Ezeket látta már?

Csalánkiütés kisgyermekkorban

Kérdés: Tisztelt Szakértő!

3,5 éves kisfiam nyár közepén ajakduzzanatos, egész testre kiterjedő csalánkiütéssel kórházba került. A vizsgálatok mononucleosist (immunszerológia), campylobacter okozta bélhurutot (széklettenyésztés) állapítottak meg. Aug. 10-ére mindkét betegség kontrollja negatív lett. Májusban voltunk vérből csináltatott allergiavizsgálaton, minden eredménye negatív volt. Aug. végén az orrmanduláját is kivetettük (orrmandula túltengés - talán góc címszóval). Júl. 15-től szed antihisztamint, ami mellett is fennálltak a csalánkiütések, persze idővel jóval csökkenő formában. Volt, hogy 1 hétig is tünetmentes volt, de aztán újra jelentek meg csalánkiütések - kisebbek, kevesebb. Jelenleg az Aerius mellett már-már csak gombostűfejnyi kiütés volt, tünetmentes napokkal felváltva. 1 hét tünetmentesség után elhagytuk az Aeriust és 3-4 mm-es csalánkiütések jelentek meg újra. Kíváncsi vagyok a véleményére, mi lehet az oka, hogy még mindig vannak csalánkiütések és nem tudjuk az Aeriust elhagyni.

Mit javasol? Köszönettel:

Válasz:

Köszönettel fogadtuk kérdését kisfia allergiája ügyében.

Vegyük sorra: a májusi allergia vizsgálatot érdemes lenne a 'szezonon' túl, ősszel megismételni, ilyenkor ugyanis élethűbb képet kaphatunk az allergiapanelen.

Az Ön által leírt campylobacteriosis egy alapjában ártalmatlan kórkép, mely a hasmenéses betegségek jó 20-25%-áért felelős. Leginkább pont az Ön kisfia korosztályának, a különböző húsokat már fogyasztó, kisállatokat simogató 6 hó és 5 év közötti csecsemők, gyermekek betegsége.

Rendszerint semmilyen specifikus - tehát antibiotikus - terápiát nem igényel, erre csak a ledált immunrendszerűeknél - veleszületett immunbetegek, tumorosok illetve pl. cukorbetegek, stb. - egyedi elbírálást követően van szükség. Jellemzően bakteriális gyulladásra utaló eltéréseket észlelünk a laborban.

Említi az immunszerológiai módszerrel detektált mononucleosis-t. Volt-e ennek egyéb tünete - vérkép, májfunkciós eltérések a laborban, nyirokcsomó-duzzanat, máj-lép érintettség??? Azért kérdezem, mert sok esetben az EBV (Ebstein-Barr vírus, mely a leginkább felelős a mononucleosis kialakításáért), ritkábban a hasonló tüneteket okozó a CMV (citomegalovírus) mindössze enyhe megfázás-szerű betegséget alakít csak ki. Immunszerológiával tehát az átvészeltség és a friss fertőzés képe elkülöníthető.

Rátérve a csalánkiütés kérdésére: érdemes lenne egyéb vonalon is elindulni. A hajhullás kivizsgálásához hasonlóan góckeresést kell végeznünk krónikus urtica kapcsán is: ez fogászati, fülészeti, gasztroenterológiai (felszívódási zavarok - hiánybetegségek, bélférgesség???, májeltérések???), esetleg bőrgyógyászati és endokrinológiai (hormonális rendszert érintő kórkép: pl. diabetes korai szaka, pajzsmirigy-betegség???) szakvéleményezést is jelenthet.

Egy ritka örökletes betegség, a HANO is hasonló tüneteket okoz, melynek diagnosztikája speciális (c1 észteráz inhibitor) laborvizsgálat elvégzésével lehetséges.

Érdemes gyermekorvosával konzultálnia, megbeszélnie a valóban elhúzódó tünetek hátterének kivizsgálásának menetét,

jobbulást kívánok!

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához