Ez a fajta kiütés pár perc alatt megjelenhet bárhol a testen
4-6 héten belül elmúlik, ám krónikus változata 6 héten túl is fennmaradhat.
A csalánfolt a bőr középső rétegében, az irhában (dermisben) kialakuló vizenyő, a felszabaduló hisztamin hatására az érfal áteresztőképessége megnő, ezért a szokásosnál nagyobb mennyiségben szűrődik ki folyadék az érpályából a szövetek közötti térbe.
Kiváltó oka sokféle lehet, pl.: allergiás reakció következménye, a kiváltó allergének gyakran gyógyszerek, természetgyógyászati készítmények, gyógyteák, gyógyfüvek, konzerválószerek, élelmiszerek, bélférgek, baktériumok fehérjéi, kozmetikumok alkotóelemei, növényi toxinok mechanikus hatás, pl. nyomás, hideg/meleg, izzadás, napfény társulhat belgyógyászati betegségekhez, pl. cukorbetegség, pajzsmirigybetegségek, stressz, más pszichés faktorok, de sokszor nem derül ki az ok.
A csalánkiütés tünetei
A csalánfoltok alakja szabálytalan, térképszerű, nagyságuk különböző (a néhány milliméterestől a tenyérnyi nagyságúig), színük halványvörös vagy fehér, tapintásuk puha, kicsit kiemelkednek a bőr szintjéből.
Pár perc alatt megjelenhetnek testszerte (karokon, lábakon, törzsön, mellkason) és nagyon viszketnek, különösen a hajlatokban és éjszaka. Az érintett bőrterület hőmérséklete gyakran a normál értékhez képest emelkedett, esetenként kis, pontszerű bevérzések is kialakulhatnak.
Előfordulhat, hogy egy duzzanat elmúlik, majd a test másik részén újabbak tűnnek fel, a foltok akár napokig “vándorolhatnak” is. Attól függően, hogy mi váltotta ki a bőrtünetet, kísérheti többek között hányás, hasmenés, orrfolyás, szemviszketés, kötőhártya-gyulladás, akár láz is.
A csalánkiütéssel együtt járhat az úgynevezett angioödémával (Quincke-ödéma), melynek során megduzzadhatnak például az ajkak, a nyelv, a szemhéjak, a nemi szervek, az ujjak végei. A jelenség általában néhány óra alatt eléri maximumát, aztán magától elmúlik. Ám ha a nyelv, garat vagy a gége vizenyője lép fel, akkor azonnal mentőt kell hívni.
A csalánkiütés diagnózisa
A diagnózis felállítása egyszerű, hiszen a csalánkiütés nagyon hamar felismerhető, ám kialakulásának okának kiderítése már rendkívül nehéz és összetett feladat. Gyakran végeznek fizikális teszteket, melyekkel a bőrt ingerlik (jégkocka-teszt, meleg-teszt, UV-sugárzás, testmozgás, nyomás) és így próbálják a kiváltó okot megtalálni.
Krónikus csalánkiütés esetén sokszor végeztetnek laborvizsgálatokat a gyulladásos faktorok, pajzsmirigyhormonok és fertőzések kutatására, illetve szükség lehet bőrminta vételére is. Speciális, úgynevezett eliminációs diétát és egyes gyógyszerek elhagyását is javasolják, annak érdekében, hogy azonosíthassák az allergiát okozó alkotóelemet vagy az intolerancia reakció kiváltóját. Ritkább esetben szükség lehet góckutatásra és gyomortükrözésre.
A csalánkiütés kezelése
A csalánkiütés terápiájának legfontosabb része a kiváltó ok kerülése. Sokszor alkalmaznak mediátormentes diétát, melyben kerülni kell pl. a füstölt húsokat, sonkát, kolbászt, sajtokat, halat, belsőségeket, paradicsomot, zellert, savanyú káposztát, diót, mogyorót, epret, ananászt, bort stb.
Enyhébb esetekben szájon át alkalmazott antihisztamin gyógyszerek, súlyos esetekben pedig szteroidok szedésére is szükség lehet.
- Gyógyszerek: Az egyik leggyakoribb ok az új gyógyszerek bevezetése, vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása (azonos hatóanyag, de különböző adalékanyagok, vagy különböző vivőanyagok). Alkalmanként szedett fájdalomcsillapító, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat kiütéseket. Megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítők, szopogató tabletták, orrsprayk is csalánkiütést provokálhatnak.
- Gyógynövények: Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek is okozhatnak csalánkiütéseket.
- Gyümölcsök, zöldségek: Friss gyümölcsök például eper, málna, déligyümölcsök, kivi, ananász is állhat a háttérben, főleg kisgyermekekben vagy pollenallergiás felnőttekben okoznak tüneteket.
- Gócok a szervezetben: Gyulladásos gócok (gyulladt mandula, rossz fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzések) is állhat a háttérben. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszűnteti.
Tartósan, 6 hétnél tovább fennálló csalánkiütések esetén a további okokat is vizsgálni kell
- Autoimmun betegség: Autoimmun betegségekhez (pl. pajzsmirigy betegségek) társuló csalánkiütések. Ilyenkor az autoimmun betegséget kell kezelni.
- Fizikai tényezők: Fizikai okok, például hideg, meleg vagy testmozgás is okozhat csalánkiütést. A fizikai okok miatt jelentkező csalánkiütések pontos mechanizmusát nem ismerjük. Átmeneti jelleggel állnak fenn, idővel a panaszok csökkennek vagy elmúlnak.
- Étel-intolerancia: A másik leggyakoribb ok. Ezekben az esetekben főleg a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okozzák a csalánkiütéseket. Ilyenkor olyan ételek is problémát okoznak, amiket korábban panasz nélkül fogyasztott (pl. fűszerkeverékekben vagy készételekben jelen lévő ízfokozók, tartósítószerek, üdítőitalok, édességek csokoládé, cukorka, fagylalt). Ilyen esetekben tartósítószer-színezékmentes diéta tartása javasolt.
Élelmiszer-allergiák szintén okozhatják
Az élelmiszer-allergia tünetei közé tartozik a csalánkiütés, a torok és a nyelv duzzanata, a hányás, a hasmenés, a légzési nehézségek, a hasi fájdalom. Súlyos reakciók is kialakulhatnak, amely során az adott személy vérnyomása lecsökken, de eszméletvesztés sem kizárt. Ha az illető nem kap időben segítséget, a legrosszabb esetben az allergiás reakció akár még halálos kimenetelű is lehet.
Tejallergia esetén az érintettek a tejben lévő kazeinre érzékenyek, ami nem más, mint egy tejfehérje. Van aki csak a tehéntejre érzékeny, míg mások mindenféle tejtől rosszul lesznek. Tünetei lehetnek többek között hasmenés, csalánkiütés, has- és gyomorfájdalom, de akár légzési nehézségek is. A kazein más termékekben is megtalálható, így mindig olvassa el az adott termék összetevőit.
A gluténnek is szerepe lehet a csalánkiütés megjelenésében is. Ez általában a glutént tartalmazó étel elfogyasztása után egy-két óra múlva jelenik meg a test bármely pontján.
Összegezve
- A csalánkiütés rövid idő alatt elmúlhat, de krónikus esetben akár 6 hétnél tovább is fennmaradhat.
- A csalánkiütés kiváltó okai sokféle lehetnek, okozhatja allergiás reakció, gyógyszerek, élelmiszer-allergia, vagy belgyógyászati betegség is.
- A tünetek közé tartozik a szabálytalan alakú, viszkető, halványvörös vagy fehér foltok megjelenése a bőrön.
- A diagnózis felállítása nehéz, fizikális tesztek, laborvizsgálatok, bőrminta vételére és góckutatásra is szükség lehet.
- A csalánkiütés terápiájának része lehet mediátormentes diéta, antihisztamin gyógyszerek, szteroidok szedése, valamint az allergiát okozó elemek kerülése.
Olvasta már?
- Csalánkiütése lett? Ezt tegye, hogy minél gyorsabban elmúljon!
- Ételintolerancia: 3 tünet, ami után el kell menni kivizsgálásra
- Így ismerhető fel a csalánkiütés gyerekeknél - az orvos tanácsai
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ételintolerancia vagy ételallergia? Ezekre a tünetekre figyeljen!