Gyógynövények - a fehér mályva
Az Afrikából származó mályva nemcsak gyógynövényként, hanem mint képi díszítőelem, ornamentika is ismert volt már az egyiptomi időkben…
Fehér mályva (Althea officinalis)
Hol él: a mályvafélék családjába tartozó növény a nyirkos, nedves helyeket kedveli, folyók ártereiben, csatornák mentén, réteken sokfelé előfordul.
Küllemi leírás: Gyökere karó alakú, elágazó, fél méternél hosszabb is lehet, belül fehér nyálkás nedvet tartalmaz. Szára 1-1,5 m-re is megnő, egyenes, fentebb elágazik. Levelei szórtak, nyelesek, széles/keskeny tojásdadok, fogas, fűrészes szélűek. Virágjai a levélhónaljban állnak, ötös szimmetriájúak, halvány rózsaszínűek. Termése karéjokra hasadó, korong alakú.
Milyen drog készül belőle: A gyökere (radix) és levelei (folium) képezik a drogot. A gyökér ősztől tavaszig gyűjthető, a leveleket csak teljesen megtisztítva szabad gyűjteni.
Mit tartalmaz: nyálkát, illóolajokat, keményítőt, cseranyagot.
Mire alkalmazható?
Bevonószerként kerül alkalmazásra nyálkatartalma miatt, a légcső és az emésztőszervek megbetegedéseiben, gyermekeken is, teában. Alkalmazzák külsőleg is "bőrlágyító" hatású borogatószerként.
Még mire alkalmazható?
Mályvacukorka készül belőle.
(forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia, wikipedia)