Ezeket látta már?

Bajt jelent, ha a kutyája túlzottan nyalogatja magát

nyalogatás, kutya, allergia, viselkedési zavar

Komoly problémákat is jelezhet az, ha a kutyája folyton nyalogatja magát.

A kutyák sajnos nem tudják megmondani, mit miért csinálnak, vagy éppen, hogy hogyan éreznek. Egy kis nyafogó hangkiadáson vagy ugatáson kell eligazodniuk a gazdiknak, hogy épp mi is lehet a problémája a kis kedvencüknek. Vagy csak fizikális jelekből, mint például a rágcsálás vagy a nyalás.

Nem mindig éhséget, jelez a kutya ha nyalogat

Vannak helyzetek, amikor a kutyája észrevehetően sokat nyaldos. Ez arra utalhat, hogy valami lokalizált és konkrét dolog zavarja őt. Ha például a lábujjai között nyal, logikus lenne ellenőrizni azt a területet, hogy nincs-e benne sorja, szilánk vagy seb, ami miatt aggódik. Ha a farkát vagy a far tövét nyalja, akkor bolhaproblémára vagy végbélmirigy-irritációra gondolhat. Ezenkívül előfordul, hogy a kutyája üdvözlésképpen megnyalja az arcát, vagy csak azért nyalja meg a karját.

De mit jelent az, ha nem látja logikus okát, hogy kutyája nyaljon – akár magát, akár élettelen tárgyakat padlót, szőnyeget, játékokat vagy látszólag semmit?

Íme néhány oka annak, hogy a kutya nyaldos:

1. Valami fáj

Ez nem mindig valami nyilvánvaló, például a lábujjak közti sorja. Ennek oka lehet a bőr gyulladása vagy fertőzése , ízületi fájdalom az ízületekben, vagy akár bizsergő vagy zsibbadt érzés egy idegprobléma miatt.

2. Hányinger

Ha belegondol, hogy felfordul a gyomra, akkor hajlamos rossz ízt érezni a szájában, vagy egy kevés nyál képződik a szájban, amitől kényszeredetten megnyalja az ajkát. Ugyanez igaz a kutyájára is, ebben az esetben az émelygést okozó háttérbetegségek miatt a kutya sokat nyalhat.

3. Éhség vagy kiszáradás

Az éhség vagy a szájszárazság fokozott nyalást eredményezhet.

4. Fogbetegség, szájsérülés vagy idegen tárgy

Ha bármilyen fájdalmas vagy rendellenes dolog van kutyája szájában, szintén sokat nyáladzhat.

5. Neurológiai problémák

Amikor például a kutyák rohamot kapnak , nem mindig vannak teljes, egész testes rohamok. Néha a rohamok nagyon lokális rándulások lehetnek. Szerencsére ma már nem sok kutyával találkozunk szarvasmarha vírusfertőzésben ; de ha a kutyák fertőzöttek, tünetek jelentkezhetnek náluk, amelyeket általában (és találóan) „rágógumi-rohamoknak” neveznek.

6. Kognitív diszfunkció Az idősebb kutyák, akiknél demencia alakul ki, a túlzott nyalás már első körben jelentkezhet.

7. Obszesszív-kompulzív zavar Nem ritka, hogy a kutyák túlzott nyalást tapasztalnak (még a bőr fizikai sérüléséig is – azaz nyalási granuloma elváltozások ). Ez számtalan pszichológiai okból következhet be:

Honnan tudhatja, hogy mitől nyal a kutyája?

A kisállatoknál nem könnyű gyors diagnózist adni. Idővel azonban egy olyan viselkedés , amely esetleg átmeneti lehetett, megszokottá válhat, és így sokkal nehezebb megállítani. Ez azt jelenti, hogy meg kell próbálnia meghatározni az okot, amint a probléma nyilvánvalóvá válik.

Állatorvosa nagyon alapos előzményt szeretne kapni a probléma történetéről, és olyan kérdéseket tehet fel, mint például:

  • Mikor kezdődött?
  • Mikor történik?
  • Meddig tart?
  • Könnyen elterelheti/megállíthatja a viselkedést?
  • Ha abbahagyja, azonnal visszamegy a nyaláshoz?

Feltétlenül meg kell említenie minden egyéb klinikai vagy viselkedésbeli változást, amelyet kutyáján észlelt, ha ezek összefüggenek – a személyiség vagy tevékenység változásaitól az étrend, az étvágy vagy a vízbevitel változásáig. Végül mindenképpen gondolja át, hogy nem változott-e valami a kutyája környezetében, ami idegesítheti őt.

  • Elköltözött valaki?
  • Valaki visszaköltözött?
  • Építkezés folyik a szomszédban?

Állatorvosa ezután valószínűleg teljes körű vizsgálatot végez, hogy kizárja a túlzott nyalogatás fizikai/metabolikus okait. A teljes fizikális vizsgálat és a laboratóriumi vizsgálatok kizárhatják az azonosítható okokat.

Hogyan lehet megállítani a kutya nyalását?

Nyilvánvaló, hogy ha egy mögöttes egészségügyi rendellenességet találnak, akkor specifikus kezelést kell kialakítani ennek a problémának a kezelésére. Ha stressz, unalom vagy valami környezeti tényező a feltételezett ok, akkor állatorvosa megbeszéli Önnel, hogyan csökkentheti kutyája szorongását és/vagy növelheti kényelmét/boldogságát.

A legfontosabb, hogy ne feledje, hogy a túlzott nyalogatás rendkívül összetett és frusztráló probléma lehet.

Összegezve

  • Fájdalom, hányinger, éhség vagy kiszáradás, fogbetegség, idegen tárgy is okozhatja a problémát.
  • Neurológiai problémák, kognitív diszfunkció, obszesszív-kompulzív zavar is állhat a túlzott nyalakodás hátterében.
  • Állatorvosi vizsgálat szükséges, ha nem múlik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Miért ugat a kutyám álmában?

Miért ugat a kutyám álmában?

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kisállat

Forrás: pethealthnetwork
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához