Erre figyeljen, ha „új” vérnyomáscsökkentőt ír fel az orvos
A vérnyomáscsökkentőknek is lehetnek tipikus mellékhatásai.
„Elkezdtem szedni az orvos által felírt vérnyomáscsökkentőt, azóta dagad a lábfejem. Lehetséges?” - ilyen és hasonló kérdésekkel gyakran találkozni a patikában.
Nincsen gyógyszer mellékhatások nélkül… Fejfájás, az arc kipirosodása, emlőfájdalom, kínzó köhögés, szédülés vagy rémálmok egyaránt szerepelhetnek a vérnyomáscsökkentők mellékhatásai között. Csokorba szedtük, hogy a gyakrabban alkalmazott vérnyomáscsökkentő hatóanyagoknál mik a tipikus mellékhatások.
A vérnyomáscsökkentő hatóanyagok palettája számos hatóanyagtól színes – mindnek mások a tipikus mellékhatásai
A vérnyomás számos módon csökkenthető. A vízhajtók a keringésben jelenlévő fölös folyadékmennyiséget „csapolják meg”, így csökkentve a vérnyomást, más vérnyomáscsökkentő hatóanyagok az ereket tágítják vagy központilag, az agyon keresztül hatnak kedvezően a vérnyomásra.
Erre figyeljen, ha „új” vérnyomáscsökkentőt írnak Önnek fel!
Amennyiben a beteg egy számára új vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedését kezdi meg, lehetséges, hogy az nála a vártnál nagyobb mértékű vérnyomáscsökkenést fog előidézni, ami szédüléssel, esetleg ájulással, eleséssel járhat együtt. „Új” vérnyomáscsökkentő gyógyszer bevételét követően indokolt a fokozott óvatosság, lehetőség szerint a bevételt követő pár órában biztonságos környezetben és pozícióban (ülve, fekve) tartózkodás.
A vízhajtók mellékhatásai
A vízhajtók vagy diuretikumok a nevükből eredően elhajtják a folyadék egy részét a szervezetből. Ez azt is jelenti, hogy gyakrabban léphet fel a vizelési inger és több vizelet ürülhet, ami akár zavaró is lehet. Tekintettel erre célszerű a vízhajtókat reggeli időpontban bevenni, hogy az említett „mellékhatás” ne zavarja az éjszakai alvás nyugalmát, vagyis kevesebbszer kelljen felkelni vizelési inger miatt.
Bizonyos vízhajtók szedése (főként hidroklorotiazid, furoszemid) túl sok káliumot és magnéziumot üríthetnek ki a vizelettel együtt a szervezetből. Az esetleges kálium- és magnéziumhiány megelőzésére, orvoslására gondolni kell; ma már erre rendelkezésre állnak gyógyszerek. Ritkább mellékhatások között említhetők erekciós problémák, izomgörcsök (pl. éjszakai vádligörcs), fáradékonyság, aluszékonyság, de egyéntől függően egyéb mellékhatások is felléphetnek. Egyes vízhajtók (pl. spironolakton) akár furcsa mellékhatásokat is okozhatnak, így például emlőfájdalmat.
A béta-blokkolók mellékhatásai
A béta-blokkolók számos hatóanyagot ölelnek fel, köztük régebb óta alkalmazottakat (pl. metoprolol) és újabbakat (pl. karvedilol). A hatóanyagok a mellékhatásokban is különböznek egymástól. Érdekesség például, hogy a „régebbi” hatóanyagok gyakrabban idéztek elő rémálmokat, mint az újabbak, illetve esetükben gyakoribbak voltak a légszomjszerű tünetek is. A szédülés, fáradtság, fejfájás, a hideg végtagok érzése vagy éppen az emésztési zavarok gyakorlatilag bármelyik béta-blokkolónál felléphetnek.
A kalcium-csatorna blokkolók mellékhatásai
A kalcium-csatornák működését gátló „-dipin”-ek kifejezett értágulatot idéznek elő, amely igen kedvező a vérnyomás csökkentése szempontjából, ugyanakkor tipikus mellékhatásoknak nyit utat. A bokák, lábfejek vizesedése (szakszóval ödémája) például igen zavaró lehet. Emellett az értágulatra visszavezethetően fejfájás, arckipirulás nehezítheti meg a kalcium-csatorna-blokkolót szedők mindennapjait. Vannak, akik székrekedésről és rendszertelen szívdobbanásokról, heves szívdobogásról számolnak be, de ájulás is előfordulhat mellékhatásként.
ACE-gátlók mellékhatásai
Az ereket tágító angiotenzin-konvertáló enzim-gátlók (ACE-gátlók) (nevükben „-pril”-re végződő hatóanyagok) egyik tipikus mellékhatása a száraz, kínzó köhögés. Ma már ismert, hogy milyen úton vezetnek az ACE-gátlók ehhez a mellékhatáshoz, ugyanakkor rossz hír, hogy azok számára, akiket a mellékhatás miatti száraz köhögés kínoz, sok esetben csak az adott ACE-gátló gyógyszer „lecserélése” kínálhat megoldást.
Emellett bőrtünetek, illetve ízvesztés is előfordulhat az ACE-gátló-terápia alatt.
Angiotenzin-receptor blokkolók mellékhatásai
Az angiotenzin-receptor blokkolók (nevükben „-zartán”-ra végződő hatóanyagok) a legkedvezőbb mellékhatásprofilú vérnyomáscsökkentők között említhetők, de mellékhatásoktól ezek sem mentesek. A tipikus mellékhatásaik közül a fáradékonyság emelhető ki.
A központi hatású vérnyomáscsökkentők mellékhatásai
Az imidazolin-receptor agonisták (moxonidin, rilmenidin hatóanyag) mellékhatásként gyakran (a betegek 1-10 %-ánál) idézhetnek elő mentális panaszokat, köztük szorongást, depressziót, álmatlanságot vagy éppen álmosságot. Többen számolhatnak be fejfájásról, szédülésről. Előfordulhat a végtagok vizesedése, felléphetnek emésztési panaszok (pl. hasmenés, székrekedés), de akár heves szívdobogást, hideg végtagokat is tapasztalhatnak a betegek.
Mit lehet tenni mellékhatások esetén?
Nagyon ritka esetben előfordulhat, hogy súlyos mellékhatás lép fel vérnyomáscsökkentő gyógyszer alkalmazásával összefüggésben, így például anafilaxiás reakció, amely azonnali orvosi ellátást/mentőhívást igényel.
Amennyiben a vélhetően gyógyszeralkalmazással összefüggésbe hozható panaszok enyhébbek, akkor is lényeges, hogy a beteg minél hamarabb forduljon a gyógyszerészéhez vagy a gyógyszer szedését elrendelő orvosához. A gyógyszerész és/vagy a kezelőorvos megnyugtatóan rendezni fogja a panaszt, például a bevételi időpont megváltoztatásával, a dózis csökkentésével vagy növelésével, szükség esetén a gyógyszer cseréjével, elhagyásával.
Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők