Berekedt és kiütései is vannak? Így ismerheti fel az anafilaxiás sokkot!
Számtalan anyagra lehetünk allergiásak, az anafilaxiás sokk, azonban nem gyerekjáték. A súlyos allergiás reakció az életünkbe kerülhet.
Az allergia lényege (nagyon leegyszerűsítve), hogy a szervezetünkbe jutó különböző anyagokra, vegyületekre, proteinekre a szervezetünk felfokozott, túlérzékenységi reakcióval válaszol. Ennek a tünete lehet a jól ismert tüsszögés vagy orrfolyás például a szénanátha esetén, bőrpír vagy csalánkiütés kontaktallergiánál, vagy hasfájás és hasmenés ételallergia esetén. Számtalan anyagra lehetünk allergiásak, a növényi pollenektől az ételeken és gyógyszereken át a vegyi anyagokig, fémekig és rovarcsípésekig.
Ezért életveszélyes az anafilaxiás sokk
Az anafilaxiás reakció tulajdonképpen egy igen súlyos, azonnali allergiás reakció, mely több szervrendszert is érint. A „egyszerű” allergia ezzel szemben enyhébb tünetekkel jár együtt, a tünetek hosszabb idő elteltével jelentkeznek, és általában csak egy-két szervrendszer érintett. A reakciót kiváltó allergén hatására hirtelen nagy mennyiségű hisztamin termelődik a szervezetben, ennek a következménye a hirtelen vérnyomásesés, a légutak beszűkülése, az ödémásodás lehet.
Szinte minden allergén anyag okozhat anafilaxiás reakciót, de a leggyakrabban valamilyen rovarcsípés, méh- vagy darázscsípés, gyógyszer vagy étel váltja ki. Az ételek közül különösen veszélyes lehet az arra érzékenyekre a rák és a kagyló, a tejtermékek, a földimogyoró és az olajos magvak, illetve a szezámmag. Nem lehet előre megjósolni, hogy kinél alakul ki ez a súlyos reakció, de azt fontos tudni, hogy aki egyszer már megtapasztalta, annál valószínűleg máskor is előfordulhat ugyanez. Sőt, az első eset gyakran a „legenyhébb”, vagyis később súlyosabb tünetekre is számítani kell.
Az anafilaxiás reakció tünetei érinthetik a bőrt, a légzőrendszert, az emésztőrendszert, a szív- és érrendszert, illetve a központi idegrendszert is. Általában két vagy több szervrendszer érintett. A tünetek az allergénnel való találkozás után 5-30 perccel, ételallergia esetén 1-2 órával jelentkeznek, idővel a beteg állapota rendkívül gyorsan romlik.
Az anafilaxiás sokk tünetei lehetnek:
- bőrkiütés, csalánkiütés, bőrpír, viszkető vagy égő érzés
- ödémásodás – nemcsak az érintett testrésznél, hanem akár az egész arcon, sőt az egész testen
- a nyelv, illetve a torok duzzanata, idegentest- vagy gombócérzés a torokban
- könnyezés és a szemhéjak feldagadása
- orrfolyás
- a bőr elkékülése vagy sápadtsága
- nehéz, kapkodó, felületes légzés, fulladás, sípoló légzés
- rekedtség
- nyelési nehézségek, mellkasi fájdalom
- köhögés
- hasi fájdalom, hasi görcsök
- hányinger és hányás
- hasmenés
- alacsony vérnyomás, lassú vagy éppen nagyon szapora pulzus, szívritmuszavar
- szédülés, ájulás, eszméletvesztés
- szorongás, pánik, halálfélelem
A légzési nehézségek, a hirtelen nagyon alacsonyra zuhanó vérnyomás és a keringési zavarok sokkos állapotot okozhatnak, éppen ezért az anafilaxiás reakció életveszélyes lehet, és azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, fontos, hogy mentőt hívjunk! A mentők érkezéséig biztosítani kell, hogy a beteg a lehető legkönnyebben lélegezzen, például ülő pozícióba kell segíteni, vagy, ha a vérnyomása nagyon alacsony és ájulás közeli állapotban van, akkor a hátára kell fektetni és a lábait fel kell emelni. Ha a légzése leáll, azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést!
Azoknál, akik tudják, hogy allergiásak és anafilaxia alakulhat ki náluk, mindig kell, hogy legyen rögtön beadható, adrenalint, epinefrint tartalmazó injekció. Ez egyrészt segíthet a vérnyomás emelésében, enyhíti az ödémásodást és megkönnyíti a légzést. Bár az injekció beadása rövid időn belül javít a beteg állapotán, orvosi vizsgálatra mindenképpen szükség van!
Mit tegyen anafilaxiás reakció esetén?
Az anafilaxiás reakció egy vészhelyzet, késlekedés nélkül azonnali cselekvést igényel.
- Használjon adrenalin autoinjektort, ha a betegnek van sajátja. Használat előtt győződjön meg az eszköz rendeltetésszerű használatáról.
- Hívja a 112-t és kérjen mentőt! Sürgősségi ellátás akkor is indokolt, ha átmenetileg állapotjavulás tapasztalható! Említse meg, hogy úgy gondolja, a betegnek anafilaxiás reakciója lehet.
- A mentők megérkezéséig fektesse a beteget vízszintesen. Amennyiben a beteg fullad, légzési nehezítettség jeleit mutatja, ültesse fel! Várandósságban fordítsa a beteget a bal oldalára! Kerülje el a beteg felállítását, mert az hirtelen vérnyomáseséshez vagy súlyos anafilaxiánál a keringés összeomlásához vezethet!
- Eszméletlen betegnél, ha tapasztal légzést, fektesse a beteget stabil oldalfekvésbe.
- Amennyiben tudja, szüntesse meg a kiváltó okot, pl. a bőrben maradt rovarfullánkot távolítsa el.
- Amennyiben a tünetek nem javulnak 5-15 perc múlva, használja ismét az autóinjektort, ha több dózis is rendelkezésre áll.
- Amennyiben a beteg asztmás, az autoinjektor alkalmazását követően használhatja az inhalátorát is.
Anafilaxiás reakció esetén mindig szükséges kórházi megfigyelés.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!