Ezeket látta már?

Állandó torokköszörülés és rekedtség: allergia vagy más okozza?

rekedtség, allergia, szénanátha, torokkaparás

A fül-orr-gégész elmondja, mik állhatnak a háttérben.

Az állandó torokköszörülés, fátyolos hang és krákogás leginkább a hangszálak túlerőltetése miatt alakul ki. Mint dr. Moric Krisztinától, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus orvosától megtudtuk, előfordulhat azonban, hogy a légutakat érintő allergiás reakciók váltják ki kellemetlen panaszainkat.

Allergia miatt is kialakulhat a rekedtség?

Bár nem közvetlenül, de valóban okozhat az allergia rekedtséget. Ilyenkor az immunrendszer allergénekkel (penész, háziállatok szőre, pollen, poratka) szembeni túlzott reakciója miatt alakulnak ki a légutakat érintő jellegzetes tünetek: a köhögés, a tüsszentés, az allergiás nátha, a torokkaparás, valamint az orrdugulás miatt jelentkező hátsó garatfali csorgás.

– magyarázza dr. Moric Krisztina. A kezeletlen allergia gyulladást és irritációt okozhat a garat nyálkahártyájában, valamint a hangszálaknál. Ez a hangképzést is befolyásolhatja. Allergiás megbetegedésekben gyakori és kellemetlen tünet a garatfali lecsorgó váladék. Légúti allergia esetén ugyanis a szervezet fokozott váladéktermeléssel próbál megszabadulni a belélegzett pollenektől és egyéb idegen anyagoktól.

Lehet, hogy az antihisztamin miatt ment el a hangunk?

A kezeletlen allergia mellett az allergiás panaszok enyhítésére szolgáló, elsősorban régebbi típusú antihisztaminok is előidézhetnek rekedtséget. A hangszálainkat ugyanis egy vékony nyálkaréteg borítja, amely védelmet nyújt az irritáló anyagokkal szemben. Ezt a nyákot az orr, a torok és a melléküregek felszínén található nyálkahártya termeli. Az antihisztaminok azonban kiszáríthatják a nyálkahártyát, a merevvé váló hangszalagok miatt pedig reszelőssé, kellemetlenné válik a hangképzés.

Keresünk fel allergológiai szakrendelést!

Az allergia által kiváltott rekedtség kezelésének leghatékonyabb módja elsősorban az allergéneknek való kitettség csökkentése. Az allergiaminimalizált környezetet többek között a lakás rendszeres és alapos tisztításával, légtisztító és pollenszűrők alkalmazásával biztosíthatjuk. Pollenallergia esetén a kinti teregetés mellőzése, a haj rendszeres leöblítése, az ágynemű gyakori cseréje, és a megfelelő időpontban történő szellőztetés is mérsékelheti tüneteinket. Ha kezeletlen allergiánk van, keressünk fel allergológiai szakrendelést.

– tanácsolja Moric doktornő. Ez azért is rendkívül fontos, mert a kezeletlen allergiás nátha a rekedtség mellett orrmelléküregek fertőzéséhez (akut és krónikus orrmellék- és arcüreggyulladás, középfülgyulladás) is vezethet.

Az allergológus által felírt orális antihisztaminok és szteroid orrspray hatékonyan csillapíthatják a kialakult tüneteket. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy allergiagyógyszereink nyálkahártya szárazságot okoznak, jelezzük a kezelőorvosnak, aki gyógyszercserével orvosolhatja a problémánkat.

Hogy orvosolhatjuk a rekedtséget?

Míg tüneteink mérséklődnek, tartsunk hangdiétát! A teljes hangkímélet mellett kerüljük a forró vagy túlzottan hideg ételeket és italokat, ne fogyasszunk alkoholt, és ne használjunk dohánytermékeket sem!

  • a nyálkahártya szárazság ellen gargalizáljunk rendszeresen langyos sós vízzel!
  • párásítsuk lakásunk levegőjét, és fogyasszunk bőségesen folyadékot!
  • jótékony hatású lehet az orr rendszeres öblítése is.
  • a gyógyhatású cukorkák elősegítik a nyáltermelést, megnyugtatják a torkot és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek.

Az allergia okozta gégegyulladás és rekedtség általában könnyen elmúlik, ha azonban két hét elteltével is fennáll a probléma, érdemes egy fül-orr-gégész szakorvost felkeresni. A rekedtséget a hangszalagok túlerőltetése mellett számtalan betegség (pajzsmirigy-problémák, hangszalag polip, reflux, daganatos megbetegedések, hangszalagbénulás) kiválthatja.

Összegzés

  • A rekedtség fő oka az allergiás reakciók és az immunrendszer túlzott reakciója az allergénekre, mint például a penészre, a háziállatok szőrére, pollenre vagy poratkára.
  • Az antihisztaminok és az allergiaminimalizált környezet segíthetnek a rekedtség kezelésében.
  • A gyógyhatású cukorkák, a hangdiéta, a párásítás és a rendszeres öblögetés jótékony hatással lehetnek a rekedtség kezelésére.
  • Ha a rekedtség tovább is fennáll, mint két hét, érdemes fül-orr-gégész szakorvost felkeresni, mert a problémát számtalan betegség is okozhatja, mint például pajzsmirigy-problémák, reflux vagy daganatos megbetegedések.
  • Allergológiai szakrendelés felkeresése ajánlott az allergiás reakciók kezelésére és a rekedtség enyhítésére.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rendszeresen torokfájással ébred? Ezek lehetnek a kiváltó okok

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rekedtség

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához