Égésterápia: új módszer harmadfokú égések kezelésére
A Johns Hopkins Egyetem munkatársai egy gélszerű anyagot fejlesztettek ki, mely hozzájárulhat a súlyos égési sérülést elszenvedett bőr hegmentes gyógyulásához.
A PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) oldalain olvasható beszámoló szerint az egérkísérletek igen biztató eredményeket mutatnak, azonban a módszer emberi gyógyászatban való kipróbálása még várat magára. Mindazonáltal a speciálisan tervezett hidrogél serkenti a bőrben az új erek kialakulását, a szőrtüszőképződést, ami potenciális jelöltté teszi a sebesült katonák, és más égési sérülést szenvedett betegek ellátásában.
A Sharon Gerecht és munkatársai által fejlesztett anyag víz alapú, benne háromdimenziós szerkezetet felvevő polimerek találhatóak meg. A munka a Johns Hopkins több tudományterületének összefogása nyomán született meg.
A harmadfokú égési sérülés tipikusan a bőr felső rétegétől az izomszövetig terjed. A kezeléshez összetett egészségügyi ellátás szükséges, és az esetek zömében hegesedés marad vissza. Az új módszer azonban szebb eredményeket hoz, mint a jelenleg rutinszerűen alkalmazott eljárások. Mivel az anyag a hagyományos értelemben gyógyszert nem tartalmaz, az amerikai Gyógyszerhatóság (FDA) vélhetően orvosi eszköznek (gyógyászati segédeszköz) fogja elismerni. A további teszteket követően várható a gyógyászatba való bevezetés, erre azonban még néhány évet várni kell.
Néhány kiegészítés
Az eredeti angol közlemény még néhány fontosabb részlete:
"Ha a kezelés emberen is eredményes, az nagy előrelépés lenne a súlyos égési sérültek terápiájában. A Johns Hopkins egyetemi docense, J. Harmon szerint, az USA-ban évente mintegy 100 ezerre tehető a harmadfokú égési sérültek száma.
Az új technika nemcsak az égési sérülteknek jelentene hatékonyabb kezelést, de sokat segítene pl. a cukorbetegség következtében kialakult lábszárfekély kezelésében is."
A hatás lényege: Guoming Sun, és Sharon Gerecht a kutatók évek óta dolgoznak a cikkben bemutatott hidrogélen, amely az angiogenezis - tehát az érképződés - serkentése révén hat.
"Célunk az volt, hogy olyan anyagot állítsunk elő, amely az erek növekedését serkenti, támogatja, akár égési sebek, akár isémiás (elzáródással járó) ér- és szívbetegségben. Az eredményeink az mutatják, hogy az égési sérülésekben jól alkalmazható ez a módszer, technika."
Az Egyesült Államokban évente 100 ezer harmadfokú égési sérült kezelésére kerül sor. A gél kedvező hatása ellenére a pontos működési mechanizmust még nem sikerült teljes egészében feltárni.