Apatársak - Apák napján...
Június 20-ra esik idén az Apák napja. Habár Magyarországon még nem örvend akkora népszerűségnek az ünnep, kezdeményezések már indultak a hagyomány megteremtéséért.
Az apák napja olyannyira újkeletű, hogy még az Egyesült Államokban is csak 1972-ben nyilvánította hivatalosnak Nixon elnök. Maga a gondolat Sonora Smart Dodd nevéhez köthető, aki a 6 gyermekes háborús veterán apja iránti tiszteletét szerette volna kifejezni.
Csongrád megyében most ez a trend járja. A Dél-Magyarország című napilap jelenleg ezzel foglalatoskodik, olyannyira, hogy a nyertes apuka egy családi wellnesshétvégét kap ajándékba. A pályázatra három kategóriában lehet szavazni: kispapaként, apaként és nagypapaként, mindezt az újságokban elhelyezett szemelvények segítségével.
A néven, a címen és a telefonszámon kívül egy pár mondatos kifejtést is vár a szerkesztőség arról, miért érdemli meg a szóban forgó személy a legjobb apának járó díjat. Anyák napjakor nem szokásunk szavazni a top édesanyára, talán ezzel is megelőzve a heves indulatokból táplálkozó kérdéseket: "te miért lennél jobb anya, mint én?". A férfiak minden bizonnyal nem fektetnek olyan nagy hangsúlyt az effélékre.
Érdekességként szolgálhat, hogy egyes New York-i szállodák hogyan és mivel ajándékozzák meg a nyertes apát, aki befizet úgymond a saját megünneplésére. A Mandarin Oriental 3,6 millió forint ellenében a szerencsésnek egy palack 50 éves single malt whiskyvel kedveskedik, amelyből a világon mindössze 500 darab van. Egy másik szállodában, ahol a megfáradt családfő egy Central Parkra néző lakosztályt kap, egy Bentley várja a reptéren, este pedig egy négyfogásos vacsora a ráadás, ezzel is biztosítva a páratlan élményeket.
A tiszteletünket ám nemcsak milliós nagyságrendű ajándékokkal fejezhetjük ki, hanem költeményekkel is. Ugyanis számos írót és költőt is megihletett édesapja valója. Így Ady Endre, Csoóri Sándor, Jékely Zoltán, Kaffka Margit, Petőfi Sándor és Kosztolányi Dezső művei között is számon tartunk jó néhányat, amely az apaságról szól. Utóbbi Apám című versében így fogalmaz:
Két pár cipője volt és két ruhája.
Zord volt. Nem is mertünk fölnézni rája.
De néha este ellágyult, megolvadt,
nyitotta nékünk az ablak kilincsét,
és megmutatta mesebeli kincsét,
az őszi égbolton a tiszta holdat.
Az eredeti cikk itt olvasható:
Szerző: Fülepi Henriett