Ezeket látta már?

Lehet, hogy allergiás vagyok a klórra? Ha ilyen tüneteket tapasztal, nem hiába gyanakszik

klór allergia tünet

A tünetek kezdetben csupán az érintkezés helyén jelentkeznek, akut formában már változatosabbak a tünetek, és megjelenési formák.

A vízparton, vagy strandolás után több okból is megjelenhetnek rajtunk fura bőrtünetek. Napallergia, érzékenység a fényvédőkrém egy összetevőjére, de a meleg is okozhat kiütéseket. Ha azonban a panaszaink rendszerint csak a mesterséges vizekben való fürdőzés után jelentkeznek, érdemes a klórra is gyanakodni.

Nem valódi allergiáról, hanem fokozott érzékenységről van szó, ez okozza, hogy a vízben fürdőzés hatására az érintetteknél ekcémaszerű tünetek jelennek meg – magyarázta dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Ekcémaszerű tüneteket okoz

A kontakt ekcémát a bőrrel érintkező különböző anyagok váltják ki. Két formáját különítjük el: allergiás ekcéma esetén a bőrrel érintkező anyaggal szemben valódi allergia áll fenn (például fémek, kozmetikumok, illatanyagok). A másik forma az irritatív ekcéma, amikor például savak, lúgok, zsíroldó vegyületek maró hatásuk miatt okoznak ekcémát. Ez utóbbi csoportba tartoznak a magas klór koncentráció hatására megjelenő tünetek is.

A tünetek az érintkezés helyén jelentkeznek, kezdetben (akut forma) vörös, viszkető, nedvező hólyagocskák, duzzanat jelentkezik. Tartós fennállás esetén (krónikus forma) hámló, száraz plakkok, fájdalmas berepedések a vezető tünetek.

A meglévő ekcémát is súlyosbítja

A tüneteket a klór irritáló hatására felszabaduló szabad gyökök okozzák a bőrben, valódi allergia nem áll a háttérben (a "klór allergia" kifejezést ezért nem használjuk). A nagy koncentrációban jelen lévő klór, vagy a hosszú ideig tartó érintkezés váltja ki az ekcémát. Emellett az egyéni érzékenység is befolyásolja a tüneteket, például atópiás ekcéma esetén a száraz bőr sokkal érzékenyebb már kisebb mennyiségű klór jelenlétére is.

Hogyan vizsgálható ki a klór allergia?

A gyakorlott szakember a beteg beszámolója és bőrtünetei alapján meg tudja ítélni, hogy szükség van-e a kontakt ekcémát okozó anyagok kivizsgálására is használt epicutan teszt elvégzésére. Az epicutan teszt elvégzésére abban az esetben kerül sor, ha a tüneteink hátterében olyan kiváltó okok is felmerülnek, amelyek valódi allergének. Dr. Garaczi Edina elmondta, hogy az irritáló anyagokkal azért nem végeznek bőrteszteket, mert nagy koncentrációban, vagy hosszú ideig (pl epicutan teszt - 48 óráig van a bőrön feltapasztva) ezek az anyagok mindenkinek irritálják a bőrét. Emiatt klórral sem végeznek tesztelést.

Megelőzés és kezelés

Aki száraz bőrű, vagy ekcémás annak úszás, strandolás előtt a bőr fokozott ápolása, zsírozása javasolt hidratáló testápolókkal. Ha már panaszaink vannak, a bőrtüneteket a kezelőorvos által felírt szteroid krémek és szükség esetén antihisztamin tabletták alkalmazásával lehet megszüntetni.

Az uszodai klór lehet-e rizikófaktora

az allergiának, asztmának?

Egyes kutatások* szerint nagyobb lehet a kockázata a légzőrendszeri fertőzéseknek a klórral fertőtlenített medencék miatt az úszóedzéseknek.

A tudósok megvizsgálták a klóros uszodavíz hatását a gyermekkorban jelentkező bronchiolitis kialakulására és későbbi következményeire. Az kutatásban 30 óvodából 430, átlagosan 5,7 éves gyermeket vizsgáltak (47% lány), kérdőívekkel gyűjtve információt a kórtörténetükről és úszási szokásaikról.

Az eredmények azt mutatták, hogy a klóros vízben végzett úszás kétéves kor alatt növeli a bronchiolitis kockázatát. Az úszás mennyiségének növekedésével a rizikó is nőtt, függetlenül más tényezőktől. Azoknál a gyerekeknél, akiknek szülei nem voltak atópiás betegek és nem jártak óvodába, 4,45-szörösére nőtt a bronchiolitis esélye, ha 20 óránál többet töltöttek klóros vízben. Azok a gyerekek, akiknél kialakult bronchiolitis, később nagyobb eséllyel szenvednek asztmától és légzőrendszeri allergiáktól.

Tehát, a korai életévekben klóros vízben töltött idő jelentősen megnöveli a bronchiolitis, valamint az ezzel összefüggő asztma és allergia kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Tusfürdő, mosópor vagy étel okozza a kiütéseit? Ez segíthet eldönteni

Tusfürdő, mosópor vagy étel okozza a kiütéseit? Ez segíthet eldönteni

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

allergia

*Forrás: Eur Respir J 2010, doi:10.1183/09031936.00118009, January 14, 2010

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához