Ezeket látta már?

20-20-20 szabály: egyszerű és biztos módszer a látásromlás ellen

Betegségek
2021. augusztus 20. 18:00
látásromlás, rövidlátás, vakság, szemüvek, tünetei

Ha ön is sokat dolgozik gép előtt dolgozik, akaratlanul is folyamatos közelnézésre kényszeríti a szemét. Ennek pedig előbb-utóbb látásromlás, rövidlátás lesz a vége. Mutatjuk hogyan védheti meg a szemeit, óvhatja meg a látását.

A látásromlás, vakság megelőzhető lenne

A vakságok 80%-a megelőzhető, illetve gyógyítható. Megjelent az IAPB Vison Loss Expert Group legfrissebb érintettségi adatai, melyek szerint 2015-ben 253 millió látássérült élt a világon, 89 százalékuk közepesen vagy alacsonyan fejlett országokban él, és akik 55 százaléka nő.

Döbbenetes, hogy egyes becslések szerint 1,1 milliárd olyan ember él a Földön, aki azért minősül részben látássérültnek, mert egész egyszerűen nincsen szemüvege!

Talán kevésbé közismert tény, hogy a rövidlátók és a nagyfokú kóros rövidlátóság előfordulása nagyon nagy mértékben nő.Európában a rövidlátás kb. 23%-ban fordul elő, azaz majdnem minden negyedik európai lakos érintett a problémában. A becslések szerint ez az arány 2050-re 50%-ra fog nőni.

Látásromlás okai a szakemberek szerint

  1. 1 Ha szemet folyamatosan "közelnézésre" kényszerítjük, például a számítógép, okostelefon vagy egyéb képernyő túlzott használatával, akkor alkalmazkodási görcs alakulhat ki a szemben. Az ilyen hosszú ideig tartó közelre történő nézés növeli a rövidlátás kockázatát.
  2. 2 Ezenkívül az is probléma, hogy túl sokat vagyunk zárt térben, mivel a rövidlátás kialakulásában ez is jelentős kockázatot jelenthet.

3 módszer a látásromlás ellen

  • A gyerekek már iskolás korban minél többet tartózkodjanak nappal a szabadban, és mozogjanak.
  • A képernyő hosszas bámulása során rendszeresen tartsanak pár perc szünetet.
  • Közeli munka során ajánlható a 20-20-20 szabály is: minden 20 percben 20 másodpercig fókuszáljunk távolra (legalább 20 lábra, azaz mintegy 6 méterre).

Olvasson tovább és megtudja,milyen ételekkel javíthatja látását!

Magyarországon is kutatták a látásromlás helyzetét

A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikája által, két éve elvégzett országos felmérés eredményei szerint összességében a vizsgálatban résztvevő 3675, 50 évesnél idősebbek több mint háromnegyede (77,4%) használt valamilyen szemüveget!

Elgondolkodtató továbbá az is, hogy ha a szem fénytörési hibájából eredő gyengénlátás gyakoriságának eloszlása a nemek szerint nézzük, a magyar érintettek több mint kétharmada nő (67,3% nő vs. 32,7% ffi).

A vizsgálatban részvevők átlagéletkora 66-67 év volt, és ha szem fénytörési hibájából eredő gyengénlátás kor szerint eloszlását nézzük látható, hogy nem a késő öregkor velejárójáról beszélünk, mivel a gyengénlátás az esetek legalább felében már a 60-as életévek során kialakul.

latasvilagnap

Forrás: EgészségKalauz


Már 50 éves korban sokan szemüveget hordanak.

Ilyen szemüveget hordjanak a gyengénlátók

  • Akár egész napos viselésre szánt szemüvegről, akár olvasószemüvegről van szó érdemes azt szemészeten felíratni.
  • Léteznek készen kapható olcsóbb olvasószemüvegek is, de ezeket a szemészek szakmailag nem javasolják, mert nem veszik figyelembe az illető egyéni igényeit, a két szem között sokszor fennálló eltérést.
  • Mindenképpen szemüveget kell váltani, ha megváltozott a szem fénytörése. A rövidlátóság, főként fiatal korban, egyeseknél fokozódhat, és akár 1-2 évente új szemüvegre lehet szükség.
  • Idős korban az olvasószemüveget 2-3 évente ellenőrizni kell, és követni az öregszeműség fokozatos növekedését. (Az öregszeműség a közelre látás 40 év felett jelentkező élettani, a szem fénytörő-erejének csökkenéséből adódó, fokozatos romlása.)
  • Általánosságban elmondható, hogy 20 év alatt kb. 3-szor, 4-szer kell olvasó szemüveget cserélni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# látásromlás # látássérült # rövidlátás # gyengén látó # szemüveg # telefon # vakság # megelőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés