Ezeket látta már?

Itt a pollenszezon: hitek és tévhitek

Az Amerikai Allergia Asztma és Immunológia Szakkollégium (ACAAI) és szakemberei igyekeznek eloszlatni az allergiával és asztmával kapcsolatos tévhiteket.

Tévhit:

Itt a pollenszezon: hitek és tévhitek

A recept nélkül kapható, szájon át szedhető antihisztaminok ugyanolyan hatásosak az orrdugulás ellen, mint a receptre kaphatóak.

Tény:

A recept nélküli antihisztaminok enyhíthetnek néhány tünetet, de az eldugult orron és a gyulladáson nem segítenek. Ráadásul aluszékony is lesz tőlük az ember. Ha mellékhatások jelentkeznek, vagy a gyógyszer nem segít, érdemesebb felkeresni a szakrendelést. "Sokkal hatásosabb gyulladáscsökkentő szereket tudunk felírni. Ami még fontosabb, hogy fel tudjuk tárni a kellemetlenségek eredetét, nem csak a tüneteket lehet kezelni." - mondta el az ACAAI allergológusa, Myron Zitt.

Tévhit:

A recept nélkül kapható orrspray-ktől függővé válhat az ember.

Tény:

Technikailag ez nem igaz. Az viszont igen, hogy a túladagolástól hasonló eset állhat elő, mert egyre több és több hatóanyagra van szükség, hogy megszüntesse az orrdugulást. Ennek elkerülése érdekében nem szabad folyamatosan 3 napnál hosszabb ideig használni, az allergológussal pedig érdemes felíratni szteroidot tartalmazó készítményt.

Tévhit:

A helyi virágokból készített méz legyőzheti a szezonális allergiákat.

Tény:

Ez a méz a helyi virágok pollenjéből készül, ezért logikusnak tűnik, hogy fogyasztásával növelhető az allergén-tolerancia. A tavaszi allergiás tüneteket, azonban a füvek és gyomok pollenjei okozzák, nem pedig a színes virágoké, melyek körül a méhek szorgoskodnak. Sőt, néhány ember számára még veszélyt is jelenthet a méz, mert allergiás reakciót válthat ki.

Tévhit:

A pollenallergia nem vezet ételallergiához.

Tény:

A pollenallergiás emberek harmadánál kialakulhat ételekkel szemben is érzékenység (más néven keresztallergia). Általában enyhe fokú a megbetegedés, a szájüreg, a torok vagy az ajkak viszkető érzésével jár. Az ételekben található, pollenekhez hasonló proteinek okozzák.

Tévhit:

Az allergia elleni oltás sokára fejti ki hatását, és sokkal drágább, mint a gyógyszer.

Tény:

Az allergia súlyosságától függően az immunterápiával (oltás) esetleg még pénzt is lehet spórolni, és javíthatja az életminőséget. Egy nemrég készült tanulmány kimutatta, hogy az immunterápia a szénanáthás gyerekek esetében egyharmaddal csökkentette az egészségügyi költségeket, a gyógyszerkiadásokat pedig 16 százalékkal.

Tévhit:

Az allergia legbiztosabban vérvételből diagnosztizálható.

Tény:

A bőrtesztek sokkal érzékenyebbek a vérteszteknél. A bőrpróba során a kar belső oldalának vagy a hátnak a bőrébe karcolják bele az allergént. Allergia esetén ez a terület bedagad és kipirosodik. A vizsgálat teljesen biztonságos, ha azt allergológus végzi, még gyerekek esetében is. Egyetlen teszt azonban nem derít fényt mindenre.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához