Ezeket látta már?

Ezeket a gyógyszereket lehetőleg kerülje, ha pitvarfibrillációval küzd

pitvarfibrilláció gyógyszer kerül véralvadás

Nem biztos, hogy ezeket az orvosa egyből elmondja, így érdemes megjegyeznie a következőket.

Pitvarfibrilláció esetén rendkívül fontos odafigyelnie arra, hogy milyen gyógyszereket szed, mivel egyes készítmények súlyosbíthatják a szívritmuszavart, illetve növelhetik a komplikációk kockázatát.

Mi az a pitvarfibrilláció?

A pitvarfibrilláció a szívritmuszavarok leggyakoribb formája, melynek során a szív felső két ürege, a pitvarok, szabálytalanul és gyorsan vernek. Ennek következtében a szív nem pumpál hatékonyan, ami növeli a vérrögképződés, a stroke és más szívproblémák kockázatát. A pitvarfibrilláció tünetei közé tartozhat a szívdobogásérzés, gyengeség, fáradtság, szédülés és légszomj.

A rizikók miatt a legtöbb betegnek gyógyszereket kell szednie (általában véralvadásgátlót). Érdemes tisztában lenni azzal, hogy léteznek olyan készítmények, amelyek ronthatják a pitvarfibrillációt, illetve fokozhatják a szövődmények kockázatát. Éppen ezért, ha valamilyen készítményt szeretne alkalmazni, előtte mindenképp konzultáljon orvosával!

NSAID

Igen sokan alkalmaznak vény nélkül kapható NSAID-okat (pl. ibuprofen), amelyek hatékonyan csillapítják a fájdalmat és a lázat, ám fontos tudni, hogy kölcsönhatásba léphetnek a véralvadásgátlókkal (régebbi típusúakkal), így megnöveli a súlyos vérzés rizikóját. Emellett az NSAID-ok szívritmuszavart is okozhatnak, és súlyosbíthatják a szívelégtelenség tüneteit.

Antidepresszánsok

Különböző antidepresszánsok eltérő hatással lehetnek a szívre. A triciklikus antidepresszánsok például szívritmuszavarokat okozhatnak, míg a szertralin általában biztonságosabbnak tekinthető. Az antidepresszánsok, különösen a triciklikusok, növelhetik az pitvarfibrilláció kockázatát, különösen a nőknél.

Pajzsmirigy-gyógyszerek

Ha a pajzsmirigy nem termel megfelelő mennyiségű hormont, akkor pajzsmirigy alulműködésről beszélünk, mely a hiányzó hormonok pótlásával eredményesen kezelhető (pl. levotiroxin). Kutatások azonban kimutatták, hogy bár a levotiroxin igen jó pajzsmirigy alulműködés esetén, azonban megnövelheti a pitvarfibrilláció kialakulásának kockázatát is. Ezért, ha ilyen gyógyszert szed, fontos, hogy a pajzsmirigyhormonok szintjét szorosan ellenőrizzék.

Antibiotikumok

Vannak olyan antibiotikumok (pl. az azitromicin és a klaritromicin), melyek befolyásolhatják a szívritmust, így csak orvosi felügyelet mellett ajánlottak. Egy 2023-as áttekintés szerint bizonyos antibiotikumok befolyásolhatják a P450-2C9 (más néven CYP2C9) enzim működését, ami igen fontos szerepet játszik abban, hogyan szívja fel és használja fel a szervezet a véralvadásgátlót (régebbi típusú, kumarin-származékokat). Ezért vannak olyan antibiotikumok, melyek csökkenthetik bizonyos pitvarfibrilláció kezelésére használt gyógyszerek hatékonyságát. Emellett egyes antibiotikumok csökkenthetik a K-vitamint termelő bélbaktériumok mennyiségét, mely alapvető szerepet játszik a véralvadásban.

Éppen ezért, ha bakteriális fertőzése van és pitvarfibrillációban szenved, figyelmeztesse erről orvosát, aki ezért antibiotikumot ír majd fel, amely kisebb hatást gyakorol a szívritmusra.

Megfázás elleni szerek

A pszeudoefedrin tartalmú dekongesztánsok (ezek gyakran előfordulnak megfázás és influenza elleni gyógyszerekben, orrdugulás elleni szerekben) megemelhetik a vérnyomást és a pulzusszámot, ami ronthatja a pitvarfibrillációt. Ennek oka, hogy sok ilyen gyógyszer stimulánsként hat. Ezek a gyógyszerek arra lettek kifejlesztve, hogy serkentsék a szívműködést, és összehúzzák az orr és torok közelében lévő ereket, segítve ezzel a tisztulási folyamatot. Ezért pitvarfibrilláció esetén lehetőleg kerülje dekongesztánsokat tartalmazó vény nélkül kapható gyógyszerek gyakori alkalmazását és konzultáljon orvosával az alternatív kezelési lehetőségekről.

Aszpirin

Bár az aszpirin szedése segíthet a szívroham és a stroke megelőzésében, azonban, ha már szed valamilyen véralvadásgátló gyógyszert, úgy együttesen megnövelik a vérzés kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Pitvarfibrilláció: légszomjjal, szédüléssel jelez a szívritmuszavar

Pitvarfibrilláció: légszomjjal, szédüléssel jelez a szívritmuszavar

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pitvarfibrilláció

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához