Várjuk meg míg elhagyja magától az ujjszopást a gyermek vagy szoktassuk le? Az orvos válaszol
Tisztelt Orvosok! A kérdésem ujjszopással kapcsolatos. Kislányom novemberben lesz 3 éves.
Eleinte szinte egész nap a szájában volt az ujja, mostanra elalváshoz használja és ha unatkozik, éhes, fáradt. Ezek elég gyakoriak, nehéz őket kiküszöbölni. Nem tudok egész nap kizárólag vele foglalkozni és ezt elég rosszul viseli. Társul még hozzá, hogy közben a mutatóujjával simogatja az orrát, a másik kezével csavargatja a haját. Már bőrkeményedése is lett.
A kérdéseim:
- Várjuk meg míg elhagyja magától, vagy szoktassuk le?
- Ha közbe kell avatkozni, azt mikor és hogyan tegyük? (Januárban kezdte a szobatisztulást, amiben még vannak hullámvölgyek, szeptemberben valószínűleg kezdi a bölcsit. ) Sokféle reakciót és tippet kaptam már, elbizonytalanodtam. Mostanra már engem is zavar, de nem tudom, hogy ennyi idősen hogyan tudnám neki elmagyarázni hogy ne csinálja, és mi az amit elvárhatok tőle.
- Kaptam olyan tippeket, hogy folyton vegyem ki a szájából, vagy hogy kenjem be keserű körömlakkal, ragasszak rá sebtapaszt, jutalmazzam ha nem szopja, szoktassam át cumira... ezek közül melyik lehet eredményes?
- Fokozatosan,(előbb csak ha kint vagyunk, aztán egész nap, végül alvásnál) vagy egyszerre?
Válaszukat előre is köszönöm!(egy (túl) sokat kombináló anya)
Az orvos válasza
Gyerekfogászati szempontból még nem kell leszoktatni, kb egy év múlva visszatérhetnek rá. Pszichés szempontból is hagyja ezzel békén, amikor érett lesz rá, elhagyja. Amúgy megakadályozni úgysem tudja, maximum azt elérni, hogy egész sok bűntudata és görcse kötődjön ehhez (és majd ezzel együtt bármihez, ami a megnyugvás érzéséhez vezet).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!