetegség, a szklerózis multiplex és más gyulladásos betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát" - mondta Dr. Michael F. Holick, a Boston University School of Medicine orvosprofesszora, aki szerint a mostani eredmények összehangban vannak egy másik nemrég megjelent tanulmány eredményeiből.
Ez utóbbiból kiderült, hogy azok a felnőttek, akik napi 2000 NE D3-vitamint szedtek akár 5 éven keresztül, 22%-kal csökkentették az összes autoimmun betegség kockázatát a placebocsoporthoz képest. A tanulmányt az International Journal of Epidemiology című folyóiratban tették közzé.
Alacsony D-vitamin-szint gyulladásokat okozhat?
A tanulmányhoz a kutatók 294 970 az Egyesült Királyságban élő egészségügyi adatait vizsgálták, amelyek a genetikai adatok mellett a szérum 25-hidroxivitamin D- vagy 25(OH)D-szintet - a D-vitamin standard mérőszámát - és a CRP-koncentrációt tartalmazták. A résztvevők ezen kívül kérdőíveket is kitöltöttek, amelyekben egészségi állapotukról és életmódjukról kérdezték őket.
Az adatokból kiderült, hogy a résztvevők közül csak azoknál volt emelkedett a CRP-szint, akik D-vitamin-hiányosak voltak. A kutatók azt is megállapították, hogy a D-vitamin-szint növelése a D-vitamin-hiányos betegek körében enyhítheti a gyulladás súlyosságát.
A kutatók megjegyezték, hogy ez alátámasztja a korábbi állítást, amely szerint a D-vitamin-hiány csökkentheti az alacsony fokú gyulladást, és potenciálisan mérsékelheti a gyulladással összefüggő betegségek kockázatát.
Olvasta már?
- D-vitamin: vannak, akiknek érdemes dupla adagot szedni
- D-vitamin: petefészekrák, mellrák és endometriózis is könnyebben kialakulhat, ha nem pótoljuk
- D-vitamin-pótlás kismamáknál: ennek a betegségnek az esélyét csökkentheti a babánál
- Autoimmun betegségek - erről mindenképpen tudnia kell
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Így hasznosulnak a legjobban a vitaminok! Pofonegyszerű tanács a biológustól