Valóban tudunk spórolni a háztartásban?
A rohanó mindennapokban sokszor megfeledkezünk arról, hogy átgondoljuk, hogyan használjuk fel a környezeti energiákat, vagy hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk és mennyiért. Gondolkodjunk egy kicsit együtt, mivel is spórolhatnánk és takaríthatnánk meg családunknak havi többezer forintot apróságokkal!
Munkahelyünkön, lakásunkban melegvizet használunk, komfortérzetünk érdekében mesterségesen alakítjuk az életterünk hőmérsékletét, számítógép előtt zajlik a fél életünk... Sokszor bele sem gondolunk, hogy ez mennyi energiafelhasználással jár, annyira természetesnek vesszük. Gyorséttermekben fogyasztjuk az ebédünket, vagy ételfutár hozza ki, és örülünk, hogy ez milyen olcsó – de megfordult-e már a fejünkben, hogy ezt a mai világban ők vajon hogyan oldják meg, miből készülhet az ebédünk?
Az alábbiakban néhány tippet próbáltam összeszedni, gondolatébresztőnek vagy segítségnek a takarékoskodáshoz. A lista nem véges – saját ötleteivel bárki tetszés szerint bővítheti!
Bevásárlás: vásárlási problémák
- Ha vásárolni indulunk, előtte alaposan gondoljuk át, vagy írjuk le, mi mindenre lesz szükségünk. A listás módszer még mindig a legjobb arra, hogy már indulás előtt felmérjük, mi van otthon - és semmit sem fogunk elfelejteni. Ha szigorúan csak azokat a dolgokat vesszük meg, amit felírtunk, sok felesleges kiadást megtakaríthatunk.
- Mindig szánjunk időt az élelmiszerek szavatosságát ellenőrizni!
- Érdemes odafigyelni a gyártási alapanyagokra is, hiszen nem mindegy, hogy "műanyagot eszünk", vagy valós tápanyagokat tartalmazó, laktatóbb és egészséges ételeket fogyasztunk. A jó minőségű élelmiszerekben sokkal több a tápanyag, ezért kevesebbet is kíván belőle szervezetünk. (Tehát: akár még fogyhatunk is azzal, ha megválogatjuk ételeinket!)
Ételek-italok
- Ha mi magunk főzünk, még jobban járunk, hiszen sokkal olcsóbban kijövünk a háztartási pénzből, és azt is tudjuk, hogy mit eszünk, miből készült az ebédünk...
- Még meleg ételt sosem szabad a hűtőszekrénybe tenni, mert rontja a berendezés élettartamát, és a hatásfokát is.
- Sokan imádják a szénszavas üdítőitalokat, pedig ezek káros hatásairól kisregényt lehetne írni. Igyunk inkább sok teát, frissen facsart gyümölcslevet, vagy szörppel kevert csapvizet, limonádét. Olcsóbbak és egészségesebbek is ezek.
Vízdíj
- Sok víz folyik el fölöslegesen, ha mosogatógépet használunk vagy folyóvízben mosogatunk – az edényeket tisztítsuk inkább állóvízben, csak öblítéskor engedve a vizet, vagy vásároljunk kéttartályos mosogatót, amiben folyó víz nélkül is tudunk öblíteni.
- A mosdóban is sok víz folyik el feleslegesen... Fogmosáskor használjunk poharat vagy zárjuk el a csapot - ne folyassuk feleslegesen percekig a drága vizet. A WC-öblítését víztakarékos öblítőrendszerrel is megoldhatjuk.
- Ruháink tisztítása során olykor érdemesebb a féltöltetű programot használni. (A mosószerekkel is csínján bánjunk – a túl sok felesleges mosópor nem csupán eltömíti a készülék csöveit, de a környezetet is feleslegesen szennyezzük vele.)
- Zuhanyozzunk inkább kádban fürdés helyett, mert ez is nagy mértékben csökkentheti a vízszámlánk összegét.
Elektromos energia
- Az éppen nem használt helyiségekben kapcsoljuk le az égőket! Azt is érdemes átgondolni, hogy hova milyen teljesítményű és minőségű izzót vegyünk. (A minőségibb - halogén vagy LED - típusok bár drágábbak, jóval hosszabb élettartamúak, és kevesebb áramot is fogyasztanak.)
- Ne csináljunk díszkivilágítást: olvasáshoz, beszélgetéshez vagy tévénézéshez elég egy kisebb olvasólámpa.
- Vasaláskor mindig húzzuk ki a dugót a falból, ha 1-2 percnél hosszabb szünetet tartunk a munkában. Így a balesetveszély is csökken, és a túlmelegedést is elkerülhetjük.
Fűtés-hűtés
- Nagy melegben ne használjunk egész nap légkondicionálót – egy asztali vagy álló szobai ventillátor az egészségünket is kevésbé károsítja, és kevesebb áramot is fogyaszt.
- Télen, ha fázunk, inkább jól öltözzünk fel, és ne tekerjük a maximumra a fűtőtestet vagy konvektort. A szellőztetés módja is számít: jobban tesszük, ha többször rövidebb időre nyitjuk ki az ablakokat és nem órákon keresztül tartjuk nyitva. Ugye, nem az utcára akarjuk kiengedni a drága meleget?
Közlekedés
- Sok pénz megy el utazásra is ... Egy hasznos tipp: a munkahelyre, iskolában járást úgy is optimalizálhatjuk, ha az egymáshoz közel lakók egy autóval oldják meg a közlekedést. (Így akár osztozhatnak is az üzemanyag-költségen.)
- Ha munkahelyünk nincs túl nagy távolságban, ne legyünk lusták gyalog vagy kerékpárral közlekedni! A mozgás közérzetünknek és egészségünknek is jót tesz, nem kerül semmibe, és még a környezetnek sem ártunk vele.
Védd a Földet!
A környezettudatos életmód globálisan az emberiség környezetének megóvását és a természeti erőforrások megőrzését is jelenti. Mivel a sok kicsiből áll össze az egész, mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy mivel gazdálkodhat a holnap emberisége.
Ne higgyük, hogy semmit sem tehetünk a hétköznapokban a környezet védelmében!
A fenti példák is mutatják, hogy nagyon is sok lehetőség áll előttünk, s mindezek nem is követelnek különösebb fáradságot, csupán egy kis odafigyelésre van szükség...
Szerző: Tihanyi-Konda Szilvia