Ezeket látta már?

Lisztérzékenység és egyéb allergia - egy hosszú történet

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr! Laktózallergia, kiütés, puffadás, erős hasi- és izomgörcsök, nyálkás széklet, székrekedés, majd folyamatos hasmenés - később hányással (emiatt kiszáradás), fejfájás, általános gyengeség, fogyás, felszívódási zavarok - ebből adódó hiánybetegségek, és még sokáig sorolhatnám a tüneteimet, amelyek egyre csak szaporodtak az elmúlt 4-5 hónapban és szinte ellehetetlenítették az életem. Folyamatos állapotromlás közben egy véletlennek köszönhetően fedeztem fel a kiváltó okot a glutént. Pár nap gluténmentes diéta után ismét kerek(ebb) lett a világ. El sem akartam hinni, de fokozatosan jobban éreztem magam. A felismerés után tájékozódtam a betegségről, majd vásároltam egy Biocard Celiac Disease tesztet, amely meglepetésemre negatív (!?!) eredményt mutatott.

(A tesztelés előtt kb. 1-1,5 hete kezdtem a gluténmentes diétát, majd a teszt napján reggeltől estig ismét fogyasztottam búzalisztből készült ételt, illetve egyéb allergiás betegségeim ? pollen, atka, toll, házipor stb. - miatt folyamatosan Cetirizin tablettát szedtem/szedek.) Az ismételt gluténbevitel miatt újra előjöttek a tünetek, úgyhogy teszteredmény ide vagy oda, folytattam a diétát. A laktózallergia kivételével, lassan-lassan elmúltak a tüneteim. A családomnak ezek után is "normál" ételt készítettem, ezért elég nehéz volt betartani a diétát, főleg, hogy a teszt is negatív lett. Bevallom kíváncsiságból és gyengeségből ismét "bűnöztem", 1 napra megszakítva a diétát búzalisztből készített süteményt, rozskenyérből pirítóst és egyéb tiltott gyümölcsöt fogyasztottam.

Az eredmény lesújtó volt, kis idő múlva már jelentkezett is a puffadás, majd a többi fájdalmas és kellemetlen tünet is követte - na nem olyan mértékű, mint előtte, de ahhoz elég, hogy már kétség sem maradhasson a betegséget illetően. (Azóta kétszer fordult elő eltévelyedés: egyszer mikor elcsábított 2 szem Raffaelo, majd mikor figyelmetlenségből egy gluténtartalmú leveskockával ízesítettem az ebédet.) Orvosnál nem jártam, mert betegségem "hivatalossá nyilvánításához" várólistákon, sok-sok időn és pénzen, utazgatáson, kellemetlen vizsgálatokon át vezetne az út - nem beszélve arról, hogy a tüneteimet ismét produkálnom kellene a vizsgálatokhoz, ami még fájdalmassá is tenné a tortúrát. Ráadásul a fentiek miatt az állásom is veszélybe kerülne - úgyhogy csak azért, hogy hivatalos, pecsétes papírral bizonyíthassam amúgy is nyilvánvaló betegségemet, a fenti okokból nem tudok orvoshoz fordulni.

Most már a diéta betartása mellett teljes életet élhetek, de még mindig foglalkoztat a negatív teszteredmény. Kérem doktor úr, adjon nekem arra magyarázatot, mi okozhatta az ál-negatív eredményt, ha a betegség tünetei és a gyógymód hatásossága ennyire nyilvánvalóan bizonyítja az ellenkezőjét. Talán a Cetirizin tabletta tévesztette meg a tesztet? Vagy Önnek is az a véleménye, hogy minden fent leírt és többször - gluténbevitellel és megvonással - bizonyított tény ellenére sem vagyok lisztérzékeny? Sőt újabb fejleményként a szójával is meggyűlt a bajom. Mi lesz ezután? Jön majd a tojás és diófélék allergiája? És mit eszem, ha már mindenre allergiás leszek? Válaszát előre is köszönöm!

Válasz:

A fentiek alapján gastroenterológiai kivizsgálást javasolnék: széklet vér, széklet emésztettség, össz antitest titerekkel kiegészített laborvizsgálat vérvételből. Utóbbi azért lenne különösen fontos, mert létezik egy gyakori immunhiányos állapot, az IgA hiány (szinte minden 400. ember érintett!!!), melynél értelemszerűen nem fog tudni a lisztérzékenységre jellemző speciális IgA szaporulat sem létrejönni, így a Biocard teszt (mely a transzglutamináz elleni IgA antitest szintjét nézi) álnegatív eredményt adhat .

A végső diagnózis azonban nem vénás, vagy ujjbegyes vérvétel, hanem szövetminta alapján kerül felállításra!!!

Amennyiben Ön IgA hiányos, ekkor tehát nem fog működni a Biocard teszt, sőt a vérből sincs értelme nézni TGA és EMA szinteket. A gluténmentes diétát MINDIG orvosi tanácsra van csak értelmes és szabad megkezdeni: a specifikus IgA szintek, a tünetekkel együtt, jó félévre kezdenek majd csak rendeződni a diétát követően.

Az Ön által említett cetirizin hatóanyag az antihisztaminok közé tartozik, ez olyan allergiás betegségek kezelésében használatos, ahol IgE szintek emelkedése látható-várható: a gluténhez, lisztérzékenységnek ehhez semmi köze.

A laktózérzékenység nem allergia, hanem a laktáz nevű, laktózbontóenzim aktivitásának részleges vagy teljes hiánya - ez majd' minden 3. embert érintő állapot Európában.

A hivatalos, pecsétes papír elsősorban az Ön érdeke, hogy elkészüljön: tartós beteggé nyilvánítva bizonyos előjogok megillethetik, a fix diagnózis miatt persze időnként felülvizsgálaton kell részt vennie, mely egyes társbetegségek magasabb gyakorisága miatt (nyilván utánaolvasott mér ezeknek) különösen fontos!

Összegezve eddigi válaszaimat: a Biocard, mint spec. IgA alapú gyorsteszt, IgA hiány (gyakori állapot!!!) esetén álnegatív eredményt adhat, ezért értékelése MINDIG össz immuntiter mellett kell, hogy történjék. A cetirizin az IgE alapú allergiás folyamatok menetébe szólhat bele, a lisztérzékenység nem IgE alapú és nem a szó klasszikus értelmében vett ételallergia.

Tehát gastroenterológiai kivizsgálást javasolnék, vérvétellel, székletvizsgálatokkal. Ezt követően esetlegesen endoscopos biopszia, majd a megfelelő kezelés: pl. diéta. Létezik magán gastroenterológiai szakrendelés is, keressen rá a neten!

Mihamarabbi javulást kívánok,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához