Parlagfű allergiás és gyógyszerrel sem enyhülnek a tünetei? Ez rejtőzhet a hátterében!
Gyógyszereket szed, mégis naphosszat az orrát fújja, tüsszög, viszket, könnyezik a szeme?
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta a lehetséges okokat, amelyek megnehezítik az allergia kezelését.
Nem a jó gyógyszereket szedi
A különböző allergiaellenes készítmények nem egyformán hatnak, más tünetet más hatóanyag tud kezelni, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy melyik készítményt szedjük. Sok esetben egyszerre több gyógyszer kombinációjára, leggyakrabban antihisztaminra és szteroidra is szükség lehet a tünetmentességhez, a személyre szabott kezelési tervet allergológus tudja összeállítani, a tüneteink és a vizsgálati eredmények alapján.
Hirtelen jött időjárásváltozás
Az utóbbi években egyre gyakoribb, hogy a pollennaptártól eltér az egyes allergén növények pollenszórásának ideje. A hirtelen jött felmelegedések miatt nem ritka, hogy több növény is egy időben kezd virágozni, a magas pollenterhelés pedig még inkább megviseli a szervezetet. Aki több pollenre is allergiás, annak ez az időszak különösen megterhelő lehet.
Újabb allergiák
Ha úgy érezzük, hogy a korábbi évektől eltérően az allergiás tüneteink más időszakokban is jelentkeznek, elképzelhető, hogy újabb allergiák jelentek meg. A kezelőorvos ilyen esetben javasolni fogja egy újabb allergiateszt elvégzését. Ha bebizonyosodik, hogy több mindenre is allergiásak vagyunk, akkor a kezelést ennek megfelelően fogja módosítani.
Már nem hatásos a régi terápia
Ha valaki allergiás, évente szükséges felkeresnie allergológust, még a pollenszezon előtt. Ilyenkor, ha szükséges meg lehet ismételni az allergiatesztet, el lehet végezni a fül-orr-gégészeti vizsgálatokat. Az orvos a tünetek és ezen eredmények birtokában az aktuális állapotunknak megfelelő kezelési tervet fog összeállítani, amivel ebben a szezonban is hatékonyan tudjuk enyhíteni az allergiás tüneteinket.
Nem „csak” allergiás
Ha eredménytelenül próbálkozunk például az orrdugulás kezelésével, már több készítményt is használtunk, akkor – ha eddig nem is tettük – forduljunk orvoshoz. A hetekig-hónapokig használt nyálkahártya lohasztó készítmények az orrnyálkahártyát tönkre tehetik, orrcsepp-függőséget is okozhatnak. Ezt megelőzendő, járjunk utána, hogy mi áll valóban a háttérben.
Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy allergiás orrtünetekre a szteroid orrspray hosszútávon is biztonsággal alkalmazható, ám ha valaki tartós orrdugulással küzd, fül-orr-gégészeti vizsgálaton ellenőrizni kell, nincs-e például orrpolip vagy idült orrmelléküreg-gyulladás a háttérben.
Olvasta már?
- Allergiás a parlagfűre? Ezek az ételek felerősíthetik a tüneteket
- Allergiavizsgálatot végeztettem, hogyan értelmezzem az eredményt?
- Parlagfű allergia: ezek a tünetek jelzik a szemen és a bőrön
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Parlagfű allergia: ha először tapasztalja a tüneteket, ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!