Ezeket látta már?

Hogyan "lát" az emberi agy?

A lakáskulcs a konyhaszekrényben, ezer más dolog között... Egy kis darab papír egy csomó más irattal együtt a dolgozóasztalon. Egyetlen pillantás, a másodperc tizedrésze is elég lehet agyunknak, hogy felmérje, a keresett tárgy ott van-e a rendetlenségben.

Agyunk ugyanis képes egy pillanat alatt kiszámítani, hogy az adott tárgy milyen valószínűséggel van ott, ahol keressük. Erre a következtetésre jutott Ronald van den Berg, aki kutatásait nemrég publikálta a Nature Neuroscience című tudományos szaklapban.

japan-varos-d00000F90d08c82b58714

Van den Berg megvizsgálta, miként viselkedik agyunk, miközben egy adott tárgyat keresünk több más tárgy között. Eredményei szerint agyunk nagyon is hatékony ilyen helyzetekben: még akkor is, ha a keresett tárgy nem látható tisztán, agyunk tudja, hogyan találja meg. "Agyunk a lehető leghatékonyabban használja fel a rendelkezésére álló információt. Ez az optimális keresési viselkedés" - nyilatkozta Dr. Van den Berg.

Az optimális keresés lényege, hogy agyunk kiszámítja annak valószínűségét, hogy a keresett tárgy a látótérben van-e, vagy sem, és 50 százalék feletti valószínűség felett jelez. "Az emberi agy olyan, mint egy vizuális nyomozó."

Az eredmények alapján Van den Berg és kollégái komputer szimuláció segítségével olyan idegi hálózatot építettek, ami hasonló keresési viselkedésformát mutat, mint az emberi agy. Ennek segítségével további kutatásokat hajthatnak majd végre a jövőben.

Dr. Van den Berg a texasi Baylor Egészségügyi Egyetemen végezte kutatásait a Holland Tudományos Kutatási Szervezet által fenntartott Rubicon pénzügyi alap jóvoltából.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához