Soványan is lehet cukorbeteg - a zsigeri zsír diabéteszhez vezethet
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kizárólag az elhízott embereket sújtja, pedig azoknál is kialakulhat ez az anyagcserezavar, akik optimális testsúllyal rendelkeznek.
A TOFI (Thin Outside Fat Inside, sovány kövér) típusú testalkattal rendelkező emberek belső szerveik elzsírosodása miatt vannak kitéve a prediabétesz és a cukorbetegség kockázatának. A jelenség hátterében pedig nem meglepő módon az inaktív életmód és az egészségtelen táplálkozás érhető tetten – hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A BMI korlátai
Sokszor hallhattuk és olvashattuk, hogy a túlsúly és az elhízás fokozott kockázatot jelent a cukorbetegség kialakulása szempontjából. A BMI (Body Mass Index, testtömegindex) azonban önmagában nem tekinthető megbízható mérőszámnak, hiszen nem informál a testösszetételről, és nem veszi figyelembe a zsírelosztást sem. Egy későbbi cukorbetegség kialakulása szempontjából azonban nagyon is fontos mutató lehet az, hogy a zsír bőrünk alatt vagy a hasüregi szerveink körül tárolódik-e.
Testbevágó probléma
A 2-es típusú cukorbetegség rizikótényezői közül valóban az elhízás a legjelentősebb, mégis előfordul, hogy soványabb, alacsony BMI-vel rendelkező embereknél diagnosztizáljuk ezt a betegséget. Mindannyian ismerünk olyanokat, akik bármennyit is esznek, nem látszódik rajtuk, vékony testalkatukkal pedig folyton kivívják környezetük irigységét. Pedig az ún. TOFI (Thin Outside Fat Inside) vagyis a kívül vékony, belül elhízott („sovány kövér”) típusú emberek nem feltétlenül egészségesek, sőt jóval nagyobb az esélyük az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz kialakulására is.
– mondja dr. Porochnavecz Marietta –, ők ugyanis aránytalanul sok zsigeri zsírral rendelkeznek. A viscerális zsír olyan létfontosságú szervek körül található, mint a máj, a hasnyálmirigy és a belek, és ez bizony nagy egészségügyi rizikót jelent. Ennek felismerése azonban korántsem egyszerű, hiszen a külső megjelenés alapján akár azt is gondolhatnánk, hogy ezek az emberek fittek és majd’ kicsattannak az egészségtől. A zsigeri zsírokban termelődő gyulladásos faktorok azonban hozzájárulhatnak a metabolikus szövődmények, az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kialakulásához.
A TOFI jelenség felismerése Tim Bell amerikai professzorhoz köthető, aki munkatársaival együtt MRI képalkotó vizsgálat segítségével térképezte fel a szervezetünkben raktározott zsírokat, és ez alapján arra a következtetésre jutott, hogy újra kell definiálnunk a kövérség fogalmát. A statisztikák szerint a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők közel 90 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. A maradék 10 százalékba tartozó normál (vagy az alatti) testsúllyal rendelkező emberek azonban optimálisnak mondható testsúlyuk miatt tévesen hihetik azt, hogy makkegészségesek. Amint arra a diabetológus szakember felhívja a figyelmet, már 1-2 kg-nyi zsigeri zsír is óriási rizikót jelent egészségünkre nézve. A probléma jelentőségét jelzi, hogy becslések szerint a felnőtt lakosság 45 százaléka elzsírosodott májjal él, anélkül, hogy erről tudomása lenne, a viscerális zsír pedig négyszeresére növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A cukorbetegség mindenkit érinthet testalkattól függetlenül. Ha egy tökéletesnek hitt BMI-mérőszámmal rendelkező személy egészségtelenül táplálkozik, sokszor fogyaszt alkoholt, a dohányzás rabja, ráadásul mozgásszegény, ülő életmódot is folytat, annak nagy eséllyel halmozódik fel zsigeri zsír a szervezetében. Ezért is fontos, hogy a szűrővizsgálatok során ne elégedjünk meg kizárólag a testsúly mérésével, hanem rendszeresen ellenőriztessük vércukorszintünket is. Az időben felismert cukorbetegség jól kezelhető, és kellő elszántsággal, a receptre felírt életmódterápia betartásával akár vissza is fordítható.
Összegzés
- A TOFI (sovány kívül, belül kövér) típusú testalkattal rendelkező embereknél nagyobb a kockázata a prediabétesz és a cukorbetegség kialakulásának.
- Az inaktív életmód és az egészségtelen táplálkozás hozzájárulhat a belső szervek elzsírosodásához és a cukorbetegséghez.
- Fontosabb a zsír eloszlása és a viscerális zsír mértéke, mint a testtömegindex, amikor a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát vizsgáljuk.
- Az ún. TOFI emberek, akik kívül vékonyak, belül azonban elhízottak, nagyobb eséllyel szenvednek inzulinrezisztenciában és 2-es típusú cukorbetegségben.
- Az időben felismert cukorbetegség jól kezelhető, és életmódváltással vissza is fordítható, fontos rendszeresen ellenőrizni a vércukorszintet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Egyszer magas, máskor alacsony a vércukorszintje? Így lehet beállítani