Ezeket látta már?

Miért rosszabbak az allergiás tünetek esős időben? Ez az orvosi magyarázata

miért rosszabb allergia tünet esős időben

Az allergiások, asztmások panaszai a gyakori esőzések hatására felerősödhetnek.

A parlagfű pollenkoncentrációja továbbra is nagyon magas. A magas páratartalom mellett az esőzések után megemelkedő gombaspóra-koncentráció is megnehezítheti az allergiások mindennapjait.

A légnyomás- és hőmérséklet-ingadozás, a levegő páratartalmának hirtelen megemelkedése az egészséges szervezetre is hatással van, a krónikus betegséggel élőket azonban még inkább megviseli.

- Az asztmás és más krónikus légúti betegségben érintett betegek gyakran számolnak be az időjárási változásokkal összefüggésben tüneteik rosszabbodásáról - magyarázta el dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Az arra érzékenyek számára azt is lényeges tudni, hogy nagyobb eső után a gombaspórák koncentrációja is nő a levegőben.

Így befolyásolják a tüneteinket a légúti betegségek és az időjárás

  • A hideg levegő, a szeles időjárás vagy a túlzottan párás levegő egyaránt kedvezőtlen hatással lehet az alapbetegségre.
  • Magas pollenkoncentrációt mutató napokon vagy erősebb légszennyezettség mellett szintén erősödhetnek a légúti panaszok. 
  • Szeles időben a pollenszám különösen magas lehet, így az allergiás légúti betegségekben szenvedők tünetei fokozódhatnak.
  • Asztmás betegeknél a hideg levegő gyors belélegzése - például szabadban végzett sportok esetében - könnyen rohamot provokálhat.
  • COPD-s betegeknél a túl hideg és a meleg, párás levegő egyaránt kedvezőtlenül hat: a betegeket rendszerint rosszul érinti a nedves légtömegek beáramlása is, gyakran már a front érkezése előtt tüneteik rosszabbodásáról számolnak be. 

Gyermekek esetében ezekre fokozottan figyeljen, mivel a fiatalabb korosztályban sokszor ez az asztma első tünete.

- Természetesen a tünetek változása egyéntől függ, ezért fontos segítség a tüneti napló vezetése, melyben a betegek naponta feljegyzik állapotuk változásait. Itt minden egyéb körülmény is jó, ha szerepel: az adott napon végzett fizikai aktivitás, esetleg lelki megterhelés, étkezési szokások és időjárási változások. Mindezek összehasonlítása segítséget nyújt a megfelelő gyógyszeres kezelés beállításához is, aminek köszönhetően a későbbiekben kivédhetők a hirtelen állapotromlással járó esetek - mondta el dr. Potecz Györgyi.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés - nem csak a parlagfű okozhatja

Orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés - nem csak a parlagfű okozhatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

allergia

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához