Ezeket látta már?

A halláskárosodás gyakoribb, mint valaha

Betegségek
2014. október 13. 15:32
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A korral járó halláscsökkenést az orvostudomány presbyacusis-nak (preszbiakuzisz) nevezi, mely elég elterjedt, 60 év felett háromból egy ember tapasztalja, a 85 évnél idősebbeknek pedig a fele. A tanulmányok statisztikái nem hagynak kétséget afelől, hogy a halláscsökkenés gyakorisága magasabb, mint eredetileg gondolták, és sajnos nem csupán az idősebbeknél jelentkezik.

Megdöbbentő számok

ful-betegseg-d00000F31166106779fa9

Forrás: Medipress


Akik naivan azt hiszik, hogy a hallásvesztés jelensége csak az idős emberekre korlátozódik, figyeljenek. A Baltimore-ban található Johns Hopkins Kórház orvosai mást tapasztaltak.

Az értékelés adatait egy országos felmérésre alapozzák, melyben 20 és 69 év közötti, több, mint 5000 személy hallását vizsgálták 5 éves periódusban. A kutatók arra jutottak, hogy sokkal többen szenvednek halláskárosodástól, mint azt bárki is gondolta volna, ami pedig külön meglepetést okozott, hogy rengeteg köztük a fiatal.

A halláskárosodás kialakulása ma már sokkal jellemzőbb a 20-30 éveseknél. A halláscsökkenés elterjedtségére vonatkozó becslések nem teljesen megbízhatók, de a sejtések szerint az Egyesült Államokban mintegy 23-30 millió embert érint a probléma. A Johns Hopkins Kórház orvosai szerint inkább 55 millióról kell beszélni, melybe beletartoznak azok, akik egyik vagy mindkét fülükön tapasztaltak hallásvesztést.

A tanulmány megállapította: a halláskárosodás elterjedt az időseknél, de emellett azt is felfedezték, hogy a hallászavarral élők 8,5%-a a húszas éveiben jár, 17% pedig a harmincasok közül kerül ki.

A tanulmány szerint bizonyos populációk tagjai nagyobb valószínűséggel szenvednek halláskárosodást, mint mások. Ennek oka egyelőre ismeretlen. Például a férfiaknál nagyobb a valószínűsége, mint a nőknél. Továbbá a dohányzás, a szív- és érrendszeri zavarok, valamint a zajnak való kitettség is vezethet halláskárosodáshoz.

Melyik korosztály érintett?

A kor nem sokat számít. Ahogy öregszünk, a halláskárosodás fokozatosan jelenik meg, kezdve a belső fültől. A szőrsejtek alakítják a hanghullámokat idegi impulzussá, de az öregedéssel ezek a sejtek gyengülnek, nem képesek teljes mértékben ellátni feladatukat.

Sajnos keveset tehetünk a korral járó hallásvesztés ellen, de a hallókészülékeknek és egyéb hallást segítő technológiáknak hála felerősíthetőek a hangok.

Mi a helyzet a 20-30 éves korosztályokkal, akiknél ezek a szőrsejtek még teljesen épek, egészségesek, és mégis jelentkezik a halláskárosodás? A tanulmány szerzői több kockázati tényezőt is azonosítottak, melyek minden korosztálynál hatással vannak a hallószervekre. Ide tartozik a hangos zene és egyéb környezeti zajok, azonban vannak okok, melyek megelőzhetőek vagy gyógyszerrel kezelhetőek:

- fokozott zajterhelés munkahelyen vagy szabadidős tevékenység során

- dohányzás

- magas vérnyomás

- cukorbetegség

A dohányzásról leszokhatunk, a zajterhelés is csökkenthető stb., szóval lássuk be, sokat tehetünk végül is magunkért.

Cselekedjünk!

Ahogy öregszünk, talán elkerülhetetlen a halláskárosodás, de fiatalon még sokat tehetünk ellene. Ehhez azonban tudatában kell lenni a kockázatoknak és a veszélyeknek. A kutatók szerint a halláskárosodás akár járványszerű méreteket is ölthet idővel.

A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy a megelőzést, a kockázati tényezők lehetséges csökkentését, és a rendszeres szűréseken való részvételt már fiatal felnőttként el kell kezdeni.

Szerző: Varga Zsófia

Forrás: http://mindenamihallas.hu/blog/50-/a-hallaskarosodas-gyakoribb-mint-valaha.html

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# fül-orr-gégészeti betegségek # halláskárosodás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés