Ezeket látta már?

Elindult a parlagfű pollenszezon - ezeket teheti az allergia ellen!

parlagfű allergia ellen

A parlagfű virágpora a legtöbb helyen már megjelent a levegőben.

Jellemzően még tüneteket nem okozó, alacsony koncentrációban van jelen, szórványosan azonban már regisztráltak közepes koncentrációt is. Az előrejelzések alapján július utolsó hetére a parlagfű pollenkoncentrációja már országos viszonylatban is elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. A többi lágyszárú allergén közül a csalánfélék pollenkoncentrációja jellemzően a közepes-magas, a pázsitfűféléké, a libatopféléké, az útifűé és a kenderféléké alacsony, helyenként közepes szintet érhet el. A lórom, az üröm, valamint a szerbtövis, a rézgyom, illetve az ernyősvirágzatúak virágporának mennyisége országosan alacsony. A fák közül jellemzően alacsony koncentrációban jelen van a levegőben a ciprus-és tiszafafélék, valamint a szelídgesztenyepollenje.A kültéri allergén gombák közül az Alternaria spóraszáma jellemzően nagyon magas, az Epicoccumé az alacsony-közepes tartományban alakulhat. A parlagfűre érzékenyek számíthatnak az allergiás tünetek megjelenésére, tapasztalhatnak orr-és szájnyálkahártya viszketést, orrfolyást, tüsszögést, szemviszketést. Az allergiás tünetek erősségének mérséklése érdekében javasoljuk, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést vagy keressék fel kezelőorvosukat a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása érdekében.

A parlagfű allergia leggyakoribb tünetei

A parlagfű allergia tünetei abban az esetben jelentkeznek, amikor a növény pollenjeivel kerülünk kapcsolatba, így a panaszok jellege ugyanolyan, mint bármelyik pollenallergiáé:

  • A leggyakoribb tünetek közé soroljuk az allergiás náthát, mely orrfolyással, tüsszögéssel, orrviszketéssel és orrdugulással jelentkezik, majd a későbbiekben akár orrmelléküreg-gyulladássá is súlyosbodhat.
  • A kötőhártyagyulladás, mely szintén viszketéssel, égő érzéssel és kivörösödött szemekkel jár, szintén jellegzetes panasz.
  • Allergiás asztma is kialakulhat, mely rohamszerűen jelentkező száraz köhögéssel, légzési nehézséggel és légszomjjal jelentkezik.
  • A csalánkiütés szintén egy nagyon jellegzetes tünet, amelynél vöröses és egyben viszkető foltok, illetve hólyagok keletkeznek a bőrön.

Ezek a tünetek általában pár perccel vagy maximum 2 órával az érintkezés után jelentkeznek. A parlagfű pollenjei egyébként nagyon agresszívek: már minimális mennyiség is elegendő ahhoz, hogy súlyos panaszok lépjenek fel.

A parlagfű allergia kezelése

Az allergológus a laboreredményeket összeveti a tüneteinkkel, és ha a kettő alátámasztja egymást, akkor megállapítja a parlagfű allergia diagnózisát. Ezt követően pedig összeállítja a kezelési tervet. A parlagfű allergia tünetei alapvetően két módon kezelhetők: tüneti és tartós kezeléssel. A tüneti kezeléshez tartoznak az allergia gyógyszerek: például antihisztamin tabletta, szemcsepp vagy szteroid orrspray. Az, hogy kinél melyik készítményt javasoljuk, függ a panaszaitól, azok erősségétől is, ennek megfelelően választjuk ki a hatóanyagot.

Parlagfű allergia ellen házilag is sokat tehetünk, ám aki nem szeretne gyógyszereket szedni, vagy azok hatását nem érzi megfelelőnek, tartós kezelést javasoljuk, az allergén specifikus immunterápiát. Ezzel nemcsak a tüneteket kezeljük, hanem a parlagfű allergia kiváltó okát, az immunrendszer kisiklott működését állítjuk helyre. A 3-5 éven át tartó kezelés így tartósan, akár 10-12 évre is megszünteti a panaszokat, valamint bizonyítottan megakadályozza a súlyosabb allergiás betegség, az allergiás asztma kialakulását.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Veszélyes tévhit kering a parlagfűről - nehogy ön is bedőljön neki

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

parlagfű

Forrás: NNK
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához