A halott ember térde segített...
Mielőtt bárki horrorra gondolna... Egy halott ember térdével jár egy sportoló: transzplantált inak a sérült térdszalagok pótlására. Ben Doltis labdarúgás közben rosszul lépett és nagy reccsenés kíséretében kifordult a jobb térde. A vizsgálatok igazolták félelmét: elszakadt az egyik szalag a térdében. Sérült keresztszalagját halott donorból nyert ínnal pótolták.
A térdízület testünk legnagyobb ízülete. A többi ízülethez hasonlóan szalagok stabilizálják. Ezek egyike az elülső keresztszalag. Szakadását általában a hirtelen megállással párosuló csavaró mozgások okozzák.
A sérült keresztszalagok helyreállításának egyik módja a szalag pótlása. Az eddigi technikák a végtag más helyéről vett inakat használtak. Az egyik technika a térdkalács inát, a másik az egyik térdhajlító inát használja fel.
"Mindkettő rengeteg hátránnyal jár." – mondta Dr. Simon Moyes, ortopéd sebész, az új technika kidolgozója. – "Ha a térdkalács inát használjuk, akkor a betegnek komoly fájdalmai lesznek műtét után, illetve a műtéti seb nagy heggel gyógyul. Ha a másik technikát használjuk, akkor a térd egyik stabilizátorát áldozzuk fel, és szintén nagy műtét utáni fájdalommal jár."
Amíg a fő szerveket azonnal ki kell venni a halál beállta után, addig egyes szövetek (bőr, szaruhártya, ín, csont, szívbillentyű) 48 óráig biztonságosan eltávolíthatók. Másik előny, hogy nincs kilökődési reakció.
"A felépülési idő rövidebb, kisebb a műtét utáni fájdalom és kisebb a heg is." – mondta Dr. Moyes. Az egyetlen lehetséges komplikáció a vírusfertőzés lehet, de ennek esélye elhanyagolhatóan kicsi.
A technika egyelőre csak magán úton érhető el, de Dr. Moyes szerint a jövőben egyre szélesebb körben fog elterjedni. Jelenleg drágább, mint a hagyományos technika, de ha a járulékos tényezőket is figyelembe vesszük (kórházban töltött idő, rövidebb felépülési idő), akkor akár gazdaságosabb is lehet.