Agresszív darazsak - nyár végén ezért több a darázscsípés
A meleg időben több rovarral találkozunk, és ezekben a hónapokban a darazsak is nagyobb veszélyt jelenthetnek ránk.
A karcsú, néhány cm-es, jellegzetes sárga-fekete csíkos darazsak a leggyakoribb hazai rovarok közé tartoznak. A méhekhez hasonlóan kolóniákban élnek, vagyis több száz, akár több ezer egyed alkothat egy-egy családot, akik elhagyatott, sötét és száraz helyeken építenek maguknak fészket. Nem ritka, hogy a darazsak az ember közelébe, például padlásokra, ritkábban használt kerti szerszámoskamrába építkeznek, de akár a postaládába is beköltözhetnek.
A darazsak agresszívek
A méhekkel ellentétben (melyek általában csak véletlenül csípik meg az embert) a darazsak agresszívak, és az emberre is rátámadnak, ha veszélyeztetve érzik magukat. A legrosszabb módszer ellenük a hadonászás, csapkodás, amivel előzni biztosan nem tudjuk őket, viszont "egyértelműbbé" válhat az állatok számára, hogy veszélyt jelentünk rájuk.
Nyáron, főleg nyár végén nő meg a darázscsípések száma, többek között azért, mert a darazsak ilyenkor fejezik be a szaporodást, és a dolgozók több időt töltenek azzal, hogy magas cukortartalmú élelmet keressenek. A darazsak szívesen fogyasztanak gyümölcsöket, így nagyon gyakori, hogy a nyári befőzések vagy kerti sütögetések alkalmával jelennek meg.
A csípés során a darázs a fullánkjával megszúrja a bőrünket (vagy akár az alatta lévő szöveteket is), és a csípésen keresztül méreganyagot juttat a szervezetünkbe. A méreganyag, mely tíznél is több antigént tartalmaz, gyulladást okozhat, a csípés általában komoly fájdalommal, viszketéssel, az érintett terület kipirosodásával jár, de a legtöbb embernél nem jár együtt súlyosabb szövődményekkel, és a kellemetlen tünetek néhány napon belül elmúlnak. Fontos megjegyezni, hogy a méhekkel ellentétben a darazsak többször is képesek csípni, ugyanis másmilyen a fullánkjuk felépítése. A méhek fullánkja beleszakadhat az áldozatába, és ez egyben az állat halálát is okozza. A darazsakra ez azonban nem jellemző.
Súlyosabb tüneteket is okozhat
A darázscsípés nemcsak helyi reakciókat okozhat, a kellemetlen tünetek nagyobb területekre, akár az egész testre is kiterjedhetnek. Akinél ez a kiterjedtebb reakció megjelenik, valószínűleg allergiás a darázscsípésre, de nem olyan mértékben, hogy életveszélyes állapotba kerüljön. A kiterjedt reakció együtt járhat testszerte megjelenő kiütésekkel, kipirosodással, ödémásodással, sőt hányással, hasi fájdalmakkal is. A kiterjedt reakciók általában egy héten belül elmúlnak, de mindenképpen érdemes orvoshoz menni, ha ilyet tapasztalunk magunkon.
A legsúlyosabb esetekben úgynevezett anafilaxiás sokk is kialakulhat, mely a darázs mérgére adott, azonnali hiperérzékenységi reakció. Nagyobb a rizikója, ha több csípést is éri az áldozatot, és erre darazsak esetében sajnos nagy az esély.
Az anafilaxiás sokk tünetei
- a szapora pulzus
- az alacsony vérnyomás
- az émelygés, szédülés vagy ájulás
- a légzési nehézségek, zihálás, köhögés
- az idegentest-érzés a torokban
- a kipirult bőr
- a testszerte megjelenő csalánkiütések
- a száj, a nyelv, a fülek, a szemhéj feldagadása
- a halálfélelem
- a zavarodottság
Az anafilaxiás sokk életveszélyes, mellyel azonnal orvoshoz kell fordulni! Az anafilaxiás sokkról érdemes tudni, hogy minél gyorsabban jelennek meg a tünetek, annál súlyosabb a reakció.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!