Ezeket látta már?

10 tünet, melyeket érdemes komolyan venni - Alzheimer-kórt is jelezhetnek

Alzheimer-kór tünete hangulatingadozás demencia

Ezekből a jelekből sejtheti, hogy hozzátartozója Alzheimer-kórral küzd.

Az Alzheimer-kór korai diagnosztizálása jelentős szerepet játszik a betegséggel szembeni hatékony küzdelemben. Fontos, hogy a kezdeti tünetekre időben felfigyeljünk, mert a korai felismerés nemcsak a betegek életminőségét javíthatja, hanem lehetőséget biztosít a megfelelő kezelési és támogató intézkedések bevezetésére.

Mi az Alzheimer-kór?

Az Alzheimer-kór egy progresszív neurodegeneratív betegség, amely az agyban lévő sejtek halálát és az agyszövet lassú pusztulását okozza. Ez a betegség a demencia leggyakoribb formája, amely káros hatással van a gondolkodási, emlékezési és viselkedési képességekre.

Az Alzheimer-kórban szenvedők agyában kóros fehérjék csomóit (szenilis plakkok) és kötegeit (neurofibrilláris csomók) tartalmazó kóros területek találhatók. Ezek a csomók és csomók tönkreteszik az agysejtek közötti kapcsolatokat. Ez általában az agy azon részeit érinti, amelyek a kognitív (szellemi) funkciókat, például a gondolkodást, az emlékezetet és a nyelvet irányítják.

Az agyban üzeneteket továbbító bizonyos vegyi anyagok (neurotranszmitterek) szintje alacsony. A szellemi képességek ebből eredő csökkenését demenciának nevezzük, ha elég súlyos ahhoz, hogy a mindennapi működést akadályozza.

Az Alzheimer-kór tünetei kezdetben enyhék és fokozatosan súlyosbodnak az idő múlásával.

Ezek az Alzheimer-kór tünetei

  1. Memóriazavarok, amely már a mindennapi életben is zavaró. Ez magában foglalja a fontos dátumok, események, a nemrég tanult dolgok elfelejtését, vagy azt, hogy a beteg már egyre több emlékeztető segédeszközt használ (naptár, jegyzetek).
  2. Kihívást jelent az általános dolgok kezelése, problémák megoldása. Nehezére esik például hosszabb ideig koncentrálni, vagy olyan megszokott dolgot végrehajtani, mint a számlák befizetése.
  3. A beteg összetéveszti a helyszíneket, vagy a dátumot. Tipikus eset lehet, ha valaki például nem tudja, hol van, és hogyan került oda.
  4. Hibásan ítéli meg a térbeli távolságokat.
  5. Szóbeli vagy írásbeli problémák vannak a szavakkal, mondatalkotással.
  6. Elfelejti hova tesz tárgyakat, illetve képtelen azokat megtalálni.
  7. Csökken az ítélő- és döntéshozatali képesség.
  8. Visszavonulás a munkából vagy a társadalmi életből.
  9. Hangulatingadozások: gyakori, hogy hirtelen rosszkedvű vagy depressziós lesz a beteg, vagy éppen vidám.
  10. Nehézséget okoz ismerős feladatok elvégzése: például a mikró vagy az autó használata.

Az Amerikai Alzheimer Szövetség szerint a korai diagnózis rendkívül fontos, mivel több szempontból is előnyös lehet a betegek számára. Először is, lehetőséget ad arra, hogy a betegek előre tervezhessék életüket és részt vehessenek klinikai vizsgálatokban, amelyek potenciálisan új kezelési lehetőségeket kínálhatnak. Emellett a korai kezelés megkezdése hozzájárulhat ahhoz, hogy a páciensek hosszabb ideig őrizhessék meg függetlenségüket és javíthassák tüneteik állapotát. A korai diagnózis továbbá lehetőséget biztosít arra, hogy a betegek pénzügyi és jogi kérdésekben is időben döntéseket hozhassanak, valamint időben felvehessék a kapcsolatot leendő orvosaikkal és ápolóikkal, így biztosítva a megfelelő gondozást a későbbi szakaszokban.

Összegezve

  • Az Alzheimer-kórra nem csak a memóriazavar utalhat.
  • A korai diagnózis fontos szerepet játszik a betegséggel való hatékony küzdelemben.
  • A korai diagnózis lehetőséget ad arra, hogy a betegek előre tervezhessék életüket és részt vehessenek klinikai vizsgálatokban.
7 életmód tanács, melyekkel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

7 életmód tanács, melyekkel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alzheimer-kór

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához