Ezeket látta már?

Ez igaz? 95 gén hat a vérzsírszintre!

Az emberi DNS vizsgálata során kutatók 95 olyan gént találtak, amelyek hatással vannak a vérkoleszterin szintjére: a felfedezés bizonyítja, hogy sokkal összetettebb feladat a vérzsír szintjének szabályozása, mint korábban gondolták.

A 95 génvariáns a vérkoleszterin- és trigliceridszintet meghatározó örökölt gének mintegy egynegyedét, egyharmadát teszi ki - írták a kutatók a Nature című tudományos szaklap csütörtökön megjelent számában.

pcos-d00000B3363eb6b88a9ff

Az étrend és a mozgás szintén jelentős mértékben befolyásolja a vérzsírszintet.

"Ezek az eredmények segítenek abban, hogy javítsuk a szívinfarktus megelőzését és kezelését..." - közölte Francis Collins, az Egyesült Államok egészségügyi kutatási központjának (NIH) igazgatója, a kutatócsoport tagja.

A Massachusettsi Általános Kórház kutatója, Sekar Kathiresan vezette 200 fős nemzetközi kutatócsoport több mint százezer európai gyökerű ember géntérképét vizsgálta, hogy azonosítsa a vérkoleszterint - az alacsony sűrűségű lipoproteint, vagy "rossz" koleszterint (LDL) és a magas sűrűségű lipoproteint, a jó koleszterint (HDL) -, illetve a triglicerideket meghatározó géneket.

Ezek a vérzsírok létfontosságúak a sejtek számára, ám képesek zsírpárnákká összetömörülni, beszűkítve az ereket, és nehezítve a

vérellátást.

Az orvosok tudják, hogy bizonyos személyek magas vérzsírszintet örökölnek, mások alacsonyt. Az emberek abban is különböznek, hogy az általuk elfogyasztott táplálék milyen hatással van a koleszterinszintjükre. Sztatin alapú és más típusú gyógyszerekkel jól kontrolálható a vérzsírszint.

A génvariánsok felfedezésével több út is nyílik olyan gyógyszerek előállítására, amelyek segítenek a rossz koleszterinszint és a vele kapcsolatos betegségek enyhítésében - írták a kutatók.

A szív- és érrendszeri betegségek különösen a fejlett országokban gyakoriak, és világszerte a vezető halálokok közé tartoznak. A dohányzás, a zsíros ételek, a mozgáshiány, a túlzott alkoholfogyasztás és más életmódi szokások szintén növelik a vérzsírszintet, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához