Allergia - ez a gyakori tünet is utalhat rá, ám sokan nem gondolnak rá
Nem csak az olyan tüneteket jelezhetik az allergiát, mint az orrfolyás, a szemviszketés vagy a tüsszögés.
Égő érzés, torokviszketés, ajakduzzanat zöldségek vagy gyümölcsök fogyasztása során? Tüsszögés, szemviszketés, orrfolyás a lakásban vagy a szabadban? Gyakori puffadás, székrekedés, hasfájás? Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy szerteágazó tünetek esetén sem feltétlenül húzódik el a kivizsgálás, több panasz kiváltó oka is kiderülhet, akár egy allergiateszt elvégzésével.
Testszerte jelentkezhetnek allergiás tünetek
A kiváltó októl függően az allergiás tünetek jelentkezhetnek a légutakban, bőrön és az emésztőrendszerben, illetve néhány idegrendszeri tünet, mint például a fejfájás, fáradékonyság is lehet allergiás eredetű. Az allergiát kiválthatják bizonyos anyagok – leggyakrabban pollenek belélegzése, adott ételek elfogyasztása, de akár több allergén például a bőrrel érintkezve is okozhat allergiás reakciót. Fejfájást okozhat pollen-és ételallergia is (bár az előbbi ritkábban, de nem kizárt).
Leggyakoribb, allergiára utaló tünetek
- orrfolyás
- orrdugulás
- szemviszketés
- ekcéma
- bőrpír
- hasfájás, hasmenés, hányás
- köhögés
Súlyosabb tünetek
- duzzadt nyelv, torok, arc, száj
- légzési nehézségek
- vérnyomás csökkenése
- szédülés, ájulás
- anafilaxia (legsúlyosabb)
Egy tünet, sok kiváltó ok
A helyzetet bonyolítja, hogy a pollenek nemcsak a légutakban okozhatnak tüneteket, de a bőrre tapadva súlyosbíthatják az ekcémás panaszokat is. Az ételek fogyasztása nemcsak ételallergiát, hanem keresztallergiát is okozhat, ilyenkor nem az emésztőrendszerben, hanem a szájüregben jelentkeznek a panaszok. A szájüregi tünetek pedig anafilaxiára is utalhatnak, ami egy életveszélyes állapot, így fontos mielőbb tisztázni, hogy mi áll a beteg panaszai hátterében.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy mivel egy tünet hátterében több kiváltó ok is állhat, az érintett betegek gyakran orvostól orvosig járnak, ami sok időt vesz igénybe, miközben a panaszaik kezelés nélkül maradnak.
Allergiateszt: így működik
Az IgE az allergénnel szemben a szervezetben termelődő ellenanyag. Ez specifikus, vagyis minden allergénre egyenként jellemző, így lehet megállapítani, hogy valaki a parlagfűre vagy a penészgombára allergiás. Az allergéneket azonban további komponensekre, összetevőkre lehet bontani. Ezeket nem minden allergiateszt képes vizsgálni.
- Ha egy betegnél felmerül az allergia lehetősége, akkor először is alaposan ki kell kérdezni a panaszairól. A tünetei, szedett gyógyszerei, egyéb betegségei és a családban előforduló betegségek például mind olyan információk, amelyek segítenek leszűkíteni a további szükséges vizsgálatok körét – magyarázza dr. Moric Krisztina. Időt spórol a betegnek és a kezelőorvos is sok információhoz juthat az IgE alapú multiplex allergiateszt elvégzésével. Ennél a vizsgálatnál egy vérvételből ellenőrizni lehet, ha a betegnél felmerül akár az ételallergia, akár a pollenallergia gyanúja, sőt mivel nemcsak az allergének egészét, hanem azok összetevőit, komponenseit is vizsgálja egyben, ezért a keresztallergia kimutatására is alkalmas. A komponensek további fontos jellemzőket árulnak el az allergénekről, így elősegítik a pontosabb, hatékonyabb kezelést, ezáltal a betegek mindennapjait is megkönnyíthetik.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!