Ezeket látta már?

Pitypang, csalán és zsúrlófélék: ezek a legjobb csonterősítő gyógynövények

Természetes gyógymódok
2024. május 19. 17:04
Pitypang, csalán zsúrló csonterősítő gyógynövény

A csontjainkat nemcsak tejtermékekkel, hanem gyógynövényekkel is erősíthetjük.

Pitypang

A pitypang hajtásai (a szárak, a levelek és a virágok) nem csak az esszenciális csontképző tápanyagban – kalciumban – gazdagok, hanem bőséges mennyiségben tartalmaznak bórt is, ami az erős csontok számára létfontosságú. A pitypang így az élelmiszerek közül az egyik legnagyobb mennyiségben tartalmazza a bórt.

Hogyan használjuk gyógynövényként a pitypangot?

A gyermekláncfű szárát, virágait és leveleit szárított formában is megvásárolhatjuk, majd forró vízzel főzetet készíthetünk belőle.

Hagyjuk így legalább 10 percig, majd fogyasszuk napi 3x ezt az italt, a még hatékonyabb eredmény érdekében. Egy háromhetes kúrát azonban kövessen egy hét szünet, és csak ezután ismételjük a folyamatot.

Zsurlófélék

A lófarokhoz hasonló növény egyedülállóan vékony, hosszú levelekből álló növény, amely lószőrzetre hasonlít. Nem csak erős csontokat épít, a kutatók szerint megakadályozhatja a csonttöréssel és a csontritkulással kapcsolatos fertőzéseket is. A zsurlók ráadásul javítják az oszteoblasztok csontképző képességét is.

Az oszteoblasztok olyan sejtek, amelyek a csontok létrehozásáért felelnek egy mátrix létrehozásával, amelyhez az ásványi anyagok kötődnek, így alakulnak ki később a csontok. Egy másik tanulmány szerint a zsurlófélék hatékonyak az oszteoporózis megelőzésében is, mivel magas ásványi szilícium-dioxid tartalma, ami lényeges szerepet játszik a csontok erősségének megőrzésében.

Hogyan használjuk gyógynövényként a zsurlót?

Adjunk egy teáskanál szárított zsurlót egy csésze forralt vízhez. Hagyjuk állni legalább 10 percig. Az így készülő italt pedig fogyasszuk naponta háromszor a legjobb eredmény elérése érdekében.

Csalán

A csalán ismertek immunerősítő hatásáról, ugyanakkor elegendő mennyiségű kalciumot is tartalmaz, ráadásul könnyen felszívódik.

Hogyan használhatjuk gyógynövényként a csalánt?

Adjunk hozzá egy teáskanál szárított csalánt egy csésze forró vízhez, majd hagyjuk állni 10 percig. Naponta háromszor fogyasszuk a kívánt eredmény érdekében. A szárított csalán hozzáadható levesekhez is, így akár táplálékkiegészítőként is használhatjuk.

Réti here

Gyönyörű lila virágairól könnyen megismerhetjük, ráadásul gyakran tűnik fel szinte bárhol. A benne található formononetin nevű vegyület akadályozza meg a csontritkulást az állatoknál.

Hogyan alkalmazzuk gyógynövényként?

Készítsünk belőle teát! 1 teáskanál szárított réti here virágot forrázzunk le 1 csésze vízzel, majd hagyjuk állni 10 percig.

Naponta három csészényit bátran fogyaszthatunk belőle a kívánt hatás elérése érdekében, de friss formában hozzáadhatjuk salátákhoz, szendvicshez is, azonban kerüljük a forgalmas utaknál szedett növényeket, illetve azt is, amely permetezett helyről származik.

Ilyen hatással lehet a csontokra a rendszeres kávé- és teafogyasztás

Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt korábban egy tanulmányról, ami a kávéfogyasztás hatásaival foglalkozik:

"Csípőtáji csonttörés megelőzése másképp tekintve - nem szabad csőlátó módon gyógyszerközpontúnak lenni, amint ezen az oldalon sokszor mondtam: egy új angol tanulmány szerint, amelyben középértékben 22,3 éven át követtek 35.372, 35-69 éves nőt, az derült ki, hogy a napi 25 gramm fehérjebeviteli többlet 14%-kal, minden csésze tea vagy kávé 4%-kal csökkentette a csípőtáji csonttörés kockázatát. Ezek az összefüggések még jelentősebbek voltak az optimálisnál soványabb nők esetében. Az ok-okozati kapcsolatokat ez a vizsgálat nem célozta feltárni." - emelte ki a posztban.

Dobson szerint elképzelhető, hogy a fehérjebevitel (lehet növényi is) fokozása csökkenti az izomtömeg leépülését és így az elesések gyakoriságát, a tea és a kávé biológiailag aktív vegyületei pedig előnyös csonthatásokkal rendelkezhetnek.

"Ugyanakkor a napi 2-3 gramm/testtömeg kg fehérjebevitel káros lehet; Angliában az ajánlott mennyiség a 0,8 g/kg. Ismét hangsúlyozom, hogy az idős emberek gyakori túlgyógyszerelése szintén növeli az elesések kockázatát."

A csont keményebb, mint az acél - Igaz vagy kamu?

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reggel sokszor derékfájástól szenved? Ez az oka!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# csontritkulás # csalán # pitypang # gyógynövény # zsurló

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés