A masszázs gyógyító ereje
A masszázs nagyszerű élmény, mely nem csupán egészségünkre, de közérzetünkre is pozitív hatása lehet. Az alábbiakban hét gyakori tünetet sorolunk fel, amelyekre mind-mind gyógyírt jelenthet egy kellemes masszázs.
Nyakfájdalom
Egy 2009-ben megjelent tanulmány arról számolt be, hogy a krónikus nyakfájástól szenvedők 55 százalékos javulást tapasztaltak, miután tíz héten keresztül részesültek nyakmasszázsban, továbbá 39 százalékkal jobb eredményt értek el azon a teszten, amely azt méri, hogy a nyakfájás milyen mértékben hat ki az egyén személyes életére.
Atlétikai teljesítmény
Ha a masszázs ott célozza az izmokat, ahol az az ínakkal találkozik, jelentős teljesítményjavulás tapasztalható. Saját magunk is elvégezhetjük ezt a masszázst, ha kitapogatunk magunkon egy ilyen helyet és hüvelykujjunkkal apró köröket írunk rajta.
Feszültség
Nem szükséges teljes testmasszázst alkalmazni a jó közérzet eléréséhez. Egy svéd tanulmány szerint 80 percnyi kéz- és lábmasszázs már lassítja a szívverést, valamint csökkenti a kortizol- és inzulinszintet. A hatást egy negyedórás fejmasszázzsal lehet még fokozni.
Depresszió
A svéd, a shiatsu és egyéb különleges masszázstípusok szintén jótékonyan hatnak a közérzetre, mivel csökkentik a vérnyomást, a szívritmust, továbbá oxitocint és szerotonint szabadítanak fel az agyunkban.
Magas vérnyomás
Egy kísérlet során normális vérnyomással rendelkező alanyokon végeztek el 45-60 percnyi mély szöveti masszázst, amelynek eredményeként átlagosan 10,4 higanymilliméterrel csökkent a szisztolés, és 5,3-mal a diasztolés értékük.
Hátfájás
A szokásos masszázstechnika segít ellazulni, és endorfint szabadít fel, amely növeli a fájdalomküszöbünket.
Székrekedés
Egy 2009-es svéd tanulmány szerint azoknál, akik a hashajtó mellett hasi masszázsban is részesültek, jóval hamarabb elmúltak a kellemetlen tünetek.