A zsírt pusztító zsír?!
Az orexin zsírt pusztító zsírt termel. Az a zsír, amit testzsírként ismerünk fehér zsír, de van a zsírnak egy másik fajtája is, a barna zsír, amely nem csupán a zsír tárolására képes, hanem el is tudja azt égetni. Korábban úgy vélték a tudósok, hogy ez a fajta zsír a csecsemőkor során eltűnik, de az újabb kutatások szerint a felnőttekben is jelen van.
A barna zsír a benne található számtalan ér és mitokondrium miatt nyerte el barnás színét, és ennek következtében kíválóan tudja energiává alakítani a kalóriát.
A Cell Metabolism című szaklapban megjelent tanulmányban a Sanford-Burnham Orvosi Kutató Intézet szakemberei arról számoltak be, hogy egereken végzett kísérletek során rájöttek, hogy az agy által termelt orexin nevű hormon kalóriaégető barna zsírt termel. A kísérletekből arra következtetnek a tudósok, hogy az orexin mennyiségének növelésével sikeresen lehet kezelni az elhízást és egyéb metabolikus betegségeket.
A jelenleg forgalomban levő súlycsökkentő gyógyszerek legtöbbje az étvágy csökkentése révén éri el célját, az orexin azonban a zsírégető szövetekre fejti ki hatását. Devanjan Sikder, a tanulmány egyik szerzője, a Sanford-Burnham Cukorbetegséget és Elhízást Kutató Központjának tanársegédje arról számolt be, hogy az új ismeretek fényében érthetővé válik, miért híznak el egyesek anélkül, hogy túl sokat ennének: valószínűleg azért, mert hiányzik belőlük az orexin, ami nélkülözhetetlen a barna zsír aktiválásához.
Az amerikai Betegség Ellenőrző és Megelőző Központ (CDC) adatai szerint az Egyesült Államokban minden harmadik felnőtt túlsúlyos, ami a kettes típusú diabétesz, a szívbetegség, a stroke és egyes rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát is növeli.