Az allergia kezelése
Az allergia kezelésében a legfontosabb az allergén kerülése.
A tünetek kezeléséhez számos módszer áll rendelkezésre, többek között különböző gyógyszerek.
Az allergia kezelésében az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek az antihisztaminok, melyek hatékonyak az allergia tüneteinek kezelésében, és számos jól tolerálható, álmosságot kevésbé okozó antihisztamin készítmény kapható, akár recept nélkül is.
A kezelésében használt egyéb szerek közé tartoznak az orrdugulás megszüntetésére alkalmazott orrsprayk, illetve a gyulladt bőr kezelésében hatékony bőrápolók vagy szteroid-tartalmú krémek.
A kezelőorvos fogja megmondani, hogy az adott tünetek kezelésére mely szer a legalkalmasabb.
Egyes allergiák kezelésében az immunterápia (deszenzitizáció vagy hiposzenzitizáció) is hatékony. Ez egy sorozat injekciót jelent, melyben fokozatosan növelik az allergén mennyiségét, így az immunrendszert arra késztetik, hogy rezisztenssé váljon az adott allergénre. Ehhez azonban az injekciózást hosszú időn át (bizonyos allergiák esetén akár 5 évig) kell folytatni, egészen addig, amíg az allergénnel való érintkezés már nem vált ki allergiás reakciót. Ezt a módszert elsősorban rovarméreggel (például méh- vagy darázsszúrással) szembeni allergia esetén használják.
Javasolt, hogy mindig legyen egy adag adrenalin azonnali használatra azoknál, akiknek volt már korábban életveszélyes allergiás reakciójuk, a beadását pedig meg kell tanulniuk.
Egy tájékoztató karszalag vagy egyéb azonosító viselése, melyen fel van tüntetve, mire allergiás az adott személy, nagy segítség lehet az orvosok számára. Új gyógyszer szedésének megkezdése előtt mindig tájékoztatni kell a kezelőorvost vagy a gyógyszerészt, ha esetleg valamilyen allergiánk van.
Az allergiás reakció megelőzése
Ahhoz, hogy minél ritkábban alakuljon ki allergiás reakció, azonosítani, majd kerülni kell az allergiát kiváltó anyagokat. Az alábbiakban néhány jótanácsot sorolunk fel arra vonatkozóan, hogyan lehet az allergénexpozíciót, és így az allergiás tüneteket a minimálisra csökkenteni:
Poratka:
Használjon atkamentes ágyneműhuzatokat; az ágyneműt forró (55°C feletti) vízben hetente mossa ki; tegye ki szellőztetni a napra az ágyneműit minden héten; padlószőnyeg helyett parkettát vagy padlólapot tegyen a lakásába; azokban a helyiségekben, ahol nincs szőnyeg, vizes vagy elektrosztatikus felmosó ruhával tisztítsa a padlót, és ne porszívóval; a szőnyegeket hetente 2-3 alkalommal porszívózza, megfelelő szűrővel ellátott porszívóval; portalanítson hetente 2-3 alkalommal nedves vagy elektrosztatikus portörlővel; a plüssállatkákat kéthetente egyszer tegye be éjszakára a fagyasztóba, ezzel elpusztíthatók a poratkák; a puha, kárpitozott bútorokat távolítsa el a hálószobából; szövetkanapé helyett használjon bőrgarnitúrát; biztosítsa a lakása megfelelő szellőzését. Egy lakás soha nem lesz teljesen mentes a poratkáktól, de a számukat lehet csökkenteni.
Pollen:
- A kertben ne legyen erősen allergén növény; magas pollenszint idején - így például kora este - inkább maradjon zárt térben; a fűnyírást bízza másra; éjszakára ne hagyja nyitva az ablakát; a szemet körben is elfedő napszemüveget hordjon, hogy a pollen ne jusson a szemébe; esténként zuhanyozzon és mossa meg a haját, így el tudja távolítani a nap közben összeszedett polleneket.
Állati bőrdarabok:
- Ne tartson háziállatot, vagy legalábbis ne a lakásban.
Bőrallergiák:
- Kerülje az erős szappanokat, parfümöket, és háztartási tisztítószereket, melyek irritálhatják az érzékeny bőrt.
Élelmiszerallergia:
- Élelmiszerallergia esetén figyelni kell arra, hogy ne fogyasszon olyan élelmiszert, amely az allergiás tüneteket kiváltja, ugyanakkor fontos az is, hogy az étrendje kiegyensúlyozott maradjon.
Rovarcsípés:
- Szabadtéren mindig viseljen cipőt; a végtagjait is fedő ruházatot viseljen; ne tegyen hirtelen mozdulatokat, amikor méhek vagy darazsak vannak a közelében; ne használjon erős illatú kozmetikumokat, mert ezek odacsalogathatják a rovarokat; kertészkedés közben viseljen kesztyűt; használjon rovarriasztó szereket.