Ezeket látta már?

Laktózérzékeny, tejallergiás? Így vásároljon jégkrémet!

laktózérzékenység tejallergia jégkrém laktáz enzim

Akinél tüneteket okoz a tej fogyasztása, fontos, hogy mindig alaposan nézze át a jégkrémek csomagolását is.

Hasfájás, hasmenés, puffadás, émelygés, hányás, rossz közérzet a leggyakoribb panasz, ezek a problémás összetevő elfogyasztását követően rövid időn belül jelentkeznek és akár egy napig is megmaradhatnak – sorolja dr. Sárdi Krisztina belgyógyász-gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Egy figyelmetlenség elronthatja az aznapi programot, senki sem szereti a rosszulléteket, főleg nem a nyaralás ideje alatt, érdemes ezért óvatosan választani, különösen, ha nem a jól ismert, megbízható üzletekben vásárolunk, hanem az otthonunktól távol kell megoldani az étkezéseket.

Tejpor, tejsavó és társai

Aki valamilyen ételérzékenységben, allergiában szenved, már gyakorlott mozdulatokkal bogarássza át a készételek csomagolásán az összetevők listáját. Akinél tüneteket okoz a tej fogyasztása, fontos, hogy mindig nézze át a jégkrémek csomagolását, hiszen a tej több formában is előfordulhat.

Az allergének neveit vastagon szedett formában kiemelve találjuk, ez némiképp megkönnyíti a keresgélést. A tejmentesen étkezők számára semmilyen formában nem megengedett a tej fogyasztása, tehát őket ne kínáljuk laktózmentes termékekkel, mert ugyanúgy tüneteik lesznek, mintha sima, normál terméket fogyasztottak volna el.

A laktáz enzim segíthet

A laktózérzékenyek helyzete annyiban más, hogy nekik nem kell teljesen tejmentes diétát tartaniuk, laktózmentes termékeket fogyaszthatnak. Ezek ma már nagy választékban állnak rendelkezésre, többek között tejek, tejszín, sajtok és fagylaltok is kaphatóak laktózmentes változatban.

Ezekhez a termékekhez már a gyártás során hozzáadják a laktózt lebontó laktáz enzimet, emiatt fogyaszthatják gond nélkül a laktózérzékenyek is. Számukra egyébként még egy plusz segítség is létezik, ha bizonytalanok az adott étel összetevőivel kapcsolatban, akkor étkezés előtt tabletta formájában is pótolni tudják a laktáz enzimet, így elkerülhetik az esetleges kellemetlen gyomor- és bélrendszeri tüneteket.

Előfordulhatnak keresztszennyeződések

Hiába az allergének jelölésére vonatkozó törvény és az egyre több allergénmentes termék, a diétázók élete a mindennapokban még mindig számos nehézségbe ütközik. A mentes és normál termékeket is árusító üzletekben előfordulhatnak a tárolás során is keresztszennyeződések, - ehhez elég, ha a tejtartalmú fagylalt után nem cserélik, vagy mossák el megfelelően a szedőkanalat - az arra érzékenyeknél már ez az egészen kis mennyiség is tüneteket okozhat.

A mentes termékeket is árusító helyeken az alkalmazottakat meg kell ismertetni azokkal az alapfogalmakkal, amelyek a vendégek biztonságos kiszolgálásához nélkülözhetetlenek annak érdekében, hogy a vásárlónak korrekt felvilágosítást tudjanak nyújtani.

A különböző ételintoleranciák egyre gyakoribbak, higgyük el, hogy nem egyfajta hóbort, ha valaki biztos szeretne lenni abban, hogy az adott termék valóban mentes a számára problémás összetevőktől!

Mi a különbség a laktózintolerancia és a tejfehérje-allergia között?

Sokan nincsenek tisztában a tejfehérje-allergia és a tejcukorra való érzékenység közti különbséggel, pedig a két betegség nagyon is különbözik egymástól. A tejfehérje-allergia az immunrendszer túlzott, téves reakciója a tejben található fehérjékre. A laktózintolerancia viszont egy emésztési zavar, amelynek hátterében az áll, hogy a vékonybélben nem termelődik elég laktáz enzim, ami a tejben lévő cukrot, a laktózt bontja le. A két betegség tünetei nagyrészt szintén különböznek. A laktózintolerancia emésztőszervi tünetekkel jár, amelyek nagyon kellemetlenek lehetnek, de alapvetően nem veszélyesek. A tejfehérje-allergia is kiválthat emésztőszervi tüneteket, de kiütéseket, bőr- és légúti tüneteket is okozhat. Ezek közül a legsúlyosabb, az anafilaxia, ami az életet is veszélyezteti. Laktózintolerancia esetén a tejtermékek fogyasztása nem tilos, de azok laktózmentes változatát kell választani. Tejfehérje-érzékenység esetén semmilyen tejtermék nem fogyasztható!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Laktóz intolerancia: lehet kecsketejet inni, vagy ugyanúgy gondot okozhat, mint a tehéntej?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

ételérzékenység

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához