Ezeket látta már?

Anyajegy vagy bőrrák? Szokatlan kinézete is lehet a tumornak

Betegségek
2024. augusztus 10. 07:04
anyajegyszűrés melanoma bőrrák jelei bőrgyógyász

A bőrön felfedezett foltokat, pöttyöket, képleteket laikus szemmel nem könnyű megkülönböztetni a bőrráktól.

Még azok az foltok, pöttyök is lehetnek veszélyesek, amelyek elsőre leginkább ártalmatlannak tűnnek. Dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológus arra hívta fel a figyelmet, hogy az anyajegyszűrés akkor is fontos, ha nincsenek feltűnő képletek és gyanúsnak tűnő elváltozások a bőrön.

Az anyajegy lehet szokatlan, atípusos is

A bőrünkön lévő foltokat, pöttyöket, képleteket egy laikusnak nem könnyű megkülönböztetni a bőrráktól. A bőrön az anyajegyeken kívül még nagyon sokféle képlet fordulhat elő és az anyajegyeknek is több típusa ismert. Ezek közt van olyan, amit kizárólag az orvos tud megkülönböztetni a melanómától vagy más bőrrák típusoktól.

Leggyakrabban a középbarna, egyenletesen pigmentált ártalmatlan anyajegyek fordulnak elő. Ezek jobbára már gyermekkorban megjelenő, szimmetrikus, egyenletes felszínű képletek, melyek nem jelentenek bőrrák kockázatot. A nagyszámú (20-nál több) anyajegy azonban már rizikófaktort jelenthet.

A vörös-barnás, gyorsan növekvő, félgömbszerű, 5-10 mm-es anyajegyek, melyek leginkább gyermekkorban alakulnak ki, jellegzetesen az arc, nyak vagy alsó végtag területén, szintén nem jelentenek kockázatot, de ellenőrzésükhöz szakemberre van szükség.

A veleszületett anyajegyek általában ártalmatlanok, de ezeket is fontos évente ellenőrizni, főleg ha közöttük nagyobbak is találhatóak, mert kissé megnövekedett kockázattal rendelkeznek.

Az atípusos anyajegyek általában változatosabb színűek, aszimmetrikusak, egyenetlen a szélük, alakjuk, formájuk. Rendszeres ellenőrzés mellett már pár milliméteresen is felismerhetőek és eltávolításukkal megakadályozható a melanoma kialakulása.

A változásra kell figyelni!

Az önvizsgálat azért fontos, mert ennek során felfedezhetjük a változást. Az ún. ABCDE kritérium rendszer azokat a jellemzőket foglalja össze, amelyeket érdemes megmutatni az orvosnak.

A = aszimmetria

A bőrképlet, az anyajegy formája nem szimmetrikus kör vagy ovális alakú. .

B = border (határ, szegély)

Megváltozik az anyajegy formája, szegélye elmosódik vagy éppen ellenkezőleg, kifejezetten éles határral különül el a bőrtől, esetleg a szélek mentén nyúlványok keletkeznek.

C = color (szín)

Az anyajegyek színe megváltozik, sötétedik vagy világosodik, részben vagy egészében több színt (fekete, barna, kék, rózsaszín, fehér) tartalmaz, esetleg világos udvar alakul ki az anyajegy körül.

D = diameter (átmérő)

Alapvetően a fél centiméternél nagyobb anyajegyek magukban hordozzák a veszélyt, de mindig orvoshoz kell fordulni, ha az anyajegy növekedésnek indul.

E = evolving (fejlődés, alakulás)

Gyakorlatilag bármilyen jellegű átalakulást ajánlatos ellenőriztetni, a fentieken kívül például, ha egy korábban lapos anyajegy előemelkedővé válik, vagy ha viszketni, vérezni, esetleg váladékozni kezd.

Nem csak a feltűnőség, de a különbözőség is gyanús

Az ABCDE szabályrendszerhez társult később a „rút kiskacsa” jel is, amely a különbözőségre épít. A megfigyelések szerint ugyanis egy-egy személy egészséges anyajegyei mind színükben, mind méretükben, formájukban hasonlítanak egymásra, akkor is, ha kissé szabálytalanok. Ami nem igazodik a többihez, az gyanús lehet még az önvizsgálatok során is. Az angol éppen ezért az „ugly duckling” jelenséget gyakran „funny looking”-nak (furcsa kinézetű) is nevezik, így az F kezdőbetű illeszkedhet az ABC-s megnevezés végére.

"Összegezve elmondható, a rendszeres szűrés során korán felfedezett gyanús képletek eltávolításával vagy rendszeres kontrollálásával megelőzhető a bőrrák kialakulása" – hangsúlyozza dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológusa. - Ez a korai felismerés és a szakszerű, sebészi eltávolítás pedig akár életet is menthet. Különösen hasznos e tekintetben a teljes testtérképes anyajegyszűrés, ami professzionális segítséget ad az összehasonlításhoz, a változások követéséhez.

Összegezve

  • A bőrrák megelőzhető a rendszeres szűréssel, a gyanús képletek eltávolításával vagy kontrollálásával.
  • Az anyajegyszűrés fontos még akkor is, ha nincsenek feltűnő képletek a bőrön.
  • A középbarna, egyenletesen pigmentált anyajegyek általában ártalmatlanok, de nagyszámuk kockázatot jelenthet.
  • Az atípusos anyajegyek változatosabb színűek, aszimmetrikusak és szélük, alakjuk, formájuk egyenetlen.
  • Az ABCDE kritérium rendszer segítségével érdemes figyelni a bőrön lévő anyajegyekkel kapcsolatos változásokra.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek az agresszív melanóma első jelei! Elkerülheti az áttéteket, ha időben felfedezi



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Anyajegyszűrő Központ
# anyajegyszűrés # anyajegy vizsgálat # bőrrák # bőrdaganat # melanóma

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés