Ezek a riasztó tünetek jelzik a hal- és tengeri herkentyű allergiát!
A nyaralás ideje alatt előszeretettel válogatunk a helyi konyha specialitásai közül, ezekkel az ételekkel azonban csak óvatosan!
Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a halak és a tengeri herkentyűk sokak kedvencei, ám az arra érzékenyeknél fogyasztásuk allergiát okozhat, melynek ellátása azonnali orvosi segítséget igényel.
Hirtelen kialakuló tünetek
Az allergiás tünetek a halételek fogyasztását követően, rövid időn belül jelentkeznek: a legjellemzőbb az arc kipirosodása, testszerte csalánkiütés, torokduzzanat, nehézlégzés, fulladás, de a szédülés, verejtékezés is intő jel lehet. Az allergiás reakció legsúlyosabb formája, az ájulással, eszméletvesztéssel járó anafilaxiás sokk is bekövetkezhet. Ha a halételek, tengeri herkentyűk fogyasztása után a felsorolt tüneteket tapasztaljuk, ne késlekedjünk, mert ez az állapot orvosi kezelést igényel!
Kalciummal csak ront a helyzeten!
Az allergiás reakció kapcsán tévesen elterjedt gyakorlat, hogy a betegek kalcium injekció, vagy pezsgőtabletta segítségével próbálják a tüneteket csillapítani. Ha valódi allergiáról van szó, akkor ez nem elégséges, sőt árthat is! Az anafilaxiás sokk során a beteg vérnyomása hirtelen lecsökken, ez okozza a rosszullétet, az ájulást. A kalcium vérnyomás csökkentő hatással bír, így egyértelműen nem javasolt használni.
Hogyan kezelhető?
Ha azt látjuk, hogy valakinél halételek fogyasztását követően a felsorolt tünetek jelentkeznek, azonnal hívjunk orvost, mert csak szakember képes megfelelően ellátni a beteget. Elsődleges tehát, hogy az állapotát stabilizáljuk, de a későbbiekben mindenképp ajánlott allergiatesztet végeztetni, hogy megelőzzük az ilyen súlyos reakciót. Az allergia vizsgálat vérből történik, és bármikor elvégezhető, a szervezetből ugyanis az ellenanyag évekkel az eset után is kimutatható.
Gondoljon a megelőzésre!
Ha az allergia igazolódik, a kezelés egyetlen módja, ha a beteg a kérdéses összetevőt a továbbiakban nem fogyasztja. Az allergia nem múlik el, a diétát élethosszig tartani kell. A tüneteket általában csak a halételek fogyasztása váltja ki, de egyéni érzékenységtől, az allergia súlyosságától függően egyes betegeknél már az is tüneteket okozhat, ha csak beleszagolnak a hal feldolgozása során, a készülő étel gőzébe. Az igazolt allergiás betegeket ezért epinefrin injekcióval látják el, amely a kezdődő allergiás reakciót képes megfékezni, és a szakszerű ellátás megérkezéséig megakadályozza a tünetek súlyosbodását.
Az ételallergia kiváltó okai
Az immunrendszer alapvető feladata a szervezet védelme a kórokozók és különböző idegen struktúrák ellen. Bizonyos esetekben azonban az immunrendszer nem megfelelő módon reagál az idegen anyagra, és túlérzékenységi reakció jön létre. Ilyen folyamatot számos antigén kiválthat, és a reakció erőssége egyénenként jelentősen változhat. Az ételallergiák is az ilyen túlérzékenységi reakciók közé tartoznak.
A bizonyított ételallergiák legnagyobb részét ezek okozzák:
- rákfélék,
- kagylófélék,
- tojás,
- hal,
- tejtermékek,
- dió,
- szója,
- mogyoró,
- gabona.
Nem ritka a természetes gumi latex összetevőjével szembeni túlérzékenység, fennállásakor gyakran kimutatható valamilyen ételallergia is, főként avokádó, banán, kivi, papaya, burgonya, paradicsom és dió fogyasztása kapcsán.
Olvasta már?
- Allergia darázscsípés után: ezért nem segít a kalcium
- Angioödéma - így jelzi az arc, ha orvost kell hívnia
- Mitől viszket a bőrünk? Ennyiféle betegség okozhatja
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!