Ezeket látta már?

Hisztamin intolerancia: ezekre figyeljen oda nyáron, hogy elkerülje a kellemetlen tüneteket

hisztamin intolerancia tünetek nyáron

Ez szokott leginkább nehézséget okozni a nyári időszakban a hisztamin intoleranciás betegeknek.

Hisztamin intolerancia esetén a szervezetben csökkent a hisztamin lebontó DAO enzim termelődése, emiatt bizonyos ételek fogyasztása kellemetlen tüneteket okozhat az érintetteknél. A diéta alatt több élelmiszert kerülni kell, emellett bizonyos gyógyszerek is gondokat okozhatnak. Dr. Sárdi Krisztina gasztreoneterológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, hogy a nyári időszakban mi szokott leginkább nehézséget okozni a betegeknek.

Friss gyümölcsök és zöldségek szezonja

Nagyon nehéz ellenállni az ínycsiklandó eperillatnak, az ízletes málnának vagy a pirosló kerek paradicsomoknak, de a hisztaminmentes diétában ezek és a friss padlizsán és spenót is sajnos tiltólistás ételnek számítanak. Egyéni érzékenységtől is függ, hogy kinél, milyen mennyiség okoz panaszokat, ám fogyasztásuk a legtöbb esetben hisztamin intoleranciás tünetek megjelenésével jár.

„Légúti tünetek – orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés mellett – bőrpír, csalánkiütés, fej- és torokfájás, puffadás és hasmenés, hányás a leggyakoribb panasz. A tünetek rendszerint a magas hisztamin tartalmú ételek elfogyasztását követően pár órán belül megjelennek. Erősségük attól is függ, hogy az adott személynél mennyi DAO enzim termelődik. Valakinél csak csökkent, ezért fordulhat elő, hogy akár azonos mennyiségű magas hisztamin tartalmú étel is eltérő súlyosságú tüneteket okoz.”

Nyári betegségek kezelése

Még a legmelegebb hónapokban is megfázhatunk, például a légkondicionáló nem megfelelő használata miatt légúti betegség vagy a strandszezonban gyakori húgyúti fertőzések miatt kell antibiotikumot szednünk. Emellett a betegségek, a hőség vagy a frontok miatti fejfájásra szedett fájdalomcsillapító is okozhat kellemetlen tüneteket. Ezek a gyógyszerek azonban gátolhatják a DAO enzim működését, emiatt szedésük alatt még fokozódó tünetekre számíthatunk.

  • Vérnyomáscsökkentők,
  • reuma elleni szerek,
  • nyugtatók
  • és szívgyógyszerek is okozhatnak ilyen tüneteket.

Tengeri herkentyűk az étlapon

Nyaralás alatt szívesen próbálunk ki új ízeket, a tengerparton pedig adott, hogy friss tengeri herkentyűket kóstolunk meg. Sajnos hisztamin intoleranciásként ez nem a legjobb választás, a rákok, kagylók és egyéb tengeri gerinctelenek magas hisztamin tartalmuk miatt okozhatnak panaszokat.

Grillezés hisztamin intoleranciával

Nyáron szívesen grillezünk a szabadban, erről hisztamin intoleranciásként sem kell lemondanunk. Ügyelni kell azonban az alapanyagok megválasztására. A megvásárolt húsokat vagy halakat minél előbb dolgozzuk fel, állás közben ugyanis a hűtőben is felszaporodhat bennük a hisztamin. A szárított és füstölt húsféléket kerüljük magas hisztamin tartalmuk miatt. A chili, a ketchup, bolti fűszerkeverékek nem ajánlottak a diétában, helyette natúr fűszereket használjunk ízesítésre.

Milyen italokat fogyasszunk?

A nyári hőségben sem javasolt a citrusfélék fogyasztása, kerülendő ezért a limonádé, de a fekete tea, a kávé és a paradicsomlé, kakaós italok fogyasztása sem javasolt. Magas hisztamin tartalmú alkoholok a borok, (főleg a vörösbor) minél idősebb, annál magasabb a hisztamin tartalma, a sörök és a pezsgő.

Összegzés

  • A nyári időszakban hisztamin intoleranciával küzdő betegeknek nehézséget okozhatnak bizonyos ételek és gyógyszerek fogyasztása.
  • A leggyakoribb panaszok közé tartoznak légúti tünetek, bőrpír, csalánkiütés, fej- és torokfájás, puffadás és hasmenés.
  • Az alacsony DAO enzim szint miatt a betegeknek kell kerülni az epret, málnát, paradicsomot, padlizsánt és spenótot.
  • Még a legmelegebb hónapokban is megfázhatunk, a légkondicionáló és antibiotikumok is okozhatnak tüneteket.
  • Az alapanyagok megválasztására kell figyelni grillezésnél, és kerülni kell a magas hisztamin tartalmú élelmiszereket és italokat.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ki szedhet, és ki nem antihisztaminokat, és meddig tart a hatása?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

antihisztamin

Forrás: Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához