Mit tehetünk most a parlagfű ellen?
Mit tehetünk jelenleg a parlagfű ellen? Az elmúlt hetekben a TV2 Tények és az ATV riporterének mutattunk egy rekultiváció alatt álló, volt ipari-építkezési magáningatlant, majd az ECHO TV Híradó riporterét vittük ki egy tömbház előtti közterületi virágágyáshoz, és ott egy parlagfű gyomtalanítási akciót is bemutattunk az utca embereinek...
A megbolygatott, vagy hozott talajú területeken 5-10 cm magasan már megjelent parlagfű. A belterületeken gyomtalanítási nap bevezetését tartjuk indokoltnak indenütt az országban.
Az egyesület június 1-től minden hétvégén sajtóbejárást és gyomtalanítást fog kezdeményezni. Várjuk a zöldvonalon (06 80 204355) a bejelentéseket. Ezzel az egyszerű akcióval kívánjuk a lakosság tudatát átformálni, és az utca emberét bevonni a munkába annak érdekében, hogy amerre járnak és látják a parlagfüvet, azt húzzák ki, ne menjenek el mellette érdektelenül.
Tapasztalataink szerint a lakosság mindenütt segítőkész, azonban sok esetben nem ismeri fel ezt a súlyosan allergén növényt. A "szürke ruhások" akik a rendet, a gépkocsik parkolását ellenőrzik, gyorsan kiképezhetők lennének arra is, hogy ahol parlagfüvet látnak lefényképeznék és hivatalosan jelentsék. Esetleg kaphatnának olyan jogosítványt, hogy a pontos cím megjelölésével, és a fénykép
dokumentációval azonnal ki lehetne a tulajdonos ellen a szabálysértési bírságot vetni. Talán meg lehetne oldani és a városokban eredményes lehetne az ő munkájuk ezen a területen is.
A megművelt területeken jelenleg vagy nincs (tavaszi vetésű kultúrák), vagy még kevéssé észrevehetőek a vetéssorokban megbújó parlagfű növények (őszi vetésű kultúrák), csak a gabonatáblák szélein található kis, 8-10 cm-es állapotában. A szakértők tudják, hogy hogyan kell védekezni a napraforgóban megjelenő parlagfű ellen. El kell érni, hogy az időszerű tennivalókról szóló tájékoztatás - a falugazdászok, önkormányzatok, földhivatalok és az MVH segítségével - eljusson a földeken/földekkel dolgozókhoz is.
Az interneten a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal, illetve Egyesületünk honlapján is nagyon jó, rövid anyag olvasható a védekezésről. Címe: "Napraforgó termesztése parlagfűvel fertőzött területeken". Ezt a rövid anyagot kellene újságokban, elsősorban a regionális napilapokban terjeszteni, akár egymás utáni lapszámokban többször is. Most, azonnal hozzá kellene kezdeni a földhivataloknak és az önkormányzatoknak az információs-kampányhoz, mert a virágzás előtt, az allergia megelőzésének a fázisában lehetne a legtöbbet tenni a betegség kialakulása ellen, melyben jelentős segítséget nyújthatnának a közfoglalkoztatási programban résztvevők is.
www.pme.hu www.parlagfű.com
Kiadó: Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület