Ezeket látta már?

Amit tudni lehet - a rettegett szuperbaktériumokról

Betegségek
2011. augusztus 19. 10:42
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

"Öngyilkos merénylőkkel" a szuperbaktériumok ellen? Sikerrel szállnak szembe a szingapúri kutatók által létrehozott "öngyilkos merénylő" mikroorganizmusok a Pseudomonas aeruginosa baktérium ellen, amely végzetes lehet pl. a legyengült immunrendszerű betegek számára.

A kutatásról a Molecular Systems Biology című folyóiratban jelent meg tanulmány.

pseudomonas-bakterium-d0000113Ed52de39e7868

Forrás: MTI


A Nanjang Műszaki Egyetem kutatóit némely baktérium képessége ihlette meg, amelyek észlelik a környezetükben megjelenő más mikroorganizmusokat.

Ilyen a patogén Pseudomonas aeruginosa is, amely - ha észreveszi a közelében felbukkanó más mikroorganizmusokat - vegyi anyagok útján jelzéseket küld fajtársainak, s együttesen egy pyocin nevű toxint kezdenek termelni a potenciális vetélytársak megsemmisítésére.

Ezek a kommunikációs és védelmi képességek lehetővé teszik, hogy a Pseudomonas aeruginosa baktériumok szorosan összezáró rétegekbe tömörüljenek, úgynevezett biofilmeket képeznek, amelyek légúti fertőzéseket okoznak, és különösen veszélyesek cisztás fibrózisban szenvedő betegek esetében - olvasható a Science Now (http://news.sciencemag.org) tudományos hírportálon, valamint a The Daily Telegraph (http://www.telegraph.co.uk) online kiadásában.

A szingapúri kutatók mesterségesen létrehozott kólibaktérium (Escherichia coli) segítségével a Pseudomonas aeruginosa saját fegyverét fordították a kórokozó ellen. A tudósok lemásolták a gént, amely lehetővé tette, hogy a kórokozó "kiszimatoljon" más baktériumokat, majd beépítették az E. coli genomjába.

A baktériumot ellátták egy génnel, amelynek köszönhetően módosított, a Pseudomonas aeruginosa számára toxikus pyocint képes már termelni. Összekötve a pyocingént az érzékelő génekkel, a kutatók biztosították, hogy a kólibaktérium a közelében feltűnt Pseudomonas aeruginosa baktériumot észlelve "feltöltekezett" nagymennyiségű toxinnal, és egyfajta időzített biológiai robbanószerkezetté vált.

Az utolsó komponens, az "öngyilkos gén" volt, amely aktiválódik, amint megfelelő mennyiségű toxin termelődik, és a kólibaktérium felrobban, elárasztva környezetét méreggel. Amikor a szintetikus kólibaktériumot a Pseudomonas aeruginosa baktériummal közös Petri-csészében tenyésztették, az "öngyilkos merénylő" elpusztította a kórokozók 99 százalékát.

Justin Gallivan, az atlantai Emory Egyetem kutatója szerint a kísérletek meggyőzően bizonyítják, hogy a mesterségesen létrehozott baktériumok komplex feladatokat képesek végrehajtani. Ugyanakkor az amerikai tudós arra a veszélyre is felhívja a figyelmet, amelyet Pseudomonas aeruginosa baktérumok túlélő 1 százaléka jelent a betegek számára.

Richard Kitney, a londoni Imperial College kutatója viszont arra mutat rá, hogy más hordozót kell találni az E. coli helyett, ugyanis a kólibaktérium a bélrendszeren kívül toxikussá válik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# bakteriális fertőzés # fertőző betegség # kutatás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés