6 okos konyhai tipp az egészséges és finom ételek készítéséhez
A magyar konyha gazdag alapanyagai tökéletes választások a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz.
De vajon hogyan érhetjük el a legfinomabb és legéletbevágóbb étkezéseket anélkül, hogy egészségtelen zsiradékokkal, felesleges kalóriákkal terhelnénk a tányérunkat? Íme néhány okos főzési tipp, amellyel kihozhatjuk a legtöbbet az étkezéseinkből!
1. Használjunk friss alapanyagokat és tisztítsuk meg őket alaposan!
A főzés alapja a friss alapanyag. A zöldségeket, gyümölcsöket és fűszernövényeket mindenképp alaposan mossuk meg, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy biztosak legyünk abban, hogy étkezésünk nemcsak finom, hanem tiszta is.
2. Gőzölés és párolás – a vitaminok megőrzésének titka
A zöldségeket, gyümölcsöket, gabonaféléket (például kölest, hajdinát, kuszkuszt) és húsokat főzhetjük vízben, illetve zöldség-, hús- vagy halalaplében. A gőzölés (amikor az alapanyag a forró víz felett, egy gőzölő edényben helyezkedik el) segít megőrizni a zöldségek vitamin- és ásványianyag-tartalmát. Gőzben többféle zöldséget is főzhetünk, például brokkolit, sárgarépát vagy akár spárgát is.
3. Zsírtakarékos sütési technikák – így készíthetjük el a legfinomabb sült ételeket!
A túlzott zsiradék használatát elkerülhetjük, ha a rántott ételeket a sütőben készítjük el, kevés olajjal, vagy zsiradék nélkül. A sütőpapír vagy a tepsibe való sütés segít abban, hogy az étel ropogós legyen, de ne legyen túlságosan zsíros. A grillezés szintén egy nagyszerű zsírtalanító módszer!
4. Hogyan sűrítsük az ételeinket anélkül, hogy extra zsírt adnánk hozzá?
A hagyományos rántás helyett próbáljuk ki a zsírtalanított változatot: pirítsuk a lisztet zsiradék nélkül, vagy alkalmazzunk csökkentett zsírtartalmú alapanyagokat, például kefirt, joghurtot vagy sovány tejfölt habaráskor.
5. Aromás főzés – ízesítés só nélkül
A változatos ízek eléréséhez nem szükséges túlzott sóhasználat. A citromos halak, fahéjas rizs vagy gyümölcslevesek mind ínycsiklandó alternatívát kínálnak a só helyett. Bátran kísérletezhetünk levendulával, kakukkfűvel, vagy akár gyümölcsökkel, hogy új, izgalmas ízeket adjunk az étkezéseinkhez.
6. Kevesebb zsír és cukor a desszertekben is
Alacsonyabb zsír- és cukortartalmú desszertet készíthetünk többek között kevert tészta felhasználásával (palacsinta, muffin, stb.)
+1 tipp
A rágás megőrzi fogaink egészségét. Ne főzzük túl puhára a zöldségeket, készítsük salátákat, amelyekhez a főzést igénylő zöldségeket éppen csak blansírozzuk meg (a forrásban lévő vízbe pár percre dobjuk a zöldséget).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Miért lehet gond a vegán étrend?