Tudjuk? Mit kell tenni darázscsípés esetén?
Az anyák háromnegyede nem tudja, mit tenne allergiás sokk esetén! Négy anyából három nem tudja, mi a teendő, ha gyermekénél súlyos allergiás reakció lépne fel darázscsípést követően. Az anyák 76 százaléka nem ismeri az anafilaxiás sokk esetére érvényes elsősegélynyújtási szabályokat, és 66 százalékuk aggódik is a nyári hónapokban leselkedő rovarveszély miatt.
A brit Anafilaxia Kampány szakértői azt javasolják a szülőknek, hogy azonnal hívják a mentőket, ha megtörtént a baj. Igyekezzenek megnyugtatni gyermeküket, fektessék le megemelt lábakkal, hogy segítsék a vér szív felé vezető útját, és ha a gyermek hányna, fordítsák az oldalára, stabil oldalfekvésbe a szaksegítség megérkezéséig.
A Rentokil nevű, irtószereket gyártó cég 500 édesanyát kérdezett ki, 82 százalékuk elmondta, hogy szándékosan kerülik az olyan helyeket, ahol darazsak fordulhatnak elő, hogy gyermeküket ne fenyegesse veszély. A Mumsnet nevű szülőknek szóló online hírportál egyik alapítója, Carrie Longton elmondta: "A szülők félnek a darazsaktól, különösen akkor aggódnak az esetleges allergiás reakciók miatt, ha gyermeküket még soha nem csípte meg ez a rovar.
Jó, ha rendelkezésre állnak tanácsok, mely helyeket érdemes kerülni, de még fontosabb, hogy tudják, mit kell tenni, ha mégis megtörténik a csípés, így felhőtlenül élvezhetik a vakációt." A kutatás apropóját az adta, hogy a Rentokil jelentése szerint 13 százalékkal emelkedett a darázsnépesség. Interaktív online térképük minden egyes megtekintésével adomány kerül az Anafilaxia Kampány alapítványhoz.
Savvas Othon, a Rentokil szóvivője elmondta: "Szülőként nagyon is értem, miért lesz ideges mindenki a darazsaktól, mivel kiszámíthatatlanul viselkednek. A trükk az, hogy el kell kerülni azokat a helyeket, ahol a rovarok összegyűlhetnek, például a fagylaltos standokat és a szeméttárolókat. A darazsak sokkal agresszívabbak lesznek nyár vége felé, amikor már nem kell növekvő lárváikat táplálniuk, így csak szénhidrátokra vadásznak.
Érdemes figyelmeztetni a gyerekeket, hogy ebben az időszakban sokkal jobban figyeljenek oda, mikor édességet esznek. Lassan tetőzik a darázsszezon, ezt figyelembe kell venni a nyári programok tervezése során, kiváltképp, ha a gyermek allergiás a csípésre. A megelőzés jobb, mint a kezelés: gyermekünket rá kell vezetni, miként csökkentheti a kockázatot. Elég nyilvánvalónak tűnik, hogy tilos bolygatni a darazsak fészkét, mivel egy ilyen akár 5 000 példánynak is otthont adhat, és különösen veszélyessé válhatnak, ha ingerlik őket. A kutatásból kiderült, hogy a szülőknek többet kell tudniuk az anafilaxiás sokkról, hogy gyorsan és hatékonyan tudják kezelni azt."
Dr Shuaib Nasser, az Addenbrookes NHS Kórház allergológusa, az Anafilaxiás Kampány tudományos tanácsadó testületének tagja elmondta: "Bár a lakosságnak csak fél százaléka produkál akut allergiás tüneteket a darázscsípés után, mindig javasoljuk az egyszerű megelőző intézkedéseket a kockázat minimalizálása érdekében. Akinek a gyermeke súlyosan allergiás a méh- vagy darázscsípésre, azonnal forduljon orvoshoz, vagy kérjen beutalót allergológus specialistához a háziorvostól."